Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wicelider opozycji nakazał Tuskowi przeprosiny za zarzuty smoleńskie

Wicelider opozycji nakazał Tuskowi przeprosiny za zarzuty smoleńskie

Sąd nakazał Antoniemu Macierewiczowi, wiceprzewodniczącemu opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), przeprosić premiera Donalda Tuska i dwóch innych ministrów w jego rządzie za oskarżenie Smoleńska o „ukrywanie winnych” w 2010 roku. katastrofa lotnicza

„Sąd uznaje, że słowa posła PiS są zniesławiające, niedopuszczalne i nieprawdziwe” – oznajmił w imieniu rządzącej koalicji poseł Tusk i dwóch innych polityków, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister służb obronnych Tomasz Simoniak, prawnik Roman Giardich.

Zgodnie z orzeczeniem sądu Giardich został zmuszony do opublikowania jego części na portalu Macierewicz X (dawniej Twitter), który przeprosił za stwierdzenie, że „nieprawdziwie i bezpodstawnie ukrywa zbrodniarzy Tuska, sprawców katastrofy smoleńskiej”.

Biuro prasowe Sądu Okręgowego w Warszawie potwierdziło dzisiejszy wyrok Rzeczpospolita Portal informacyjny Daily i Virtualna Polska. Wyrok nie jest jednak jeszcze prawomocny i można się od niego odwołać.

Sprawa sięga czasów, gdy jeszcze rządził BIS. Macierewicz był ministrem obrony w rządzie PiS i przewodniczącym komisji powołanej do ponownego zbadania przyczyn katastrofy w Smoleńsku w Rosji w 2010 roku, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 osób.

Wcześniej oficjalne polskie i rosyjskie śledztwo ustaliło, że tragedia była wypadkiem. Jednak PiS, którego lider Jarosław Kaczyński jest bliźniakiem Lecha, twierdzi, że było to zamierzone i że w realizację lub tuszowanie spisku brał udział ówczesny rząd Tuska.

W 2020 roku Macierewicz napisał na Twitterze, że Tusk, Sikorski i Simoniak „chronili sprawców tragedii smoleńskiej” przez „10 lat, 122 miesiące, 528 tygodni, 3699 dni”.

READ  Pomyślne doświadczenia Polski na rynku gazu otwierają przed Ukrainą nowe możliwości

W momencie katastrofy Sikorsky i Simoniak byli odpowiednio ministrami spraw zagranicznych i obrony w ówczesnym rządzie Duska. W ramach nowego rządu w grudniu 2023 r. do władzy doszło trio, ponownie na czele z Tuskiem.

„D. Arabski jest winny, czas odpocząć” – mówił w 2010 roku Macierewicz o Tomaszu Arabskim, szefie sztabu Tuska, który w 2019 roku został skazany za niedopełnienie obowiązków związanych z organizacją lotu do Smoleńska. W grudniu ubiegłego roku Sąd Najwyższy uchylił jego wyrok.

Sikorski z zadowoleniem przyjął dzisiejszą decyzję sądu o zwróceniu się do Macierewicza o przeprosiny za swoje zarzuty. „Pozostaje złość, że takiemu cynicznemu wariatowi oddano władzę siania złudzeń na temat polskiej armii i finansów publicznych” – dodał Sikorski.

W 2022 roku Sikorski wygrał także sprawę o zniesławienie przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu, który oskarżył Sikorskiego o „zdradę dyplomatyczną” w związku z wypadkiem smoleńskim. Sprawę rozstrzygnęli w zeszłym roku, po tym jak Kaczyński zgodził się przekazać siłom zbrojnym Ukrainy 50 000 złotych (10 621 euro).

Jednak w innej sprawie sąd w ubiegłym roku nakazał Sikorskiemu przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za umieszczenie na Twitterze informacji, że Lech Kaczyński był odpowiedzialny za wypadek smoleński. Sikorsky jest w trakcie odwoływania się od tego wyroku.

Dwa dni po objęciu urzędu przez Tuska w grudniu minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał rozporządzenie zamykające komisję smoleńską Macierewicza.

READ  Starożytne egipskie posągi przedstawiające Ozyrysa znalezione w Polsce

Komisja wydała dziesięć milionów złotych na ponowne zbadanie wypadku, ale mimo regularnych zapowiedzi Macierewicza i Kaczyńskiego, że prawda o tragedii wkrótce wyjdzie na jaw, nie przedstawiono żadnych nowych, konkretnych dowodów.

Sam Macierewicz nie skomentował jeszcze publicznie dzisiejszego wyroku sądu.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Prezydencja estońska EU2017EE / flickr.com (poniżej CC BY 2.0)