Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiadomości Angeli Merkel: spuścizna kanclerz legnie w gruzach, gdy wybuchają obawy Polexitu | świat | Aktualności

Merkel ustąpi ze stanowiska kanclerza Niemiec jeszcze w tym miesiącu, aw weekend wyruszy w pożegnalną podróż do Polski. Polska jest głównym partnerem gospodarczym największej gospodarki UE, ale między Warszawą a Unią narastają napięcia.

Polska i Węgry są uwikłane w długotrwały spór z Unią Europejską o kwestie takie jak niezawisłość sądownictwa, wolności prasy i prawa LGBT.

Spór może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej, powiedział Reinhard Visser, redaktor polityczny niemieckiego Frankfurter Allgemeine Zeitung i ostrzegł przed konsekwencjami dla Niemiec.

Powiedział: „Polska jest jednym z najważniejszych partnerów Niemiec.

Co gorsza dla Niemiec, konfrontacja Warszawy z Komisją Europejską zwiększa ryzyko „polityki politycznej”.

„Znaczenie tego konfliktu dla Niemiec jest nie do przecenienia” – dodał Visser.

„Bo nawet jeśli nikt nie chce mieć Polexitu – wyjścia Polski z Unii Europejskiej – istnieje zwiększone ryzyko, że tak się stanie”.

Merkel przeprowadziła w sobotę rozmowy z polskim premierem Morawieckim i podkreśliła potrzebę współpracy UE i Warszawy w tych kwestiach.

67-latek powiedział: „Jeśli chodzi o rządy prawa, rozmawialiśmy o tym dogłębnie… Wolimy to rozwiązać poprzez rozmowy.

Według najnowszego sondażu opinii publicznej opublikowanego we wtorek, związek wyprzedza socjaldemokratów o cztery punkty.

Centrolewicowi socjaldemokraci, kierowani przez ministra finansów Olafa Schulza, otrzymali 25 procent głosów, do 21 punktów Lacheta.

Zieloni mieli po 17%, Liberalni Demokraci i skrajnie prawicowa Partia Alternatywna po 11%, a skrajnie lewicowa partia Lenke po 6%.

Dodatkowa sprawozdawczość Moniki Ballenberg.

READ  Rosja potępia zamiar kontrolowania przez Polskę ukraińskiej gospodarki