Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: Zełenski wyklucza rozmowy Putina, a Moskwa chwali tweety Muska

Wołodymyr Zełenski wyklucza rozmowy z Rosją w przypadku aneksji terytoriów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wykluczył rozmowy z Władimirem Putinem i podpisał dekret uznający jakiekolwiek rozmowy Kijowa z rosyjskim przywódcą za „niemożliwe”.

Dekret sformalizował uwagi zgłoszone przez pana Zełenskiego w piątek.

Tymczasem Kreml pochwalił Elona Muska za jego wyśmiewaną interwencję na Twitterze, pytając swoich zwolenników, czy i które części Ukrainy należy formalnie przekazać Rosji.

Pan Zełenski, szef Tesli, szybko odmówił, a ukraiński dyplomata polecił mu „unikać”.

Po tygodniach impasu na południu Ukrainy żołnierze kijowscy zaatakowali rosyjską obronę na południu kraju i odbili kilka wiosek wzdłuż Dniepru w poniedziałek.

Ten postęp, potwierdzony przez ukraińskich i rosyjskich urzędników, stanowił największą penetrację Kijowa na południe w ciągu siedmiu miesięcy wojny.

1664899832

Ukraina dołącza do kandydatury Hiszpanii i Portugalii na Mistrzostwa Świata 2030

Ukraina dołączy do Hiszpanii i Portugalii we wspólnym dążeniu do organizacji Mistrzostw Świata 2030.

Osoba zaznajomiona z projektem powiedziała agencji Associated Press we wtorek, że Ukraina zostanie dodana do oferty Hiszpanii i Portugalii. Przetarg, który trwa od ponad trzech lat, ma zostać ogłoszony w środę w siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie.

Osoba ta wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ ogłoszenie nie zostało jeszcze podane do wiadomości publicznej.

1664898032

Modi mówi, że jest gotów przyczynić się do wysiłków pokojowych na Ukrainie

Premier Indii Narendra Modi powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jego kraj jest gotowy do udziału w wysiłkach pokojowych w konflikcie między Ukrainą a Rosją.

„Wyraził swoje głębokie przekonanie, że nie ma militarnego rozwiązania konfliktu i poinformował o gotowości Indii do udziału w jakichkolwiek wysiłkach pokojowych” – powiedziało biuro premiera Indii w oświadczeniu po rozmowie telefonicznej między Modim a Zełenskim.

Indie bardziej dobitnie wyjaśniają swoje stanowisko wobec wojny na Ukrainie, aby odeprzeć krytykę, że zajęły miękkie stanowisko wobec Rosji. Wciąż musi pociągać Moskwę do odpowiedzialności za inwazję lub zmianę polityki importu taniej ropy i węgla z Rosji.

„Premier podkreślił wagę, jaką Indie przywiązują do bezpieczeństwa obiektów jądrowych, w tym na Ukrainie” – czytamy w oświadczeniu.

1664896232

Wielka Brytania ostrzega Rosję przed użyciem broni jądrowej

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział we wtorek, że seria błędów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina musi się skończyć.

Dodał, że użycie broni jądrowej pociągnie za sobą konsekwencje.

1664894732

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że unijny minister finansów zgodził się na włączenie wsparcia UE dla Ukrainy do budżetu 202, aby był on bardziej uporządkowany i przewidywalny. W rozmowie z dziennikarzami Dombrovskis przyznał, że tegoroczne płatności UE na rzecz Ukrainy nie są normalne – co zaniepokoiło Kijów, który musi regularnie wypłacać pensje i emerytury w sektorze publicznym.

W maju Unia Europejska zgodziła się wesprzeć Ukrainę kwotą 9 mld euro (7,85 mld funtów).

Jednak swoją pierwszą wypłatę w wysokości 1 mld euro dokonał dopiero w lipcu. Reuters podał, że Dombrovskis poinformował, że kolejna wypłata 5 mld euro zostanie dokonana do połowy października, a pozostałe 3 mld euro w dwóch ratach w listopadzie i grudniu.

1664893232

Fińskie miasto usuwa ostatni pomnik Lenina na pokazie publicznym

Miasto w południowo-wschodniej Finlandii usunęło we wtorek ostatni publicznie wystawiony pomnik w kraju rosyjskiego przywódcy rewolucyjnego Władimira Lenina pod naciskiem jego mieszkańców po wojnie z Rosją na Ukrainie.

Grupa robotników budowlanych w Kotce, 52-tysięcznym mieście portowym niedaleko granicy z Rosją, zabrała posąg na ciężarówkę i odwiozła go do magazynu lokalnego muzeum.

Dyrektor Muzeum Miejskiego Kirsi Nikko powiedziała fińskiemu radiu YLE, że posąg z brązu został zaprojektowany i zbudowany przez estońskiego rzeźbiarza Matti Vareka pod koniec lat 70. na zlecenie Moskwy.

1664891562

Kreml zaprzecza doniesieniom brytyjskich mediów o rosyjskim teście nuklearnym

Kreml powiedział, że nie chce uczestniczyć w „nuklearnej retoryce” publikowanej przez Zachód po doniesieniach medialnych, że Rosja przygotowuje się do wykazania chęci użycia broni jądrowej w konflikcie z Ukrainą.

czasy Poniedziałkowa gazeta napisała, że ​​sojusz wojskowy NATO ostrzegł członków, że prezydent Władimir Putin zamierza zademonstrować swoją wolę użycia broni jądrowej poprzez przeprowadzenie próby nuklearnej na granicy z Ukrainą.

Brytyjska gazeta podała również, że Rosja przetransportowała pociąg, który prawdopodobnie był powiązany z jednostką w Ministerstwie Obrony odpowiedzialną za amunicję nuklearną.

Zapytany o czasy Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie chce uczestniczyć w, jak to określił, zachodnich ćwiczeniach w „dyskursie nuklearnym”.

„Zachodnie media, zachodni politycy i szefowie państw są obecnie zaangażowani w wiele nuklearnych ćwiczeń dyskursu” – powiedział Pieskow. „Nie chcemy się w to mieszać”.

1664889639

Wielka Brytania przedłuża rozmieszczenie systemu obrony przeciwlotniczej w Polsce

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace ujawnił, że Wielka Brytania zamierza rozszerzyć rozmieszczenie systemu obrony powietrznej w Polsce.

Wallace powiedział dziennikarzom podczas swojej wizyty w południowym polskim mieście Zamość:

„Z przyjemnością ogłaszam, że przedłużymy obecne rozmieszczenie naszej średniej obrony przeciwlotniczej o kolejny okres, aby zapewnić, że Polska będzie pomagać w kontynuowaniu tego wsparcia logistycznego dla Ukrainy, ponieważ jest to bezpieczne”.

1664887839

Frustracja związana z wojną na Ukrainie rozprzestrzenia się w rosyjskiej telewizji państwowej

Wycofanie się Rosji z dużego ukraińskiego miasta w weekend wywołało gniew nieoczekiwanej publiczności – państwowych mediów, które zwykle opisują wojnę w Moskwie w jasnych słowach.

Ciąg kłopotliwych strat wojskowych w ostatnich tygodniach stanowił coraz większe wyzwanie dla prominentnych gospodarzy rosyjskich wiadomości i politycznych talk show, którzy usiłują znaleźć sposób na wykreślenie zdobyczy Ukrainy w sposób, który pozostaje korzystny dla Kremla.

Frustracja z powodu niepowodzeń na polu bitwy była od dawna wyrażana na blogach w mediach społecznościowych prowadzonych przez nacjonalistycznych krytyków i prokremlowskich analityków. Ale teraz wydaje się, że jest transmitowany na państwowych kanałach telewizyjnych i na stronach gazet wspieranych przez rząd.

1664886939

Co myśli Putin? Trudno powiedzieć analitykom nuklearnym

Czy prezydent Władimir Putin pociągnie za nuklearny spust?

Dla obserwatorów Kremla, którzy próbują dowiedzieć się, czy groźby nuklearne rosyjskiego przywódcy są mistyfikacją, nie ma bardziej naglącego – lub trudnego – pytania.

Na razie analitycy ostrożnie zauważają, że ryzyko użycia przez Putina największego na świecie arsenału nuklearnego pozostaje niskie. CIA twierdzi, że nie widzi żadnych oznak zbliżającego się rosyjskiego ataku nuklearnego.

1664884839

Rosja wspiera Elona Muska w jego poszukiwaniach pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie

Kreml pochwalił dyrektora generalnego Tesli Elona Muska za zaproponowanie możliwego porozumienia pokojowego w celu zakończenia wojny na Ukrainie.

W opublikowanym w poniedziałek sondażu na Twitterze szef Tesli zasugerował, by Ukraina na stałe oddała Krym Rosji, zorganizowanie nowych referendów sponsorowanych przez ONZ w celu ustalenia losu terytoriów kontrolowanych przez Rosję oraz by Ukraina zgodziła się na neutralność.

Wywołało to gniewną reakcję Ukrainy, a jeden dyplomata powiedział nawet Muskowi, aby „unikał”.

READ  Wybory parlamentarne w Tunezji odnotowują tylko 8,8% frekwencji | Tunezja