Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ceny w USA powrócą do centrum w przyszłym tygodniu

Główne cechy klimatu inwestycyjnego nie uległy zmianie. Ewolucja wirusa polega na ponownym wprowadzeniu ograniczeń społecznych, rozszerzeniu blokad (np. Sydney) i przedłużeniu oficjalnych stanów wyjątkowych (Japonia). W przypadku wielu firm powrót do biura w Stanach Zjednoczonych jest opóźniony. Zaufanie do transportu masowego prawdopodobnie potrwa dłużej.

Z danych trudno jest wywnioskować bezpośredni wpływ ekonomiczny. Może to być, przynajmniej częściowo, spowodowane spowolnieniem w raportach ekonomicznych. Może być również trudno odróżnić dojrzałość powrotu do zdrowia w wielu krajach azjatyckich od wzrostu wirusa. Wąskie gardła i niedobory dostaw mogą być innymi czynnikami osłabiającymi nieco dynamikę gospodarczą.

Potęga USA utrzymuje Jackson Hole jako kolejną okazję do aktualizacji tempa (i prawdopodobnie składu) zakupów obligacji Fed. Ponieważ emisja netto obligacji skarbowych spada w nadchodzących miesiącach, Fed kupuje większą część nowej podaży. Jednocześnie presja cenowa może osiągać szczyt. Ceny płacone w raporcie spadły w lipcu do 85,7 z 92,1. To najniższy odczyt od czterech miesięcy i drugi spadek od trzech miesięcy.

Raporty USA z 11 sierpnia. Oczekuje się, że główny kurs spadnie po raz pierwszy od października ubiegłego roku. Prawie na pewno pozostanie na wysokim poziomie i prawdopodobnie przekroczy 5% rok do roku. Potencjalny poślizg kluczowego kursu prawdopodobnie odzwierciedla spadek w . Oczywiście jest za wcześnie, aby urzędnicy mogli na tym polegać. Jednak ostatnie komentarze potwierdzają nasze przekonanie, że „przejściowy” charakter wzrostu inflacji oznacza, że ​​presja cenowa musi osłabnąć przed końcem roku, w przeciwnym razie hipoteza zostanie zweryfikowana.

W miarę jak banki centralne przechodzą od udzielania wsparcia w sytuacjach kryzysowych do realizacji celów politycznych, istnieje pole do rozbieżności opinii. Media może łatwiej dostrzec to w Europejskim Banku Centralnym, a ostatnio w Banku Anglii, ale widać to również w Rezerwie Federalnej, chociaż nie ma opozycji. Tradycyjnie Rada Gubernatorów jest bardziej zdyscyplinowana niż Szefowie Prowincji, a strukturalnie, gdy Rada jest w pełni obsadzona, Rada Gubernatorów (siedmiu) przewyższa liczebnie Szefów Regionalnych, którzy mają pięć głosów. Władzę szefów regionalnych ogranicza również fakt, że nowojorski Fed ma stały głos w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku, często wchodzi w skład kierownictwa i rzadko się sprzeciwia. Jednak ostatnie komentarze gubernatorów Claridy, Wallera i Brainarda sugerują, że konsensus rady może ulegać erozji.

Trzy kolejne punkty danych zawierają ceny na przyszły tydzień. Po pierwsze. Miesięczna podwyżka dla obu tytułów może zmniejszyć się o połowę w stosunku do 1,0% wzrostu w czerwcu. Jednak biorąc pod uwagę efekt bazy, roczne stopy raczej nie zmienią się znacząco z 7,3% i 5,6% odpowiednio dla stopy podstawowej i bazowej w czerwcu. Po drugie, wzrost cen importu i eksportu prawdopodobnie spadnie, co spowolni tempo wzrostu rok do roku. Warto zauważyć, że w okresie COVID-19 Stany Zjednoczone doświadczyły pozytywnego szoku w zakresie handlu. W okresie od roku do czerwca wskaźnik cen eksportu wzrósł o 16,8%, a wskaźnik cen importu o 11,2%. Po trzecie, w sierpniowym badaniu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan pyta się również o oczekiwaną inflację, a niektórzy urzędnicy powołują się na długoterminową (5-10 lat). W maju osiągnął 3,0% i osiągnął 2,8% w czerwcu i lipcu. Najniższy poziom za rok to 2,7%. W 2019 roku wynosił średnio 2,4%.

READ  Zwolennicy Trumpa, rosyjscy oligarchowie i arystokraci finansują w Europie antygenderowych aktorów Nowości

Dane dotyczące sektora realnego w strefie euro za czerwiec zostały obniżone jako czynnik rynkowy od publikacji za drugi kwartał (2,0% wobec oczekiwanego 1,5%, pierwszy kwartalny wzrost od Q3 20). Zaufanie inwestorów zwykle nie ma na tyle wagi, aby wywierać znaczący wpływ na rynek. Punktem kulminacyjnym brytyjskiej gospodarki jest pierwsze spojrzenie. Gospodarka brytyjska skurczyła się o 1,6% w pierwszym kwartale 21 roku, ale wydaje się, że odbiła się szczęśliwie w drugim kwartale, przy czym wielu spodziewa się wzrostu aktywności gospodarczej o 5%-6%. Zaktualizowane prognozy Banku Anglii przewidują wzrost o 5% w drugim kwartale i 3% w trzecim. W ciągu ostatniego miesiąca, sądząc po rynkach swapów, rynek zmienił się z jednej trzeciej szansy na wzrost do połowy przyszłego roku do prawie w pełni wycenionej (prawie 90% szans).

Komisja Europejska zdecydowała się nie wszczynać natychmiastowego odwołania się do Wielkiej Brytanii w związku z wdrożeniem Protokołu z Irlandii Północnej, który obejmuje badanie towarów z innych części Wielkiej Brytanii po wjeździe do Irlandii Północnej. Chociaż Wielka Brytania często broni nienaruszalności traktatów i umów, teraz ostatecznie dąży do przeredagowania umowy.

Wygląda na to, że premier Johnson jest tak skupiony na nadzorowaniu Brexitu, że był gotów zgodzić się na prawie wszystko, nawet narysować granicę na Morzu Irlandzkim, z czego wcześniej wyśmiewał się jego poprzednik. Jednak po Brexicie rząd Johnsona twierdzi, że umowa jest niepraktyczna i musi zostać ponownie wdrożona. Komisja Europejska zagroziła podjęciem działań naprawczych, ale zdecydowała się na negocjacje latem. To prawdopodobnie wzmocni jego pozycję później, ponieważ będzie bardziej skłonny do zabrania głosu teraz.

Tymczasem Wielka Brytania przewyższa Unię Europejską, przewyższając. Funt brytyjski jest najważniejszą walutą o najlepszych wynikach, której wartość wzrosła o około 1,5% w stosunku do dolara amerykańskiego. Z kolei euro straciło około 3,7%. Ubiegły tydzień zakończył się na najlepszym poziomie w stosunku do euro od lutego 2020 r. (był blisko 0,8470 GBP).

READ  UE powinna ograniczyć część importu żywności z Ukrainy - uważa komisarz ds. rolnictwa - POLITICO

Konfrontacja między Komisją Europejską a Polską zbliża się do punktu kontuzji. Komisja Europejska dała Warszawie czas do 16 sierpnia na wyjaśnienie swojej odmowy przyjęcia orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że rządowy mechanizm karania sędziów narusza niezawisłość sądownictwa z naruszeniem fundamentalnego traktatu UE.

Mamy tu do czynienia z dwoma dużymi problemami. Pierwsza to wąska kwestia niezawisłości sędziowskiej. Polska nie jest sama. Węgry, Chorwacja i Słowacja również krytykują Komisję Europejską. Każdy system ma swoje własne kontrole i salda. Trzeba zaakceptować pewne różnice, ale to rodzi szerszy problem, kto decyduje o tym, co jest dopuszczalne, a co nie. Po drugie, UE wciąż walczy o pierwszeństwo prawa europejskiego nad prawem krajowym, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości jest ostateczną władzą sądowniczą. Niemcy zakwestionowały tę zasadę orzeczeń Europejskiego Banku Centralnego w sprawie zakupu obligacji EBC.

Dużo się mówi o karach i wstrzymaniu przynajmniej części pomocy z „funduszu windykacyjnego” (około 24 mld euro). Z jednej strony może to być zrozumiałe. Z drugiej strony polski rząd, kierowany przez PiS, cieszy się powszechnym poparciem, nawet jeśli nie takim jak przed Covidem. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej mają mniejsze doświadczenie we wspólnej suwerenności. Jest też mniej liberalna społecznie niż w większości krajów Europy Zachodniej w tym historycznym momencie. Jeśli nie uda się osiągnąć tymczasowego ugody (zgody na niezgodę), materialne korzyści z członkostwa w UE maleją, a poczucie asymetrycznego ryzyka w stosunku do Rosji, czy podzielony dom pozostanie?

Wreszcie, w przyszłym tygodniu, kilka spotkań banków centralnych rynków wschodzących, które przyciągną uwagę. Tureckie banki centralne odbywają spotkania polityczne 12 sierpnia. Jak wielu wie, polityka monetarna została w Turcji upolityczniona. Prezydent Erdoğan dał jasno do zrozumienia, że ​​chce obniżyć stopy procentowe i na polecenie zwolnił kilku gubernatorów. Kavkiloğlu, obecny gubernator, może naprawdę chcieć zrobić to, czego chce Erdogan, ale dane nie dają mu pola manewru. Lipiec został zgłoszony w zeszłym tygodniu. Wzrósł bardziej niż oczekiwano, 1,8% w miesiącu i 18,95%. Wzrósł o około 2,5% po wzroście o 4% w czerwcu. Roczna stawka jest bliska 45%. 12-miesięczna perspektywa inflacji z badania banków centralnych nadal jest optymistyczna.

Jedną z pozytywnych zmian dla Ankary jest to, że w lipcu była ona najsilniejszą walutą świata, o 3% w stosunku do niej. Oczywiście wzrosty należy rozumieć w kontekście ich spadku o 5,25% w drugim kwartale i 9,8% w pierwszym kwartale. Pozostawia roczną stratę nieco ponad 12%. Jednak obniżka stóp procentowych, która nie wydaje się być uzasadniona konwencjonalnymi środkami makroekonomicznymi, zagroziłaby ostatnim zwyżkom liry.

READ  Najważniejsze wydarzenia w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce w przyszłym tygodniu

Bank centralny Meksyku odwrócił obniżkę stóp dokonaną w lutym w maju, pozostawiając na początku roku stopę na poziomie 4,25%. W drugim kwartale roczny wzrost wyniósł około 5,9%-6,1%. Wzrost nabiera większego tempa. Gospodarka wzrosła o 1,5% w drugim kwartale po wzroście o 0,8% w pierwszym kwartale. Gospodarka nie jest przegrzana, ale inflacja daje bodziec do działania. Obecny gubernator (Alejandro Díaz de Leon) starł się z prezydentem AMLO i nie otrzymał drugiej kadencji. Jego obecny termin upływa w grudniu, a rynek swap wydaje się wyceniać podwyżkę na każdym z czterech pozostałych spotkań. Minister finansów Arturo Herrera otrzymał skinienie i wydaje się być mniej jastrzębi. Podsumowując, waluty pozostają jedną z najsilniejszych walut rynków wschodzących w tym roku, spadając o prawie 2/3 procent w stosunku do dolara.

Bank Centralny Filipin 12 sierpnia. Wydaje się, że gospodarka skurczyła się o ponad 1% w drugim kwartale po skromnym 0,3% wzroście w pierwszym kwartale. Bank centralny zostanie opublikowany 9 sierpnia. Przy inflacji na poziomie 4% i głównej stopie procentowej (stopa oprocentowania kredytów overnight) na poziomie 2%, bank centralny ma niewielkie pole do obniżki stóp. Zamiast tego sugerował możliwość zmniejszenia wymaganych rezerw. Wskaźnik ten wynosi obecnie 12%, co jest znacznie wyższy niż w innych krajach regionu. Rząd nałożył ścisłą blokadę na obszar metropolitalny Manili na dwa tygodnie, aby powstrzymać infekcję. W tym roku spadła o 4,7%, a nieco ponad połowa straty (2,4%) miała miejsce w zeszłym miesiącu.

Wątpliwy zaszczyt najsłabszej waluty świata powraca w zeszłym miesiącu do około 5% spadku. Bank centralny również 12 sierpnia. Nacisk na walutę wynika ze względów ekonomicznych i politycznych. Inwestorzy są zaniepokojeni polityką nowego centrolewicowego rządu. Ale oczywiście w Latam są różne typy lewicowców, a niepewność może być teraz większym problemem niż pewność. Zbliża się do 4% i rośnie, a stopa referencyjna wynosi 25 punktów bazowych. Inne banki centralne rynków wschodzących, w tym trzy w regionie (Brazylia, Meksyk i Chile) już rozpoczęły cykl zacieśniania. Peru się waha.