Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Władimir Putin stworzył swój najgorszy koszmar

Władimir Putin stworzył swój najgorszy koszmar

Pobierz bezpłatne aktualizacje dla Władimira Putina

Piętnaście miesięcy temu armia Władimira Putina znajdowała się na obrzeżach Kijowa. Teraz rosyjski przywódca walczy o utrzymanie kontroli w Moskwie.

Bunt sił Wagnera pod dowództwem Jewgienija Prigożyna jest ostatecznym potwierdzeniem tego, jak katastrofalnie źle skończyła się dla Putina wojna na Ukrainie. Nawet jeśli rosyjski przywódca wygra bezpośrednią bitwę z Wagnerem, trudno uwierzyć, że Putin ostatecznie przetrwa takie upokorzenie. Jego prestiż, siła, a nawet życie były teraz zagrożone.

Historyczna ironia polega na tym, że to działania Putina wywołały to, czego obawiał się najbardziej: powstanie, które zagrażało zarówno państwu rosyjskiemu, jak i jego osobistej potędze.

Strach Putina przed „kolorową rewolucją” w Rosji sięga prawie 20 lat wstecz. Trafnie, jego początki leżą na Ukrainie. Pomarańczowa rewolucja z 2004 r. – powszechne demokratyczne powstanie przeciwko sfałszowanym wyborom na Ukrainie – wywołała u rosyjskiego prezydenta paranoję, która z biegiem lat stale się nasilała.

Od tego czasu Putina prześladują powiązane ze sobą lęki. Po pierwsze, że Ukraina nieodwracalnie wyślizgnie się z uścisku Rosji. Po drugie, pomyślne prodemokratyczne powstanie w Kijowie byłoby próbą tego samego w Moskwie.

Jego decyzja o inwazji na Ukrainę w 2022 roku była próbą ostatecznego wyeliminowania obu zagrożeń – poprzez zainstalowanie w Kijowie prorosyjskiego autorytarnego rządu.

Jako były agent wywiadu i teoretyk spiskowy, Putin był przekonany, że źródła jakiejkolwiek „kolorowej rewolucji” – czy to na Ukrainie, czy w Rosji – leżą w Waszyngtonie. Jego odmowa uwierzenia, że ​​Ukraińcy mogą mieć sprawstwo lub władzę, doprowadziła go do fatalnego niedoceniania siły oporu kraju wobec rosyjskiej inwazji.

READ  Szczyt Joe Bidena i Władimira Putina: prezydent USA mówi prezydentowi Rosji, że zawsze będzie poruszał „podstawowe kwestie dotyczące praw człowieka”, w tym Nawalnego | wiadomości ze świata

Oprócz niedoceniania potęgi Ukrainy, Putin — pijany mitami o Armii Czerwonej w latach czterdziestych — śmiertelnie przecenił potęgę militarną Rosji. Klęska armii rosyjskiej otworzyła Grupie Wagnera drzwi do przystąpienia do wojny. To dało Prigożynowi własne zaplecze władzy i platformę propagandową, a ostatecznie pozwoliło mu zwrócić się przeciwko państwu rosyjskiemu.

Retoryka Putina wobec narodu rosyjskiego zawsze brzmiała, że ​​uratował kraj przed chaosem lat 90. Ale to, co się teraz dzieje, przypomina militarną porażkę i twardy zamach stanu przeciwko Michaiłowi Gorbaczowowi w 1991 roku, kiedy Borys Jelcyn zainstalował czołg przed parlamentem. W tym momencie mieszkańcy Moskwy odegrali kluczową rolę w rozgrywających się wydarzeniach. Reakcja ludności rosyjskiej na powstanie Prigożyna będzie ważną – i jak dotąd nieznaną – częścią tej historii.

W swoich pierwszych uwagach na temat powstania Prigożyna Putin przyjrzał się mroczniejszemu precedensowi: rzekomemu „ciosowi w plecy”, który zakończył wysiłki wojenne Rosji w 1917 roku i pogrążył kraj w rewolucji i wojnie domowej. Słowa te miały wyrażać stanowczy zamiar. Ale nie byli uspokojeni.

Bunt Wagnera da nadzieję przeciwnikom reżimu Putina – w Rosji i poza nią. Dla armii ukraińskiej, której kontrofensywa się nie przebiła, wygląda to na historyczną szansę. Jeśli siły rosyjskie zwrócą się przeciwko sobie lub zostaną wycofane z linii frontu, by bronić Putina, mogą upaść we wschodniej Ukrainie.

Rosyjscy więźniowie polityczni, tacy jak Aleksiej Nawalny czy Władimir Kara-Murza, muszą mieć nowe poczucie nadziei i możliwości. Oni również mogą odegrać pewną rolę w nadchodzących miesiącach.

Prigożyn oczywiście nie jest liberałem. Jego retoryka jest ściśle nacjonalistyczna i imperialistyczna. Siły Wagnera słyną z bezwzględności. Ale Prigożyn – podobnie jak Putin – uwolnił teraz siły, nad którymi będzie walczył.

[email protected]