Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Wielki dzień dla kraju”: Uganda ogłasza koniec epidemii eboli |  globalne zdrowie

„Wielki dzień dla kraju”: Uganda ogłasza koniec epidemii eboli | globalne zdrowie

Rząd Ugandy ogłosił koniec Epidemia ebolimniej niż cztery miesiące po pierwszym zgłoszeniu przypadków.

Od 20 września 56 osób zmarło z powodu wirusa przenoszonego przez płyny ustrojowe, a także potwierdzono 142 infekcje.

Kraj nie zgłosił żadnych nowych infekcji od ponad 42 dni – dwukrotnie dłużej niż maksymalny okres inkubacji wirusa, standard Światowej Organizacji Zdrowia dla kraju, który ma zostać uznany za wolny od wirusa Ebola.

„Uganda szybko zakończyła epidemię eboli, intensyfikując kluczowe środki kontroli, takie jak nadzór, śledzenie kontaktów, zapobieganie i kontrola infekcji” – powiedziała w środę minister zdrowia dr Jane Ruth Aseng Osiro. „Magicznym rozwiązaniem były nasze społeczności, które uznały, jak ważne jest zrobienie tego, co było konieczne, aby zakończyć epidemię i podjęły niezbędne działania”.

Niedawny wybuch szczepu wirusa w Sudanie był jednym z najgorszych wybuchów epidemii w Ugandzie od dwóch dekad. Obecnie jest Brak szczepionki przed naciskiem.

Epidemia rozpoczęła się w dystrykcie Mubindi w środkowej Ugandzie i rozprzestrzeniła się na sąsiednią Kasandę. Przypadki odnotowano również w stolicy, Kampali. Oba regiony od miesięcy są objęte kwarantanną.

„To bardzo ważny dzień dla kraju” – powiedział Emmanuel Aenebiona, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. „Mogę śmiało powiedzieć, że uporaliśmy się z tą sytuacją w możliwie najkrótszym czasie”.

Przyznał, że blokady wpłynęły na źródła utrzymania ludzi, ale dodał: „Te restrykcyjne środki zdołały powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii na inne części kraju”.

Ugandyjski Czerwony Krzyż powiedział, że nie wycofa się natychmiast z dotkniętych obszarów.

Trwają próby szczepionki przeciwko szczepowi Sudan. Przedstawiciele rządu wskazali zamiar dalszego rozwoju Szczepionki Doktoryzował się w Sabin Vaccine Institute w USA, University of Oxford, Jenner Institute w Wielkiej Brytanii, Serum Institute of India oraz International AIDS Vaccine Initiative.

„Na tym się skupimy – badania, szkolenia, budowanie potencjału i upewnienie się, że budujemy odporne systemy opieki zdrowotnej” – powiedział Ainbiona. „Będziemy lepiej przygotowani do reagowania na wszelkie inne zagrożenia zdrowotne, które mogą się pojawić”.

READ  Corona Virus News: Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje nowy wariant wirusa Corona

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, pogratulował Ugandzie „zdecydowanej i wszechstronnej reakcji”. „Wyciągnięte wnioski i systemy wprowadzone na wypadek tej epidemii ochronią Ugandyjczyków i inne osoby w nadchodzących latach”.

To jest pierwszy wybuch Sudański szczep wirusa Ebola w Ugandzie od 2012 roku.