Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości z UE: Bruksela przygotowuje się do weta przeciwko nowym obowiązkowym limitom imigracyjnym |  świat |  Aktualności

Wiadomości z UE: Bruksela przygotowuje się do weta przeciwko nowym obowiązkowym limitom imigracyjnym | świat | Aktualności

Przywódcy Węgier, Słowacji, Czech i Polski połączyli siły, by zbuntować się przeciwko ewentualnym nowym obowiązkowym kwotom redystrybucji imigrantów. Cztery kraje są gotowe do zawetowania ewentualnej rezolucji, która zostanie przedłożona na nadchodzący szczyt UE.

Sojusz ogłosił premier Węgier Viktor Oban po spotkaniu czterech przywódców Vizgradu (V4).

Orban powiedział, że spotkanie ujawniło nowe pomysły na „zostanie zwycięzcą w świecie zmienionym przez pandemię koronawirusa”.

Według czterech buntowników, blok brukselski potrzebuje nowych inwestycji, aby odnieść sukces.

Czeski premier Andrej Babis powiedział, że uczestnicy V4 szczegółowo omówili strategię migracyjną, według niego ten temat jest częścią przyszłości Europy.

Powiedział: „Strategie Schengen i Bałkanów Zachodnich są również z tym związane.

„Rynek wewnętrzny UE, który nie działa, jest również ważny.

„Nadal nie usuwamy przeszkód dla naszych firm”.

Czterech przywódców od lat jednoczyło się w kwestii imigracji.

Czytaj więcej: Wielka Brytania nadal płaci Brukseli 5,8 miliarda funtów rocznie poza UE

Węgry powinny były przyjąć 1294 osoby, a Polska 7082, ale oba regiony nie przyjęły uchodźców.

Jeśli chodzi o Słowację, miała ona przewieźć 902 osoby poszukujące ochrony międzynarodowej, ale przetransportowano tylko 16 osób.

W zeszłym miesiącu przywódcy UE ostatecznie postanowili w tym tygodniu przekształcić Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu w agencję ds. azylu UE.

Główna inicjatywa wpisuje się w ramy nowej karty bloku o migracji i azylu.

Nowa agencja pomoże sprawić, by procedury azylowe w państwach członkowskich były wyższej jakości, bardziej spójne i szybsze.

Nowa rezerwa 500 ekspertów zapewni również skuteczniejsze wsparcie krajowym systemom azylowym borykającym się z wieloma problemami, dzięki czemu unijny system zarządzania migracją stanie się bardziej wydajny i zrównoważony.

Komisarz Margaritis Schinas powiedział: „Kiedy we wrześniu ubiegłego roku przedstawiliśmy naszą propozycję Karty UE w sprawie migracji i azylu, naszym celem było stworzenie spójnego i skutecznego europejskiego systemu azylowego.

READ  Greenpeace oskarżony o pranie wizerunku Egiptu przed Cop27 | policjant 27

„Dzisiejsze porozumienie jest ważnym pierwszym elementem w tym procesie.

„Państwa członkowskie będą teraz mogły liczyć na pełne wsparcie operacyjne Agencji UE ds. Azylu, zarówno w normalnych okolicznościach, jak i w obliczu trudności.

„Agencja wprowadzi namacalne zmiany w procedurach azylowych, poprawi ochronę osób i usunie luki, aby stworzyć większą konwergencję systemów azylowych w państwach członkowskich”.