Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości z Unii Europejskiej: Hiszpania ignoruje zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące planu naprawy COVID-19 | Świat | Aktualności

Pedro Sanchez, hiszpański premier Wiktor Orban z Węgier i bułgarski Bojko Borisow, a także przywódcy Austrii i Słowacji naśladowali go, aby w znacznym stopniu omijać parlament swojego kraju, jeśli chodzi o negocjowanie i zatwierdzanie mapy drogowej. Chociaż przepisy Komisji Europejskiej nie przewidują głosowania, kontekst zachęca do możliwie największego konsensusu w państwach członkowskich.

Wybór drogi przez pięć krajów będzie postrzegany jako porażka solidarności w państwach członkowskich Unii Europejskiej rok po tym, jak kontynent uderzył kryzys Covid.

Sanchez i jego gabinet znaleźli się pod ostrzałem z powodu ich sprzeciwu wobec nadążania za tłumem.

Pablo Casado, lider konserwatywnej Partii Ludowej, zarzucił premierowi „nie zgadzanie się” na reformy z członkami opozycji.

Rządy państw członkowskich, w tym Włoch, konsultowały się z posłami opozycji w sprawie zmian w ich planie.

Casado był rozgniewany tym posunięciem i powiedział, że chce „poddać dokument pod głosowanie” w hiszpańskim kongresie.

W zeszłym tygodniu stanął twarzą w twarz z panem Sanchezem w tej sprawie.

Zapytał: „Dlaczego nie przyniesiesz tutaj planu naprawy?”

Pan Casado argumentował, że „wszystkie kraje” Unii Europejskiej skonsultowały plany ze swoimi parlamentami, co jest błędne.

Czytaj więcej: Unia Europejska przygotowuje się do rozpaczliwego planu podatkowego w celu uzupełnienia luki budżetowej Brexitu

Węgry i Bułgaria przyjęły podobną linię, ignorując głosowanie nad swoimi planami naprawy.

Brukselski krytyk Orban przedstawił swój dokument po upływie terminu, co było postrzegane jako odrzucenie autorytetu Unii Europejskiej.

Gdyby przywódca Węgier przedstawił plan w parlamencie, prawdopodobnie uzyskałby akceptację.

Ma przytłaczającą większość ze swoją partią Fides, która ma 133 na 199.

W Bułgarii były premier Bojko Borisow stanowczo odmawiał przedstawienia planu parlamentowi po przegranej w wyborach 4 kwietnia.

Zastąpił go Stephan Yaniv, który w zeszłym tygodniu został liderem kraju.

Ten kraj wschodnioeuropejski ma obecnie rząd tymczasowy i dokument został wysłany do Brukseli z jedynym jednomyślnym głosem strony wykonawczej, która już nie ma władzy.

READ  Chiny krytykują Stany Zjednoczone za zakaz TikToka w agencjach federalnych

Borysow oskarżył nowy parlament o chęć „zdyskredytowania go”.

Powiedział: „Czy myślisz, że są zainteresowani planem? Dlaczego miałbyś się pojawiać, skoro głosowali za rezygnacją? Jestem tylko obywatelem”.

Rząd austriacki również ominął swój parlament i przesłał swój plan bezpośrednio do Brukseli.

Austriackie media podały, że opozycja zarzuciła premierowi Sebastianowi Kurzowi „zbyt długie” przedstawienie ostatecznej wersji dokumentu Komisji Europejskiej.

Od 2020 roku CEO jest częścią centroprawicy pana Kurtza i Zielonych, którzy wzywali do nadania w dokumencie dużej wagi polityce środowiskowej.

Słowacja ze swojej strony utworzyła multidyscyplinarną grupę ekspertów w celu opracowania planu, ale nie poddała go pod głosowanie w parlamencie.

Tymczasem irlandzki parlament nie głosował nad planem naprawy, ale rząd odpowiedział w ostatnich tygodniach na pytania ustawodawców dotyczące konkretnych aspektów mapy drogowej.

Rola Irlandii w Unii Europejskiej jest obecnie kluczowa, ponieważ przewodniczy ona Eurogrupie i będzie kierować polityką gospodarczą bloku w nadchodzących latach.

Przykryty przez Marię Ortegę.