Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C jest „delikatny” niż kiedykolwiek, mówi przewodniczący Cop27 |  policjant 27

Cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C jest „delikatny” niż kiedykolwiek, mówi przewodniczący Cop27 | policjant 27

Bramka Ogranicz globalne ogrzewanie do 1,5°C Staje się „bardziej kruchy” niż kiedykolwiek, ponieważ światowi przywódcy przygotowują się do spotkania w celu przeprowadzenia krytycznych rozmów klimatycznych, ostrzegł szef negocjacji.

Sameh Shoukry, egipski minister spraw zagranicznych, który będzie przewodniczył COP27 Szczyt Klimatyczny ONZ W przyszłym miesiącu powiedział w rzadkim wywiadzie, że zawarcie umowy będzie trudniejsze niż jakiekolwiek inne rozmowy klimatyczne w ostatnim czasie, ze względu na „turbulentną” gospodarkę światową i „trudne” napięcia geopolityczne, napędzane wojną na Ukrainie.

„Jest bardziej kruchy z powodu wpływu obecnej sytuacji na świecie” – powiedział w wywiadzie dla Guardiana. . powiedział Transakcja została wygrana na Cop26 w Glasgow Od tamtej pory wydarzenia przyćmiły miniony rok. „[The circumstances for Cop27 are] Za twardy. Wykracza poza warunki, które istniały w Paryżu czy Glasgow pod względem wyzwań i implikacji gospodarczych czy geopolitycznych. Ale musimy pozostać optymistami i skupionymi oraz starać się odizolować i odizolować proces negocjacji od pewnych okoliczności zewnętrznych”.

Ostrzegł, że bogate kraje tracą zaufanie krajów rozwijających się, ponieważ są Nie wywiązali się ze swoich zobowiązań Aby zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zapewnić finansowanie klimatu biednym krajom.

Jeśli kraje chcą wycofać się lub odejść od swoich zobowiązań i ich wysiłków na rzecz zachowania tych porozumień i porozumień, które zostały osiągnięte Paryż A Glasgow, zgodnie z dostępnymi danymi naukowymi, bylibyśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć ponad 2°C i prawdopodobnie 3,6°C”. „To są niespójności i każdy powinien poważnie podchodzić do tych niespójności”.

Niektóre bogate kraje, w tym Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i państwa członkowskie Unii Europejskiej, w obliczu kryzysu energetycznego, który spowodował wzrost cen gazu, zdecydowały się na zwiększenie produkcji paliw kopalnych.

Shoukry odmówił wyróżnienia poszczególnych osób, ale ostrzegł: „Zachęcamy wszystkie strony do powstrzymania się od uciekania się do zwiększonego polegania na paliwach kopalnych. Podważa cel i naraża wszystkich na ryzyko i niebezpieczeństwo. Nie jest to zachęta dla krajów rozwijających się, które są zachęcane do przejścia z paliw kopalnych, aby to zrobiły. Myślę, że trzeba dawać przykład”.

READ  42-letnią turystkę zjadł niedźwiedź podczas biwaku w rosyjskim parku narodowym

Rozmowy Cop26 zakończyły się w zeszłym roku w Glasgow z krajami Zobowiązanie do ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C powyżej poziomów przedindustrialnych, na podstawie kompleksowych ocen naukowych wykazujących, że po tym poziomie skutki kryzysu klimatycznego stają się Katastrofalne i niektóre nieodwracalne.

Większości krajów nie udało się jednak ustalić celów redukcji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z limitem 1,5°C Glasgow, ani nie wprowadziła polityki umożliwiającej osiągnięcie tych celów. Mieli wrócić do stołu za… policjant 27 W tym roku ze zmienionymi planami.

Plany te zostały pokrzyżowane przez nadzwyczajne tegoroczne zawirowania polityczne, kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost cen energii i żywności oraz niebezpieczną sprzeczkę między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Podczas wizyty Nancy Pelosi – Trzeci co do wielkości członek rządzącej amerykańskiej Partii Demokratycznej – na sporną wyspę Tajwan.

Ale Shoukry powiedział, że niepowodzenie krajów rozwiniętych w osiągnięciu celów w zakresie emisji było najpoważniejszym problemem. „Zdajemy sobie sprawę z uwarunkowań geopolitycznych, które rozwinęły się w tym roku, czy jest to wojna rosyjsko-ukraińska, czy napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Ale na większą skalę kwestia zaufania ponownie pojawiła się po impet nadany przez Paryż i Glasgow w zakresie postępów w radzeniu sobie ze zmianami klimatu.

Zaufanie zrodzi się w krajach rozwiniętych, które wywiązują się ze swoich zobowiązań w zakresie emisji. Znane jako składki ustalone na poziomie krajowym (NDC) — i zapewnić finansowanie biednemu światu — wyjaśnił. „Mieliśmy nadzieję, że na Cop26 . nabrała rozpędu” Zostanie on przełożony na zrewidowane składki krajowe. Do tej pory bardzo niewiele krajów, w tym Egipt, złożyło swoje zrewidowane NDC u [UN climate] Sekretarski. Mamy więc nadzieję, że podczas Cop27 zapewni więcej nie tylko ich zaangażowania, ale także ich chęci do realizacji tych zobowiązań w skuteczny sposób”.

READ  Justin Welby: Przywódcy polityczni muszą traktować przeciwników jak istoty ludzkie

Powiedział, że kwestia zaufania jest „fundamentalna”. „Kraje rozwijające się obserwują sytuację i widzą, w jakim stopniu muszą nadal ponosić ciężary, które zadeklarowały, że będą, jeśli widzą, że są inni z większymi możliwościami, większymi udogodnieniami, [and] Nie rób tego. Ci, którzy najbardziej przyczynili się do rozwiązania problemu, powinni być bardziej skłonni przyczynić się do jego rozwiązania”.

Powiedział, że kraje mogą i muszą przezwyciężyć konflikty, które pojawiły się od czasu Cop26. Musimy spróbować odizolować te geopolityczne napięcia i różnice i skupić się na aktualnej kwestii, czyli jak iść razem naprzód. Ponieważ nie możemy działać niezależnie – nie odniesiemy sukcesu – musimy działać razem, jeśli chcemy poczynić postępy, jeśli mamy skutecznie radzić sobie ze zmianami klimatu”.

Przemawiając z Departamentu Stanu w Kairze, Shoukry zaproponował, że będzie pośredniczył w rozmowach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, największym emitentem na świecie. „Odbyłem obszerne dyskusje z obydwoma i zaoferowałem możliwość połączenia, a zobaczymy, jak sprawy się rozwiną podczas samego gliniarza”.

Rishi Sunak, kolejny premier Wielkiej Brytanii, Odmówił zaproszenia na szczyt przywódców na COP27, pomimo przejęcia przez Wielką Brytanię przewodnictwa w rozmowach do czasu przejęcia władzy przez Egipt oraz pomimo obecności przywódców, w tym prezydenta USA Joe Bidena; Francuski Emmanuel Macron. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen; oraz Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.

Shoukry powiedział, że egipski rząd nadal powitałby króla Karola, gdyby pojawił się na Cop27. „Zdajemy sobie sprawę, że Jego Wysokość od dawna wspiera walkę ze zmianami klimatycznymi i wywarł wpływ ze względu na swoją pozycję, ale także dzięki osobistemu emocjonalnemu zaangażowaniu w tę sprawę” – powiedział. Był liderem do naśladowania pod tym względem, więc zdecydowanie jest jego obecnością [would be] Wartość dodana do operacji warunkowej.”

Shoukry odmówił skrytykowania Liz Truss, byłej brytyjskiej premier, która miała uniemożliwić królowi udział w spotkaniu. Zapytał jednak Czy Wielka Brytania wystarczająco pozytywnie przyczyniła się do Cop27?Powiedział: „Cóż, powiedzmy, że [outgoing Cop26 president] Alok Sharma. Nie wypada dokonywać bilansu Wielkiej Brytanii… i jej odejścia od paliw kopalnych. Być może powinna o tym zadecydować społeczność naukowa.

Egipt był Ostra krytyka naruszeń praw człowieka oraz tłumienie wypowiedzi obywatelskich. Shoukry nalegał, aby organizacje społeczeństwa obywatelskiego mogły w pełni uczestniczyć w Cop27. „Mamy nadzieję, że będziemy mieli znaczący wkład i udział” – powiedział, zauważając, że otwarta dla nich przestrzeń byłaby większa niż ta w Glasgow Convention Centre i że zarejestrowało się 9000 przedstawicieli. „Jestem zachęcony ich entuzjazmem, zaangażowaniem i orędownictwem, i wierzę, że odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu rządów uczciwości i na właściwej drodze. To publiczność, której najbardziej zależy”.

Brytyjsko-egipski bloger i działacz prodemokratyczny Alaa Abdel Fattah prowadzi strajk głodowy w więzieniu w Egipcie. Zapytany, czy sytuacja Al-Fattaha może zostać rozwiązana przed COP27, Shoukry powiedział: „Musimy skupić się na bieżącym problemie, jakim jest zmiana klimatu… Wyzwanie, przed którym stoimy w zakresie zmian klimatu, jest absolutnie fundamentalne i wszelkie inne kwestie, choć ważne , czy nie powinno to umniejszać naszego głównego celu.”