Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Windows 11 próbował sprawić, że Chromebooki będą nieistotne, ale Google zrujnowało ich wysiłki

Nie jestem programistą aplikacji, więc nie będę udawać, że rozumiem zawiłości plików pakietów Androida (APK), które można oficjalnie pobrać ze sklepu Google Play na urządzenia z Androidem i systemem operacyjnym Chrome. Powiem jednak, że niedawno Google ogłosiło jego przekształcenie w coś, co nazywa się Pakiety aplikacji na Androida (.aab) Zamiast plików APK Może to być ostateczny cios dla ostatnich wysiłków Microsoftu, aby umożliwić użytkownikom systemu Windows 11 uruchamianie aplikacji mobilnych na urządzeniach stacjonarnych. W ten sposób Google mógł właśnie zachować bardzo ważną granicę między propozycją wartości Chromebooków a ich konkurencją.

Pakiety aplikacji na Androida są interesujące – zasadniczo są zaprojektowane tak, aby rozdzielać różne części aplikacji na Androida na pojedyncze pliki i dostarczać tylko to, czego potrzebujesz dla konkretnego urządzenia podczas instalacji. Gwarantuje to, że nie pobierzesz mnóstwa niepotrzebnego kodu, który programiści skompilowali, aby ich aplikacja była uniwersalna dla wszystkich urządzeń. Oznacza to, że jeśli masz określony typ wyświetlania, architekturę procesu (powiedzmy x86 lub ARM), itp., otrzymasz tylko pliki potrzebne do tej specyfikacji. Dzięki temu instalacja jest niewielka i szybka, a nikt nie dostaje dodatkowego kodu bez powodu.

Reklamy

To wszystko jest świetne dla użytkowników, którzy pobierają swoje aplikacje ze Sklepu Google Play – w szczególności dla właścicieli Androida i Chromebooków – ale dla tych, którzy ładują aplikacje na swoich urządzeniach z powodu braku oficjalnej dostępności itp., może to stanowić ogromny problem. Jak widać, nie można po prostu załadować pakietu aplikacji na Androida w taki sam sposób, jak plik APK. Okaże się, czy coś takiego jak APK Mirror Installer będzie w stanie obsługiwać pakiety aplikacji w taki sam sposób, jak w przypadku plików APK, więc Gdy użytkownicy systemu Windows 11 zaczną próbować sideloadować aplikacje na swoim komputerze, w najbliższej przyszłości mogą napotkać poważne ograniczenia.

READ  New Borderlands Tales pojawi się 21 października na PS5 i PS4

Technicznie rzecz biorąc, pliki .aab z natury nie są przeznaczone do bezpośredniej instalacji. Chociaż to, .aab to format wydawniczy Zawiera wszystkie zasoby i zasoby dołączone do aplikacji dla programisty, ale wygenerowanie i podpisanie pliku APK zależy od Sklepu Google Play. Tak więc bez Google Play Store zainstalowanego na urządzeniach z systemem Windows 11 pliki .aab mogą być całkowicie bezużyteczne do ładowania bocznego! Mówię, że przełączając się na .aab z formatu .apk, Google podkopało starania Microsoftu, aby Chromebooki stały się mniej ważne. Celowo lub nie, Google zabezpieczył się przed atakiem Windows 11 i próbą kradzieży bazy użytkowników za pomocą zupełnie nowej warstwy farby i możliwości aplikacji na Androida.

Użytkownicy Windowsa 11 będą mogli instalować aplikacje bezpośrednio z Amazon App Store, ale jak wspomniałem wcześniej Wcześniej w tym tygodniuOferta Amazona jest, moim nie skromnym zdaniem, znacznie gorsza od sklepu Google Play. Zamiast tego przyjmuje ustrukturyzowane podejście, które może być bardziej atrakcyjne dla niektórych, ale oznacza również wykluczenie wielu popularnych aplikacji i doświadczeń, więc z tego powodu konsumenci raz po raz wybierali urządzenia z Androidem i Chrome OS zamiast tabletów Fire.

W przyszłości Google wymaga, aby wszystkie aplikacje przesyłane do Sklepu Play począwszy od sierpnia tego roku używały formatu .aab zamiast formatu .apk. Wszelkie aplikacje znajdujące się już w sklepie Store mogą pozostać w swoim oryginalnym formacie, więc użytkownicy systemu Windows 11 będą mieli duże doświadczenie w instalowaniu i używaniu poza Amazon App Store, ale Oznacza to również, że prawie wszystkie nowe aplikacje i wszelkie zaktualizowane aplikacje będą poza zasięgiem osób korzystających z nowego systemu operacyjnego Microsoftu.. Prawdopodobnie będą przypadki, w których twórcy aplikacji będą nadal oferować pakiety APK za pośrednictwem swoich stron internetowych i witryn, takich jak APK Mirror, ale większość będzie zobowiązana do przestrzegania, a utrzymanie dwóch frontów okaże się bardziej i mniej użyteczną pracą.

READ  To zaskakujący powód, dla którego tyjemy, jeśli spędzamy życie jedząc przed telewizorem

Większość zwykłych użytkowników i tak nie sprawi, że ładowanie aplikacji będzie normalne i możliwe, że nowe aplikacje i aktualizacje starych aplikacji nie załadują się w systemie Windows 11, więc to naprawdę kwestia sporna, Ale myślę, że intencje Microsoftu, aby zaoferować możliwość instalowania aplikacji w swoim systemie operacyjnym, są dwojakie. Po pierwsze, nie mam wątpliwości, że chcą odzyskać wielu stałych użytkowników, którzy przeszli na Chromebooki w ciągu ostatnich kilku lat.Po drugie, myślę, że umieszczanie aplikacji na laptopach i komputerach stacjonarnych stało się przydatną i jednoczącą propozycją dzięki Google i Apple (dopóki PWA całkowicie wystartowały), a Microsoft był do tej pory dziwny, więc musieli to jakoś naprawić .

Reklamy

Chrome OS to bezpieczny, lekki system operacyjny, który koncentruje się najpierw na aplikacjach internetowych, więc nadal będzie ogromny rynek dla zwykłych użytkowników komputerów PC, którzy woleliby go od potworów takich jak Windows (pomimo nowej wersji), ale nawet jeśli Microsoft nadal będzie oferować możliwość instalowania aplikacji na Androida na urządzeniach stacjonarnych Od teraz, byłoby miło, gdyby konsumenci byli świadomi i spójni w swoich doświadczeniach na konkurencyjnych urządzeniach. Po raz kolejny użytkownik jest na pierwszym miejscu. Jednak nie mogę pomóc, ale myślę, że Google wiedziało, co robi, kiedy zdecydowało się odejść od plików pakietów Androida, a następnie na pakiety aplikacji.

Niezależnie od tego, pieniądze zawsze będą czynnikiem napędzającym firmy, a jeśli granica między przeciwstawnymi produktami zaciera się lub znika, zaciera się też wyjątkowa propozycja wartości. Nie opowiadam się po żadnej ze stron, po prostu stwierdzam fakty – dotyczy to w takim samym stopniu Google, jak i Microsoftu. Najwyraźniej pakiety aplikacji to przerażająca zmiana dla twórców aplikacji, a użytkownicy prawdopodobnie woleliby mieć pełną kontrolę nad aplikacjami, które instalują na swoich urządzeniach z systemem Windows, więc ta zmiana jest świetną wiadomością dla firmy Google, a nawet dla użytkowników Chromebooków, ale może nie. Byłoby świetnie dla wielu z nas, którzy korzystają z obu systemów operacyjnych.

READ  Podsumowanie: Recenzje w Advance Wars 1 + 2: Re-Boot Camp