Economy

Wiadomości Angeli Merkel: spuścizna kanclerz legnie w gruzach, gdy wybuchają obawy Polexitu | świat | Aktualności

Merkel ustąpi ze stanowiska kanclerza Niemiec jeszcze w tym miesiącu, aw weekend wyruszy w pożegnalną podróż do Polski. Polska jest głównym partnerem gospodarczym największej gospodarki UE, ale między Warszawą a Unią narastają napięcia.

Polska i Węgry są uwikłane w długotrwały spór z Unią Europejską o kwestie takie jak niezawisłość sądownictwa, wolności prasy i prawa LGBT.

Spór może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej, powiedział Reinhard Visser, redaktor polityczny niemieckiego Frankfurter Allgemeine Zeitung i ostrzegł przed konsekwencjami dla Niemiec.

Powiedział: „Polska jest jednym z najważniejszych partnerów Niemiec.

Co gorsza dla Niemiec, konfrontacja Warszawy z Komisją Europejską zwiększa ryzyko „polityki politycznej”.

„Znaczenie tego konfliktu dla Niemiec jest nie do przecenienia” – dodał Visser.

„Bo nawet jeśli nikt nie chce mieć Polexitu – wyjścia Polski z Unii Europejskiej – istnieje zwiększone ryzyko, że tak się stanie”.

Merkel przeprowadziła w sobotę rozmowy z polskim premierem Morawieckim i podkreśliła potrzebę współpracy UE i Warszawy w tych kwestiach.

67-latek powiedział: „Jeśli chodzi o rządy prawa, rozmawialiśmy o tym dogłębnie… Wolimy to rozwiązać poprzez rozmowy.

Według najnowszego sondażu opinii publicznej opublikowanego we wtorek, związek wyprzedza socjaldemokratów o cztery punkty.

Centrolewicowi socjaldemokraci, kierowani przez ministra finansów Olafa Schulza, otrzymali 25 procent głosów, do 21 punktów Lacheta.

Zieloni mieli po 17%, Liberalni Demokraci i skrajnie prawicowa Partia Alternatywna po 11%, a skrajnie lewicowa partia Lenke po 6%.

Dodatkowa sprawozdawczość Moniki Ballenberg.

READ  Brytyjska gospodarka zwolniła dzięki londonek.net

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment