Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szczyt Joe Bidena i Władimira Putina: prezydent USA mówi prezydentowi Rosji, że zawsze będzie poruszał „podstawowe kwestie dotyczące praw człowieka”, w tym Nawalnego | wiadomości ze świata

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że powiedział rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi, że zawsze będzie poruszał kwestie „podstawowych praw człowieka”, w tym uwięzionego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego.

Pojawia się po około czterech godzinach rozmów między dwoma przywódcami w Szwajcarii – znacznie krócej, niż spodziewali się doradcy Bidena.

Przemawiając później na konferencji prasowej, Biden powiedział: „Prawa człowieka zawsze będą na stole”.

Biden powiedział, że powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, że „żaden amerykański prezydent nie może utrzymać zaufania do narodu amerykańskiego, jeśli nie stanie w obronie wartości demokratycznych”.

„Zrobiłem to, po co przyszedłem” – powiedział Biden dziennikarzom, mówiąc, że szczyt był „dobry”, dodając, że „ostatnią rzeczą, jakiej teraz chce (Putin) jest zimna wojna”.

Twierdził jednak, że rosyjski przywódca „nie jest gotowy do złożenia broni”, ponieważ „obawia się, że zostanie otoczony i że Stany Zjednoczone chcą go wyeliminować”.

Nowa zimna wojna, powiedział, „nie leży w niczyim interesie”.

Powiedział, że stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Rosją muszą być stabilne i przewidywalne, a on i Putin dzielą wyjątkową odpowiedzialność.

obrazek:
Putin powiedział, że rozmowa była „konstruktywna”.

Biden powiedział również, że wierzy, że istnieje „prawdziwa szansa na radykalną poprawę stosunków między narodami bez rezygnacji z jednej rzeczy, która opiera się na zasadach i wartościach”.

Prezydent USA dodał, że obaj przywódcy spędzili dużo czasu na cyberbezpieczeństwie i powiedział Putinowi, że infrastruktura krytyczna powinna być niedostępna dla ataków.

Powiedział, że obaj mężczyźni zgodzili się pracować nad zapewnieniem, że Iran nie otrzyma broni jądrowej.

Wcześniej Putin powiedział na briefingu prasowym, że podczas jego spotkania z Bidenem nie było wrogości, a szczyt był konstruktywny.

Putin powiedział, że widzi „przebłysk nadziei” na wzajemne zaufanie ze Stanami Zjednoczonymi, określając również dyskusje jako praktyczne i owocne.

READ  Trzęsienie ziemi na Haiti - na żywo: trzęsienie ziemi o sile 7,2 powoduje śmierć 227 osób, ponieważ urzędnicy obawiają się, że liczba ofiar śmiertelnych może osiągnąć tysiące

W jednym z kluczowych wydarzeń powiedział, że on i Biden zgodzili się przywrócić swoich ambasadorów w swoich stolicach, aby uspokoić napięcia.

• Putin oskarżył Stany Zjednoczone o przeprowadzanie cyberataków na Rosję

• Rosyjski przywódca powiedział, że pan Nawalny dostał to, na co zasłużył, i bronił kary pozbawienia wolności

• Pan Putin przyznał, że Biden poruszył z nim kwestie praw człowieka

Rosyjski przywódca wzruszył ramionami na pytania dotyczące złego traktowania rosyjskich liderów opozycji, podkreślając wewnętrzne zawirowania w USA, w tym protesty „Black Lives Matter” i rebelię na Kapitolu z 6 stycznia

• Pan Putin oskarżył Ukrainę o naruszenie warunków porozumienia o zawieszeniu broni

• Powiedział, że Moskwa i Waszyngton wznowią rozmowy w sprawie kontroli zbrojeń

W ostatnich miesiącach oba kraje wycofały swoich czołowych wysłanników do Waszyngtonu i Moskwy, gdy stosunki uległy pogorszeniu.

Ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow został odwołany z Waszyngtonu około trzy miesiące temu po tym, jak Biden nazwał Putina mordercą.

Ambasador Ameryki w Rosji John Sullivan wyjechał z Moskwy prawie dwa miesiące temu, po tym, jak Rosja zaproponowała mu powrót do Waszyngtonu na konsultacje. Putin powiedział, że w najbliższych dniach starsi dyplomaci powrócą na swoje stanowiska.

„Nasza ocena wielu spraw jest różna, ale z mojego punktu widzenia obie strony wykazały chęć wzajemnego zrozumienia i szukania sposobów na zbliżenie” – powiedział Putin.

Kontynuował, że rozmowa była konstruktywna, opisując swojego odpowiednika jako „bardzo doświadczonego partnera”.

Ostrzegł jednak, że nie ma „przyjaźni”, ponieważ obaj przywódcy bronili interesów swoich krajów, dodając: „Nie mam złudzeń co do Stanów Zjednoczonych”.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Putin i Biden spotykają się w Genewie

Przed szczytem Biden, który zainicjował rozmowy, wielokrotnie wzywał Putina do przeprowadzenia złośliwych cyberataków rzekomo przeprowadzanych przez hakerów z Rosji na interesy USA.

READ  Jemen: Co najmniej 78 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w panice w stolicy, Sanie | wiadomości ze świata

Ale Putin odpowiedział, mówiąc na konferencji prasowej, że cyberataki na Rosję pochodzą ze Stanów Zjednoczonych.

Powiedział, że on i Biden zgodzili się rozpocząć konsultacje w sprawie cyberbezpieczeństwa, jednocześnie zaprzeczając amerykańskim zarzutom, jakoby rząd rosyjski stał za serią niedawnych głośnych ataków na agencje amerykańskie.

Biden skrytykował również Putina za ignorowanie demokracji poprzez uwięzienie krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego i rzekomą ingerencję w wybory w USA.

Jeśli chodzi o sprawę Nawalnego, Putin powiedział, że lider opozycji wiedział, że zostanie aresztowany, kiedy wróci do Rosji z Niemiec, ale i tak przyjechał. Powiedział, że dostał to, na co zasłużył, kiedy został skazany na więzienie.

O zatrucie Nowichoka przez Nawalnego obwiniono Kreml, czemu on zaprzecza.

Na konferencji prasowej Putin wzruszył ramionami na pytanie o jego rozprawę z politycznymi rywalami, zmieniając temat na to, co powiedział, że było zamieszaniem w Ameryce, związanym ze szturmem na Kapitol Stanów Zjednoczonych i materią czarnych istnień.

Putin powiedział, że nie chce widzieć zamieszek w Rosji ani ruchu podobnego do BLM.

Powiedział: „To, co widzieliśmy, to chaos, zakłócenia, łamanie prawa itp. Współczujemy Stanom Zjednoczonym Ameryki, ale nie chcemy, aby tak się stało na naszym terytorium i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie dopuścić tak się stanie”.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Pogląd Rosji: ekskluzywny wywiad z Putinem

Putin oskarżył także Kijów o złamanie warunków porozumienia o zawieszeniu broni z prorosyjskimi rebeliantami na wschodzie Ukrainy.

Powiedział, że nie ma nic merytorycznego do dyskusji na temat ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO.

Powiedział też, że Moskwa i Waszyngton wznowią rozmowy w sprawie kontroli zbrojeń.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Biden: Putin jest godnym przeciwnikiem
READ  FTSE 100 odnotowuje największy spadek od czerwca 2020 r. z powodu obaw o dywergencję Covid na rynkach rockowych

Obaj mężczyźni pojawili się razem po raz pierwszy od 2011 roku Dyskusje twarzą w twarz W willi nad brzegiem Jeziora Genewskiego.

Obaj przywódcy, sekretarz stanu USA Anthony Blinken, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oraz tłumacze uczestniczyli w pierwszej rundzie rozmów.

W drugiej sesji uczestniczyli inni wyżsi urzędnicy z obu stron.

Na nagraniu telewizyjnym Biden podniósł kciuki, gdy opuścił willę, a następnie wsiadł do limuzyny przed osobnymi konferencjami prasowymi.