Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W niedzielnej gazecie napisano: „Co właściwie robią Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych?”

W niedzielnej gazecie napisano: „Co właściwie robią Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych?”

Siły Kosmiczne, szósty i najnowszy rodzaj sił zbrojnych USA, zostały zatwierdzone przez Kongres i podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa w grudniu 2019 r. Inicjatywa kształtowała się w siłach zbrojnych i Kongresie przez ostatnie 25 lat w oparciu o założenie, że wraz z ewolucją technologii satelitarnych i przestrzeni kosmicznej amerykańskie organizacje wojskowe również musiały się zmienić.

Siły Kosmiczne od początku miały swoich krytyków. Urzędnicy Sił Powietrznych kwestionowali, czy jest to konieczne, podczas gdy niektórzy obserwatorzy polityczni uważali, że oznacza to początek niebezpiecznej (i kosztownej) militaryzacji innego obszaru. Trudno było zaprzeczyć temu, że prawie każdy aspekt współczesnych działań wojennych i obrony – wywiad, obserwacja, łączność, operacje i wykrywanie rakiet – zaczął zależeć od połączeń z satelitami krążącymi po orbicie Ziemi.

Niedawne bitwy w Europie Wschodniej, w których Rosja próbowała zakłócić ukraińskie systemy łączności satelitarnej, są tego wyraźnym przykładem. Jednakże strategiczne wykorzystanie przestrzeni kosmicznej wykracza obecnie poza kwestie wojskowe. Systemy telefonii satelitarnej stały się powszechne. Satelity pozycjonujące i synchronizujące, takie jak globalny system pozycjonowania (GPS) (obecnie nadzorowany przez siły kosmiczne), umożliwiają cyfrowe mapowanie, nawigację oraz zarządzanie bankowością i rolnictwem. Świat bez badań pogody tropikalnej wydaje się nie do pomyślenia. Współczesne życie zależy od technologii kosmicznych w takim stopniu, że ich przerwanie spowodowałoby głębokie trudności gospodarcze i społeczne.

Na razie siły zajęły się problemem, o którym rzadko myśli się poza science fiction: jak prowadzić wojnę w kosmosie lub wojnę na Ziemi, która rozszerza się w kosmos? A nawet gdybyś był przygotowany do walki, skąd możesz mieć pewność, że w ogóle nie dojdzie do wojny kosmicznej?

„The Daily” można słuchać na wiele sposobów. Oto jak.

Chcemy usłyszeć od Ciebie. Posłuchaj nas i powiedz nam, co myślisz. Wyślij do nas e-mail na adres [email protected]. Śledź Michaela Barbaro na X: @mickeybarb. Jeśli jesteś zainteresowany reklamą w The Daily, napisz do nas na adres [email protected].

READ  Oglądaj dziś wieczorem jasną kometę Leonard w pobliżu Wenus na nocnym niebie!

Dodatkową produkcję dla The Sunday Read wnieśli: Isabella Anderson, Anna Diamond, Sarah Diamond, Elena Hecht, Emma Kilbeck, Tanya Perez i Krish Sinvasan.