Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna rosyjska na Ukrainie: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Moskwa naruszyła traktaty antydyskryminacyjne i terrorystyczne

Wojna rosyjska na Ukrainie: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Moskwa naruszyła traktaty antydyskryminacyjne i terrorystyczne

Skomentuj zdjęcie,

Fragment wraku samolotu MH17 we wschodniej Ukrainie, lipiec 2014 r

Sąd Najwyższy ONZ orzekł, że Rosja naruszyła elementy traktatów antydyskryminacyjnych i terrorystycznych.

Jednak w zarzutach wniesionych przez Ukrainę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości sędziowie odmówili rozstrzygnięcia w sprawie zarzutów, że Rosja finansowała myśliwce biorące udział w zestrzeleniu lotu MH17.

Odrzucili także żądany przez Kijów wniosek o odszkodowanie.

Sprawy dotyczą konfliktu, który wybuchł na Ukrainie w 2014 r., a wniesione zostały w 2017 r.

Na posiedzeniu w Hadze MTS stwierdził, że zgodnie z Traktatem antyterrorystycznym można rozpatrywać jedynie zarzuty dotyczące finansowania terroryzmu, a nie rzekome dostawy broni, a w szczególności rakiety ziemia-powietrze używanej do ostrzeliwania pasażerów samolot MH17. poza niebem.

W rezultacie sędziowie odmówili wydania konkretnego orzeczenia w sprawie zarzutów, że Rosja finansowała myśliwce biorące udział w zestrzeleniu samolotu.

Lot MH17 Malaysia Airlines został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą w dniu 17 lipca 2014 r., w wyniku czego zginęło 298 osób na pokładzie.

Hans de Borst, którego 17-letnia córka Elsemek leciała lotem MH17, powiedział BBC, że „bolesne” jest to, że Rosja przyznaje, że ma rację.

Podczas rozprawy MTS stwierdził, że Rosja naruszyła Międzynarodową konwencję o zwalczaniu finansowania terroryzmu z 1999 r., nie przeprowadzając dochodzenia w sprawie osób, które rzekomo finansowały prorosyjskie grupy separatystów we wschodniej Ukrainie.

Sędziowie nakazali Rosji zbadanie wiarygodnych zarzutów finansowania terroryzmu na Ukrainie na mocy traktatu.

MTS stwierdził również, że ograniczenie zajęć z językiem ukraińskojęzycznym na Krymie, który Rosja nielegalnie zaanektowała w marcu 2014 r., stanowi naruszenie Międzynarodowej konwencji w sprawie eliminacji dyskryminacji rasowej z 1969 r.

Sąd odrzucił jednak inne skargi złożone przez Ukrainę. Wśród nich jest to, że Moskwa próbowała wymazać kulturę mniejszości etnicznej tatarskiej na Krymie, m.in. poprzez zakaz działania Medżlisu, organu reprezentującego Tatarów krymskich.

W orzeczeniu stwierdzono, że Ukraina nie udowodniła, że ​​zakaz działalności rady był przykładem dyskryminacji rasowej.

Jednak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał już Rosji zniesienie zakazu posiadania ciała w 2017 r., a orzeczenie to zostało zignorowane przez Moskwę. Sąd ponownie stwierdził, że Rosja naruszyła ten nakaz. Stwierdzono również, że Rosja naruszyła poprzednie orzeczenie, aby uniknąć pogorszenia stosunków z Ukrainą, rozpoczynając wojnę na pełną skalę ze swoim sąsiadem.

Anton Kurnevich, jeden z liderów ukraińskiego zespołu prawnego, nazwał środowe orzeczenie „ważnym”, ponieważ stwierdziło, że Rosja naruszyła prawo międzynarodowe, „w szczególności dwie umowy, na podstawie których złożyliśmy nasz wniosek”.

Większość miejsc po stronie rosyjskiej była pusta. Bezpośrednio przed ogłoszeniem wyroku obecny był jedynie dyplomata i członek rosyjskiego zespołu prawnego.

Natomiast strona ukraińska była pełna.

W tym tygodniu sąd wyda kolejne orzeczenie w sprawie z powództwa Ukrainy, w którym zarzuca Rosji błędne wykorzystanie Konwencji o ludobójstwie z 1948 r. do usprawiedliwienia inwazji na dużą skalę w 2022 r.

Orzeczenia MTS są prawnie wiążące, ale sam sąd nie może ich wyegzekwować.

READ  Cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C jest „delikatny” niż kiedykolwiek, mówi przewodniczący Cop27 | policjant 27