Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Wiedźmin” Netflixa przedstawiał wspaniały zamek w Polsce

„Wiedźmin” Netflixa przedstawiał wspaniały zamek w Polsce

Miesiąc po premierze pierwszego sezonu MagikNetflix ogłosił, że produkcja była „największym debiutem serialowym w historii”. Wiedźmin to zupełnie nowy serial Netfliksa oparty na książkach jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy fantasy, Andrzeja Sapkowskiego. Co ciekawe, część scen filmu została nakręcona w Polsce. Kluczowa bitwa pod Sodden Hill została nakręcona w finale sezonu Zamek Ogrodzinik Leży w południowej Polsce na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ruiny tego średniowiecznego zamku są udostępnione do zwiedzania i stanowią część Szlaku Orlich Gniazd. Ścieżka biegnie wzdłuż łańcucha 25 zamków i bastionów pomiędzy Częstochową a Krakowem.

Zamek Ogrodzieniec na Podzamczu, pierwotnie założony w XII wieku jako gród, a w połowie XIV wieku przekształcony w zamek gotycki, położony jest na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jego pozostałością są największe i najbardziej charakterystyczne fortyfikacje na drodze do orlich gniazd. Zamek Ogrodzieniec jest doskonałym przykładem doskonałego rzemiosła typowego dla tamtego okresu i służy jako inspirujące przypomnienie lokalnej historii i rodzin, które nazywały zamek domem.

Osobą, która najbardziej przyczyniła się do rozwoju obiektu był Seuirin Bonner, który w połowie XVI wieku przebudował zamek w stylu renesansowym. Prace trwały około 15 lat, a ich efektem była masywna rezydencja, zwana czasem „Małym Wawelem”, wzniesiona na wapieniu z Inselbergu. Na początku XVII wieku kolejni właściciele otoczyli go nowoczesnymi fortyfikacjami, a następnie przebudowali wnętrza zamku w stylu barokowym.

Zamek został zdobyty, splądrowany i częściowo spalony przez najeżdżającą armię szwedzką w 1655 roku. Następnie zamek przeszedł z rąk do rąk i został częściowo odbudowany, lecz ostatecznie popadł w ruinę. Dopiero w 1906 roku z inicjatywy Aleksandra Janowskiego malownicze ruiny zostały zakupione przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze i zabezpieczone dla celów turystycznych. Dziś Zamek Ogrodzieniec zarządzany jest przez Zamek Firma organizująca wycieczki krajoznawcze i wiele imprez plenerowych.

Dzięki serialowi Netflixa Zamek Ogrodzieniec stał się teraz częścią historii Wither. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem stoiska końcowego w Sodden Hill. Mamy nadzieję, że załączone poniżej zdjęcia zainspirują i zachęcą Państwa do odwiedzenia zamku i ogólnie Polski.

READ  Two Years of Spice w „Knoxville” Asolo Reap w Sarasocie