Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W ten sposób Międzynarodowa Stacja Kosmiczna spłonie rozbita na ziemię

W ten sposób Międzynarodowa Stacja Kosmiczna spłonie rozbita na ziemię

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) znajduje się na orbicie okołoziemskiej od 1998 r., kiedy to przeniesiono na orbitę pierwszy jej element, i działa nieprzerwanie od listopada 2000 r. Prawie 300 osób z blisko 20 krajów odbyło tam podróż przez lat, ale wkrótce to się nie stanie. Podobnie jak w przypadku wszystkich rzeczy w życiu, czas na stacji wkrótce się skończy.

W chwili pisania tego tekstu nie ustalono daty przejścia na emeryturę JEST. Stacja była bliska odwołania kilka lat temu, ale przybycie smoka załogi SpaceX uratowało ją przed śmiercią. Obecnie coraz częściej mówi się o stanie fizycznym urządzeń, a Rosja ostatnio ostrzegała o nieodwracalnych awariach.

Oznacza to, że wkrótce życie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może się skończyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ma ona certyfikat tylko do 2024 r. Jednak specjalista od animacji kosmicznych Hazegrayart Szacuje się, że może nadal pozostawać na orbicie do 2032 roku, kiedy to w końcu powróci na Ziemię. Grupa przygotowała nawet film pokazujący, jak może przebiegać cała procedura, a wszystko to można zobaczyć w krótkim klipie pod tym tekstem.

Podobnie jak w przypadku wszystkich rzeczy zapadających się z kosmosu, stacja powoli zapadnie się w atmosferę naszej planety, podpalona w wyniku tarcia. Jego zewnętrzne krawędzie, w tym panele słoneczne, jako pierwsze zostaną wyrzucone, zabite przez ogień lub wyrwane ze stacji przez ogromne siły.

Zbliżając się do powierzchni, zamieni się w smugę ognia, ze smugą gruzu za sobą, aż w końcu rozpadnie się na mniejsze, jasne kawałki.

Podobnie jak w przypadku większości obiektów zrzucanych z orbity, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna prawdopodobnie znajduje się w oceanie, prawdopodobnie w tzw punkt nemo W regionie Pacyfiku zwykle chowane są ludzkie statki kosmiczne.