Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Starożytne egipskie posągi przedstawiające Ozyrysa znalezione w Polsce

Starożytne egipskie posągi przedstawiające Ozyrysa znalezione w Polsce

Źródło zdjęcia: dr. Łukasza Miechowicza

Archeolodzy odkryli dwa starożytne egipskie posągi z brązu przedstawiające Ozyrysa podczas wykopalisk we wsi Kłuskowicz w powiecie opolskim lub lubelskim.

Znaleziska są częścią depozytu, który prawdopodobnie pochodzi z kolekcji należącej do rodziny Gleniewskich, która mieszkała w Pałacu Kluskowicza do czasu niemieckiej inwazji na Polskę podczas II wojny światowej.

Według pamiętników pisanych przez Marię Kleniewską opisuje ona swoją wizytę w Egipcie w 1904 r., spędzając cztery miesiące w Kairze, a następnie w Aleksandrii. Nie wiadomo, co stało się z Marią po wojnie, jej mąż zginął w I wojnie światowej, a jej syn, który odziedziczył majątek, zginął w II wojnie światowej.

Badacze sugerują, że rodzina mogła ukryć artefakty, aby chronić je przed niemieckim SS w 1942 roku lub po wojnie, kiedy pałacowe meble i zbiory zostały splądrowane i rozproszone.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków (LWKZ) po odnalezieniu posągów powiedział: „Znalezisko jest na naszym terenie bardzo nietypowe i budzi wątpliwości co do autentyczności”.

Artefakty zostały przesłane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie w celu sprawdzenia, czy oba posągi przedstawiają Ozyrysa, boga płodności, rolnictwa, życia pozagrobowego, zmarłych, zmartwychwstania, życia i roślinności w religii starożytnego Egiptu. .

Postać Bachusa — źródło: Dr. Łukasza Miechowicza

Trzeci posąg ze złoża został zidentyfikowany jako przedstawiający popiersie Bachusa, rzymskiego odpowiednika Dionizosa, kojarzonego z produkcją wina, sadami i owocami, roślinnością, płodnością, świętem, szaleństwem, rytualnym szaleństwem, ekstazą religijną i teatrem.

We współpracy z Muzeum Narodowym w Lublinie i Zakładem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego posągi Ozyrysa datowane są na I tysiąclecie p.n.e., a popiersie Bachusa na I wiek n.e. i może być jego częścią. Trójnóg podobny do XVIII-wiecznego egzemplarza znalezionego w pobliżu Wezuwiusza we Włoszech.

Źródło zdjęcia: dr. Łukasza Miechowicza

Naukowcy odkryli fragment bogato zdobionego ceremonialnego miecza z XVII wieku, który mógł być koligemardą, która po raz pierwszy pojawiła się w 1680 roku i była popularna na dworach królewskich w całej Europie.

dr z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Lukas Michowicz w rozmowie z Science in Poland powiedział: „Odnalezienie części cennej kolekcji, która zaginęła wiele lat temu, ma ogromne znaczenie dla nauki, kultury. Dziedzictwa i rozwoju turystyki”.

READ  Aquino i Mirova zarządzają 3 farmami wiatrowymi w Polsce

Po dalszych badaniach artefakty trafią do kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie.

PAPKA

Źródło obrazu podpisu: Dr. Łukasza Miechowicza