Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania rozmieszcza w Polsce piłkarzy z „małej drużyny” – monitor Bliskiego Wschodu

Wielka Brytania powiedziała w piątek, że zatrzymała „małą grupę” sił zbrojnych w Polsce, ponieważ trwał kryzys imigracyjny z Białorusią.

Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu, że wojska zostały zatrzymane „w celu uporania się z sytuacją na granicy z Białorusią”.

„Anglia i Polska mają długą historię przyjaźni i są sojusznikami NATO” – dodał.

„Po porozumieniu z polskim rządem w sprawie zbadania, w jaki sposób możemy zapewnić wsparcie inżynieryjne w radzeniu sobie z obecną sytuacją na granicy z Białorusią, niewielka grupa brytyjskiego personelu zbrojnego została zawieszona” – czytamy w oświadczeniu.

Próby ucieczki dużej liczby osób na granicy polsko-białoruskiej do Europy spotęgowały napięcia między oboma krajami.

6 lipca prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział w przemówieniu, że po postawach Zachodu wobec Rosji i Białorusi nie można już akceptować ludzi opuszczających wojnę.

Powiedział, że nikogo nie powstrzymają: „Nie jesteśmy ich ostatecznym celem. Przenoszą się do oświeconej, ciepłej, wygodnej Europy”.

Przeczytaj: Polska oskarża Turcję o wywołanie kryzysu imigracyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej

W październiku Białoruś zawiesiła porozumienie z Unią Europejską, zmuszając kraj do wycofania imigrantów przekraczających jej granicę do UE.

UE zarzuca białoruskiej administracji „wykorzystywanie nielegalnej migracji jako narzędzia” oraz „próbę destabilizacji UE” poprzez wysyłanie migrantów na granice krajów UE, Polski, Litwy i Łotwy.

Polscy urzędnicy zapowiedzieli, że nie wpuszczą imigrantów do kraju, a tych, którzy będą mogli, deportują na Białoruś.

Białoruś zarzuca Polsce, że nie traktuje humanitarnie osób, które chcą wyemigrować do Europy, a polska administracja zarzuca Białorusi wykorzystywanie tych osób jako narzędzia politycznego.

Unia Europejska (UE) oskarżyła rząd Białorusi o „wykorzystywanie imigrantów i zachęcanie ich do przekraczania UE”.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen wezwała państwa członkowskie UE do uznania reżimu wydłużonych sankcji wobec władz białoruskich w dobie kryzysu granicznego.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – Karykatura [Sabaaneh/Middle East Monitor]

READ  bne IntelliNews - Polski bank centralny nie zmienia ponownie stóp procentowych