science

Zmierzasz w ciemną stronę? Jak Ziemia pociemniała o 0,5% od 2017 roku, gdy oglądana z kosmosu

Zmierzasz w ciemną stronę? Jak Ziemia pociemniała o 0,5% od 2017 roku, gdy oglądana z kosmosu

  • Naukowcy odkryli, że Ziemia jest o 0,5 procent mniej „błyszcząca”
  • Nie ma różnicy, którą zauważy każdy chodzący po Ziemi, a nawet astronauta
  • Ale spadek „Połysku Ziemi” lub albedo wynika z ostatniej utraty chmur


Naukowcy odkryli z kosmosu, że „słaba niebieska kropka”, którą znamy jako Ziemię, przygasła od 2017 roku.

Naukowcy, którzy stale śledzą naszą planetę, twierdzą, że straciła ona swoją jasność o równowartość pół wata na metr kwadratowy, przez co od 2017 roku jest o 0,5 procent mniej świecąca.

Nie ma różnicy, którą osoba chodząca po Ziemi, a nawet astronauta w kosmosie, zauważyliby, gdyby nie mieli specjalistycznego teleskopu.

Jeśli promienie słoneczne mniej odbijają się od chmur, oznacza to również, że na Ziemi pozostaje więcej światła słonecznego, co może przyczynić się do globalnego ocieplenia.

Jednak spadek „słoneczności” Ziemi, znany również jako albedo, jest spowodowany niedawną utratą chmur, które odbijają połowę promieni słonecznych, nad wschodnim Pacyfikiem.

Uważa się, że przyczyną tego jest rosnąca temperatura oceanu.

A jeśli promienie słoneczne mniej odbijają się od chmur, oznacza to również, że na Ziemi pozostaje więcej światła słonecznego, co może przyczynić się do globalnego ocieplenia.

„To nie było to, czego się spodziewaliśmy, ponieważ przez 17 lat nie nastąpiła żadna zmiana jasności Ziemi” – powiedział główny autor badania, profesor Philip Good z New Jersey Institute of Technology.

W Big Bear Solar Observatory w południowej Kalifornii jasność lub odbicie Ziemi mierzy się za pomocą teleskopu nieco większego niż amatorzy, patrząc na światło słoneczne odbijające się między Słońcem, Księżycem i Ziemią.

Jednak naukowcy przewidzieli, że osłabienie odwróci się w ciągu najbliższych dwóch lat, ponieważ ocean będzie z czasem zimniejszy, w oparciu o zmianę prądu Pacyfiku.

Badanie, opublikowane w Geophysical Research Letters, dotyczyło przyciemniania Ziemi w okresie od 2017 roku do zeszłego roku.

Reklamy

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment