World

Władze Izraela kontrolują biura NSO Group po ujawnieniu Pegasusa | Izrael

izraelski Władze przeszukały biura monitoringu NSO Group w odpowiedzi na: Projekt Pegaz Zbadaj naruszenia oprogramowania szpiegującego firmy przez kilku klientów rządowych.

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony odwiedzili w środę biura firmy w pobliżu Tel Awiwu. Mniej więcej w tym samym czasie minister obrony Benny Gantz przybył z umówioną wcześniej wizytą do Paryża, gdzie z jego francuskim odpowiednikiem omawiano rewelacje Pegasusa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron jest jedną z najwybitniejszych osobistości Ich numery telefonów pojawiły się w wyciekającej bazie danych Spośród 50 000 liczb, które, jak się uważa, zostały wybrane jako kandydaci do potencjalnego monitorowania przez klientów NSO.

W zeszłym tygodniu rozmawiał z izraelskim premierem Naftali Bennettem, aby podkreślić znaczenie „odpowiedniego śledztwa” w sprawie ustaleń projektu.

Wczesne doniesienia medialne opisywały ruchy w biurach NSO jako nalot, ale firma powiedziała w oświadczeniu, że władze „odwiedziły” jej siedzibę, a nie ją naloty. NSO poinformowało, że zostało wcześniej poinformowane, że urzędnicy Departamentu Obrony odpowiedzialni za nadzorowanie komercyjnego eksportu wrażliwego eksportu elektronicznego przeprowadzą inspekcję. „Firma współpracuje z władzami izraelskimi z pełną przejrzystością” – dodała.

Ministerstwo Obrony poinformowało w tweecie na Twitterze, że wizyta kilku agencji rządowych była powiązana z ujawnieniami wynikającymi z Projektu Pegasus – konsorcjum 17 mediów, w tym Guardiana, który ujawnił w zeszłym tygodniu, że agenci rządowi na całym świecie wykorzystywali hakowanie. Program sprzedawany przez NSO skierowany do obrońców praw człowieka, dziennikarzy i prawników.

NSO podało w kilku wypowiedziach, że pojawienie się numeru telefonu w wyciekającej bazie danych w żaden sposób nie wskazywało, czy został on wybrany do monitorowania za pomocą Pegasusa. „Lista nie jest listą celów Pegasusa ani potencjalnych celów” – powiedziała firma. „Liczby na liście nie są w żaden sposób powiązane z Grupą NSO”.

Pojawienie się numeru na ujawnionej liście nie oznacza, że ​​został on poddany udanej próbie włamania lub próbie włamania. Uważa się jednak, że lista ta zapewnia wgląd w osoby zidentyfikowane przez klientów NSO jako osoby interesujące. Należą do nich osoby, których telefony wykazały ślady oprogramowania szpiegującego noszącego podpis NSO w celu zhakowania telefonu, zgodnie z analizą kryminalistyczną ich urządzeń. Analiza została przeprowadzona przez AI Security Lab i wykryła ślady aktywności związanej z urządzeniem Pegasus na 37 z 67 analizowanych telefonów. NSO powiedział, że Macron nie był „celem” żadnego ze swoich klientów, co oznacza, że ​​firma zaprzecza, że ​​doszło do jakiejkolwiek próby lub udanej infekcji urządzenia Pegasus dla jego telefonu.

Gdy ilość ujawnień stała się jasna, nasiliły się naciski dyplomatyczne na Izrael, aby wyjaśnić charakter relacji między NSO a państwem w czasach byłego premiera, Benjamin Netanjahu. Szersze badanie Pegasus Project wykazało, że Rząd Izraela udzielił NSO wyraźnej zgody w 2017 roku za próbę sprzedaży narzędzi hakerskich Arabii Saudyjskiej w ramach transakcji o wartości co najmniej 55 milionów dolarów.

Gantz powiedział w środę francuskiej minister obrony Florence Parly, że Izrael bada tę sprawę „niezwykle poważnie”, zgodnie z oświadczeniem izraelskiego Ministerstwa Obrony.

Przed spotkaniem w Paryżu, rzecznik francuskiego rządu, Gabriel Attal, powiedział, że Barley chętnie „zapytuje swojego odpowiednika o wiedzę rządu izraelskiego o działaniach agentów NSO” i jakie środki zostaną wprowadzone, „aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu tych wysoce natrętne narzędzia”.

Gantz wcześniej bronił licencji eksportowych na narzędzia hakerskie, mówiąc w przemówieniu na konferencji poświęconej oprogramowaniu cybernetycznemu w Tel Awiwie w zeszłym tygodniu, że „kraje, które kupują te systemy, muszą spełnić warunki użytkowania”, które są przeznaczone wyłącznie do dochodzeń kryminalnych i terrorystycznych.

Jednak izraelski establishment obronny Powołano komisję rewizyjną Składa się z kilku organów rządowych, które mają zbadać, czy istnieje potrzeba zmian w polityce dotyczącej eksportu technologii monitoringu elektronicznego.

READ  Najnowsze wiadomości z podróży: UE znosi w tym tygodniu zakaz podróżowania do USA