W związku z „Rokiem Tetmajera” otwarta została nowa wystawa poświęcona artyście zapamiętanemu jako jedna z najwybitniejszych postaci polskiego ruchu młodzieżowego.
Zorganizowana z okazji setnej rocznicy śmierci Włodzimierza Tetmajera Siła koloru i nastroju została już opisana jako pierwsza indywidualna wystawa tego rodzaju i wielkości poświęcona artyście.
Duża część poświęcona jego malarstwu – zarówno pracom sztalugowym, jak i większym i większym – obejmowałaby ponad sto obrazów olejnych, około 200 szkiców, a także ilustracje i projekty polichromowane.
Podzielona na działy tematyczne wystawa przedstawia także jego życiorys, twórczość etnograficzną i zaangażowanie w politykę.
Przebywający w Pałacu Krzystoforów, oddziale krakowskiego Muzeum, dyrektor fundacji Michał Nizabitowski powiedział w środowej zapowiedzi prasowej, że Titmajera należy zapamiętać jako „wyjątkowego twórcę sztuki Młodej Polski, a jednocześnie zwierciadło prawdy dotyczące trudów kraju i stosunku do wszystkich kobiet i wsi.
„Obrazy Titmajara są uniwersalne – mówią o nas z mocą nawet dzisiaj” – powiedział Nezabitovsky.
Rzucając wyzwanie głębi znaczenia, Nezabitovsky zwrócił uwagę na różne nastroje, które wystawa ma wywołać: „To nie jest lekka letnia rozrywka, zamiast tego oddaje szerszy nastrój czterech pór roku”.
Chociaż obecnie jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych malarzy swojego pokolenia, wówczas jego przywiązanie do podkrakowskiej wsi Bronowice mogło zahamować jego powszechną popularność.
„Był zamknięty w tej bańce i uważany za„ malarza Pronowici ”- mówi Nezabitovsky.„Dzisiaj jednak naprawdę możemy docenić niezwykłą gamę uczuć i przesłań zawartych w jego twórczości.
„Patrząc na te obrazy po tylu latach, widzimy człowieka, który naprawdę żył w tej wiosce, idącego ścieżkami, które namalował. Wybrał to życie, najwyraźniej je kochał i obserwował je bystrym okiem.”
Ujmując w przekonujący sposób specyfikę życia na polskiej wsi, Tetmajer nie ma sobie równych, jeśli chodzi o ożywienie tych codziennych scen i przedstawienie tych rytuałów i zwyczajów w całej ich zdumiewającej szczegółowości.
Znane z pięknych kolorów, a także wiernych przedstawień, obrazy te stanowiły trzon jego twórczości.
Kuratorka Marta Marek opowiadała: „Od chwili, gdy Tetmajer związał się z Bronowicami, właściwie wszystkie swoje obrazy malował na tle realiów tej wsi.
„W Bronowicach możemy zidentyfikować starożytną zabudowę, a on rejestrował zarówno codzienne, jak i uroczyste wydarzenia – trzeba podkreślić, że robił to z wyjątkową wiedzą i wyczuciem”.
Urodzony w 1861 roku w pobliskim Nowym Targu, Tetmajer studiował później w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, by później trafiać na uczelnie artystyczne w Monachium, Wiedniu i Paryżu – w tym ostatnim poznał Jana Matejkę.
Życie Tetmajera zmieniło się, gdy poznał Annę Mikołajczykową, wieśniaczkę z Bronowic. Ożenił się z nią w 1890 roku i zamieszkał we wsi w typowej dla tego obszaru chacie krytej strzechą.
Zainspirowany otoczeniem, jego twórczość artystyczna wzrosła, gdy starał się rejestrować życie na wsi za pośrednictwem swoich obrazów.
Obejmując wydarzenia takie jak dzień ślubu, jego portfolio powiększyło się później o bogate krajobrazy i intymne portrety rodzinne.
Marta Marek, kierując się wrodzonym poczuciem patriotyzmu, zinterpretowała obsesję Titmajera na punkcie życia na wsi w Polsce. „Splecione wątki związane z mitami Piastów i Kościuszki przedstawiały postać polskiego chłopa jako spadkobiercę najlepszych cech narodowych – były źródłem swoistej narodowej siły”.
Z tym romantycznym motywem łączącym polskie chłopstwo z odrodzeniem narodowym i odbudową państwa polskiego, dzieło Tetmajera jest niczym innym jak dumnym przedstawieniem polskich korzeni.
Stojąc na czele ruchu Młodej Polski, oddany zwolennik niepodległości Polski, ta wciągająca galeria oddaje hołd Titmajerowi, który zmarł sto lat temu we wsi, którą tak bardzo kochał.
Oficjalne otwarcie dziś (piątek) wystawy The Power of Colour and Tempering potrwa do 12 listopada.y.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kto gra Sookie w serialu aktorskim „Avatar: Ostatni władca wiatru”?
Kinopolis – Festiwal Filmów Polskich w Dublinie (7-10 grudnia) – Polska w Irlandii
Wstyd: Więzy rodzinne rapu i Cyganów w dramacie Netfliksa – Romea.cz