Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wokół gwiazdy, która stanie się supernową, odkryto rozszerzoną wersję Układu Słonecznego

Wokół gwiazdy, która stanie się supernową, odkryto rozszerzoną wersję Układu Słonecznego

Większość egzoplanet odkrytych w ciągu ostatnich kilku dekad krąży wokół gwiazd mniej więcej tej samej wielkości co Słońce. Niektóre są trochę większe, a wiele z nich jest dużo mniejsze. Wokół pulsarów, ekstremalnych produktów końcowych supernowych, odkryto planety, dlatego astronomowie spodziewają się znaleźć planety wokół masywnej gwiazdy, która pewnego dnia eksploduje jako supernowa. Niedawno odkryto dwie z tych planet, a cały układ wygląda jak powiększona wersja naszego Układu Słonecznego.

Gwiazda, o której mowa, nazywa się μ2 Sco i jest częścią stowarzyszenia Scorpius-Centaurus. To grupa młodych gwiazd, mających nie więcej niż 20 milionów lat. Wśród nich m2 Sco (wymawiane Mew dwa, tak jak legendarny Pokemon) to gorąca, niebieska, masywna gwiazda, ważąca około dziewięć razy więcej niż nasze słońce. Obserwacje poczynione w tym badaniu wskazują na istnienie dwóch kandydatów na partnerów.

Nazywa się je CC0 i μ2 sco b. Pierwsza nie została jeszcze w pełni potwierdzona. Jego masa wydaje się być około 18,5 razy większa od masy Jowisza. Zespół jest pewien, że odkrył drugą planetę, która ma masę około 14,4 Jowisza, zatem nazwa planety była prawidłowa. Zespół używa terminu planeta.

Nie jest jasne, czy te dwa obiekty są planetami. Są tak ciężkie, że mogą być brązowymi karłami, obiektami gwiazdowymi, które nie były wystarczająco masywne, aby zainicjować syntezę jądrową. Zespół oszacował, że ich właściwości bardziej przypominają planety niż upadłe gwiazdy, dlatego zakładają, że powstały jako planety. Granice między tymi dwiema kategoriami są w najlepszym przypadku nieostre.

Stosunek masy gwiazdy do masy planety nie różni się zbytnio od stosunku Słońca do Jowisza, co sugeruje, że masywne gwiazdy mogą tworzyć masywne planety. Istnieje jednak jeszcze jedno uderzające podobieństwo z naszym Układem Słonecznym. Najbardziej wewnętrzna planeta kandydująca znajduje się 21 jednostek astronomicznych od gwiazdy; Jest to 21-krotność odległości między Ziemią a Słońcem, czyli mniej więcej odległości od Urana. μ2 Zamiast tego Sco b leży na poziomie 290 AU. To ponad dziewięciokrotność odległości między Plutonem a Słońcem.

READ  HSN Neuron odkrywa tajemnice zachowania

Ale gwiazda jest tak jasna, że ​​CC0 otrzymuje tyle światła, co Merkury w naszym Układzie Słonecznym. I to m2 Sco b otrzymuje taką samą ilość światła jak nasza planeta Jowisz. To pierwsze potwierdzenie istnienia takiego układu wokół gwiazdy, która zamieni się w supernową. Obiekt odkryto w ramach badania liczebności egzoplanet gwiazd B (BEAST) przy użyciu Bardzo Dużego Teleskopu i Obserwatorium Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Publikacja zawierająca szczegółowe wyniki została opublikowana w czasopiśmie Astronomia i astrofizyka.