Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W Lublinie rozpoczynają się 5. Mistrzostwa Świata FIDE w Handicapach

W Lublinie rozpoczynają się 5. Mistrzostwa Świata FIDE w Handicapach

18 sierpnia w Lublinie rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych FIDE 2023, organizowane przez Polski Związek Szachowy. W dziesięciodniowym turnieju wzięło udział 46 graczy z różnych stron świata. Polscy zawodniczki z 22 uczestnikami stanowią największą grupę w mistrzostwach, a następnie reprezentanci Ukrainy z 12 uczestnikami. Pozostali uczestnicy reprezentują Czechy, Włochy, Hiszpanię, Izrael, Kazachstan, Stany Zjednoczone i Angolę.

Polski GM Marcin Tazbir (ocena FIDE 2500; zdjęcie powyżej) prowadzi na czele listy otwierającej, a za nim międzynarodowy mistrz Daniel Pulvet Marin (2496) z Hiszpanii. Trzecie rozstawienie to Polska IM Łukasz Nowak (2408).

Wśród kobiet najwyżej ocenianą zawodniczką jest Polka WIM Liliana Lesnar (1936; na zdjęciu poniżej), jej rodaczka 17-letnia Emilia Egemann (1870) i ​​mistrzyni FIDE Alexandra Alexandrova (1772) z Izraela.

Najmłodszym uczestnikiem jest 12-letni Szymon Barszcz, a najstarszym Sławomir Sobociński (na zdjęciu poniżej), lat 69. Warto dodać, że cała polska drużyna zdobyła złoty medal na tegorocznej Olimpiadzie Szachowej Osób Niepełnosprawnych w Belgradzie (Tazbir, Molenda). . , Dukaczewski, Piekielny, Stachańczyk) biorą udział w konkursie.

Piąta edycja mistrzostw, dziewięciorundowy szwajcarski turniej z klasyczną kontrolą czasu, jest otwarta dla wszystkich graczy z niepełnosprawnościami wzrokowymi, słuchowymi i fizycznymi. Rundy 1-8 rozpoczynają się o 15:00, a rundy 9 o 10:00. Lokal mieści się w Arch Hotelu Lublin. Turniej prowadzi Dyrektor Turnieju Paweł Zaskalski, Sędzia Główny IA Sabrina de San Vicente. Mistrzostwa są sponsorowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki RP.

READ  Alija Semblinska przemawia po tym, jak nie została wybrana do Eurowizji 2021