Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiatry smagają wybrzeże Madagaskaru, gdy huragan Freddy dociera na ląd

  • Scenariusz: Dorcas Wangera i Mattia Popalo
  • BBC News, Antananarywa i Londyn

podpis pod zdjęciem,

Dachy zawaliły się, gdy cyklon spustoszył Madagaskar

Co najmniej cztery osoby zginęły po tym, jak cyklon tropikalny nawiedził wschodnie wybrzeże Madagaskaru, powodując ulewne deszcze i silne wiatry, które zniszczyły dachy i spowodowały falę sztormową.

Huragan Freddy dotarł na ląd we wtorek, kilka tygodni po kolejnej burzy tropikalnej, która zabiła 33 osoby i pozostawiła tysiące bez dachu nad głową.

Szkoły zostały zamknięte, a ruch wstrzymany w 10 regionach.

Wcześniej Freddy wyrządził trochę szkód na Mauritiusie, zalewając hotele przy plaży.

Szef Krajowego Biura Madagaskaru ds. Ryzyka i Zarządzania Katastrofami powiedział BBC, że przyczyną śmierci było „zaniedbanie”.

„Pomimo świadomości, którą rozpowszechniliśmy, ludzie wciąż ośmielają się ignorować instrukcje i ostrzeżenia” – powiedział Elack Olivier Andrikaja, dodając, że w wyniku zawalenia się domu doszło do trzech zgonów.

Kraj Madagaskaru na Oceanie Indyjskim jest szczególnie narażony na huragany. Według Biura ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ nawiedza go średnio 1,5 cyklonu rocznie, co jest najwyższym wskaźnikiem w Afryce.

Cyklon nieco osłabł, gdy dotarł na ląd na Madagaskarze, z podmuchami wiatru przekraczającymi 130 km / h (81 mil / h). Krajowa służba meteorologiczna ostrzegła, że ​​ulewne deszcze będą kontynuowane.

„Morze jest nadal bardzo wzburzone… i istnieje wysokie ryzyko powodzi przybrzeżnych, które będą kontynuowane przez noc” – powiedziała.

Urzędnicy powiedzieli, że 27-letni mężczyzna utonął w pobliżu portu Mahanuru, zanim burza dotarła na ląd.

Niektórzy ludzie używali worków z piaskiem, aby obciążyć dachy jako środek ostrożności, ale to nie powstrzymało burzy przed zerwaniem ich dachów.

Źródło obrazu, Telewizja Madagaskar

podpis pod zdjęciem,

Podmuchy wiatru o szerokości ponad 220 km (136 mil) spowodowały falę sztormową na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru.

„Wszystkie drzwi i okna zaczęły się trząść” – powiedział Tahina, mieszkaniec Menangari, nadmorskiego miasteczka liczącego około 25 000 mieszkańców, położonego 30 kilometrów od miejsca, w którym cyklon dotarł na ląd.

Uciekła z domu z rodzicami i trójką dzieci, aby schronić się w biurze męża.

„Co najmniej pięć domów obok nas straciło dachy” – powiedział AFP Tahina.

– krzyknął Pascal Sale, oglądając szkody wyrządzone przez Freddy’ego – który wyrwał okno z jego domu i zamienił ogród w „pole piasku”.

„To powtarzalny występ. Nie stać mnie na to co roku, to niemożliwe. Patsiray i Imnati w 2022, Freddy w 2023… powiedział.

W zeszłym miesiącu potężna burza Chineso nawiedziła północno-wschodni Madagaskar, przynosząc silne wiatry i ulewne deszcze, które spowodowały rozległe powodzie, zabijając co najmniej 33 osoby i zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów.

Manangari wciąż dochodzi do siebie po zniszczeniach zeszłorocznego cyklonu Patsiray, który zabił ponad 130 osób na Madagaskarze.

Oczekuje się, że huragan Freddy przekroczy ocean z Madagaskaru i dotrze do Mozambiku, zanim przesunie się dalej w głąb lądu, by uderzyć w Zimbabwe, mówią przedstawiciele ONZ.

Organ szacuje, że może to dotyczyć ponad dwóch milionów osób.

podpis pod zdjęciem,

Zdjęcia satelitarne pokazują, jak tropikalny cyklon Freddie zbliża się do Madagaskaru