Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pożary w Kanadzie: Kolumbia Brytyjska ogłasza stan wyjątkowy, ponieważ nakazuje się ewakuację 15 000 domów

Pożary w Kanadzie: Kolumbia Brytyjska ogłasza stan wyjątkowy, ponieważ nakazuje się ewakuację 15 000 domów

  • Napisane przez Jarosława Łukiewa i Aoife Walsh
  • wiadomości BBC

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Pożary w Kanadzie: ostatnie 48 godzin w 75 sekund

Nakazano ewakuację około 15 000 domów w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, ponieważ strażacy walczą z szalejącymi pożarami, które podpaliły domy.

Urzędnicy powiedzieli, że w West Kelowna, mieście liczącym 36 000 mieszkańców, płonęła „znacząca” liczba budynków, a ponad 2400 domów zostało ewakuowanych.

W całej prowincji ogłoszono stan wyjątkowy, ponieważ płoną setki pojedynczych pożarów.

Setki mil na północ ogromny pożar zbliżał się do miasta Yellowknife.

W piątek minął oficjalny termin ewakuacji miasta – stolicy Terytoriów Północno-Zachodnich Kanady. Lokalny urzędnik powiedział później tego samego dnia, że ​​prawie wszyscy mieszkańcy wyjechali samochodem lub samolotem.

Minister środowiska i społeczności Shane Thompson powiedział dziennikarzom, że około 19 000 z 20 000 mieszkańców miasta zostało ewakuowanych.

„Niektórzy decydują się na schronienie na miejscu. Jeśli nadal jesteś w Yellowknife i nie jesteś niezbędny do reagowania kryzysowego, ewakuuj się” – powiedział Thompson.

Ostrzegł, że autostrady i lotnisko mogą zostać dotknięte pożarami lasów.

W Kolumbii Brytyjskiej liczba nakazów eksmisji wzrosła z 4000 domów w piątek po południu do około 15 000 w ciągu jednej godziny. Kolejne 20 000 domów jest w stanie pogotowia.

Szef hrabstwa David Ibe powiedział tego wieczoru, że sytuacja „szybko się rozwinęła” i że urzędnicy są przygotowani na „bardzo trudną sytuację w nadchodzących dniach”.

„W tym roku czeka nas najgorszy sezon #BCWildfire w historii” — napisał Ibi w poście na X, znanym wcześniej jako Twitter. „Biorąc pod uwagę te szybko zmieniające się okoliczności, ogłaszamy regionalny stan wyjątkowy”.

Premier powiedział, że dzięki temu „będziemy w stanie mieć szybki dostęp do wszelkich narzędzi potrzebnych do wspierania społeczności”.

Powiedział, że coraz więcej osób jest ewakuowanych, ostrzegając, że „nakazy nadzwyczajne mogą obejmować ograniczenia w podróżowaniu do niektórych obszarów, jeśli ludzie nie respektują naszych wezwań do unikania podróży, które nie są niezbędne”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Mieszkaniec Kelowna powiedział BBC, że pożary przetoczyły się przez zbocze góry jak „złowieszcza chmura zniszczenia”.

Kanada przeżywa najgorszy sezon pożarów w historii, z co najmniej 1000 pożarami płonącymi w całym kraju, według Canadian Interagency Forest Fire Center (CIFFC).

Eksperci twierdzą, że zmiana klimatu zwiększa ryzyko gorącej, suchej pogody, która może potencjalnie podsycać pożary.

Intensywne, długotrwałe upały pochłaniają coraz więcej wilgoci z gruntu, co może stanowić paliwo dla pożarów, które mogą rozprzestrzeniać się niezwykle szybko, zwłaszcza przy silnych wiatrach.

Wcześniej szef straży pożarnej West Kelowna, Jason Prolund, nazwał pożar „niszczycielskim”.

„Ostatniej nocy walczyliśmy o ochronę naszej społeczności. Przeszliśmy przez 100 lat pożarów w ciągu jednej nocy” – dodał.

Lokalni urzędnicy zgłosili już „znaczące straty strukturalne” w okolicy, w tym w Trader’s Cove, na północny zachód od Kelowna.

Jak dotąd nie zgłoszono żadnych zgonów.

Julianna Lowen mieszka w Kelowna – większym bliźniaczym mieście w West Kelowna na wschodnim brzegu jeziora Okanagan. Opowiedziała BBC, jak miejscowi widzieli kolumnę dymu unoszącą się nad zboczem góry jak „złowrogą chmurę zniszczenia” i jak niektórzy po stronie Trader’s Cove wskoczyli do jeziora, gdy ogień się rozprzestrzeniał, a drogi wyjścia zostały zablokowane.

Jej brat i babcia uciekli do jej domu po tym, jak płomienie „przeskoczyły z dużą prędkością z drzewa na cały obszar, zagrażając całej społeczności mieszkalnej”.

Lewin dodał, że miejscowi są przyzwyczajeni do pożarów ze względu na „klimat w stylu kalifornijskim” na tym obszarze – ale upały, susze i wiatry obserwowane w ostatnich dniach stworzyły „idealne warunki do burzy ogniowej”.

Przestrzeń powietrzna wokół międzynarodowego lotniska Kelowna jest teraz zamknięta dla wszystkiego poza strażakami z powietrza.

READ  Kryzys energetyczny: skąd będzie pochodził europejski gaz, jeśli Rosja ograniczy eksport? | przemysł energetyczny