Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W izraelskich nalotach na Gazę zginęło co najmniej 13 osób i zniszczono oddział kardiologiczny szpitala Al-Shifa  Wiadomości ze Strefy Gazy

W izraelskich nalotach na Gazę zginęło co najmniej 13 osób i zniszczono oddział kardiologiczny szpitala Al-Shifa Wiadomości ze Strefy Gazy

Siły izraelskie zbliżają się do szpitala Al-Shifa, w którym uwięzione są setki lekarzy, pacjentów i wysiedleńców.

Izraelskie naloty w Gazie zabiły kilkanaście osób i zniszczyły główny oddział kardiologiczny szpitala, podczas gdy walki w oblężonej enklawie trwały 37 dzień z rzędu – podali urzędnicy Gazy.

Co najmniej 13 osób zginęło w izraelskim nalocie na dom w Khan Yunis – poinformowały w niedzielę władze Strefy Gazy.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju podał, że poprzedniego dnia co najmniej „kilka osób” zginęło i zostało rannych w strajku na terenie siedziby ONZ w mieście Gaza, gdzie setki osób schroniło się.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju stwierdził w oświadczeniu, że „ciągła tragedia polegająca na zabijaniu i ranieniu ludności cywilnej uwikłanej w ten konflikt jest nie do przyjęcia i musi się skończyć”.

Szpital Al-Shifa jest oblężony

Strajki trwają, podczas gdy Izrael nasila swój atak w pobliżu głównego szpitala Shifa w Gazie, gdzie według urzędników służby zdrowia tysiące lekarzy, pacjentów i wysiedleńców jest uwięzionych bez prądu i kurczących się zapasów.

Szpital wielokrotnie znajdował się pod ostrzałem, gdy siły izraelskie zbliżały się do obiektu, oskarżając bojowników Hamasu o wykorzystywanie go jako przykrywki dla swojego centrum dowodzenia – oskarżeniom Hamas zaprzecza. Izrael nie przedstawił żadnych dowodów na swoje twierdzenia.

Naoczni świadkowie szpitala Al-Shifa powiedzieli Agence France-Presse, że w sobotę wieczorem wokół szpitala toczyły się „brutalne walki”.

Urzędnicy ze Strefy Gazy poinformowali, że jeden z nalotów zniszczył oddział kardiologiczny szpitala, a przerwa w dostawie prądu spowodowała wyłączenie inkubatorów na oddziale noworodkowym, na którym przebywało około 40 dzieci, oraz respiratorów dla pozostałych pacjentów wymagających pilnej opieki.

Chirurg Lekarzy bez Granic Muhammad Obaid powiedział w wiadomości audio opublikowanej w mediach społecznościowych, że dwoje dzieci zmarło na oddziale noworodkowym Al-Shifa po wyczerpaniu się energii w inkubatorach, a mężczyzna zmarł w wyniku odcięcia respiratora.

READ  Ewakuowani z Islandii po trzęsieniu ziemi wracają, aby odebrać swoje rzeczy

W sobotę izraelska armia okupacyjna zobowiązała się pomóc w ewakuacji niemowląt ze szpitala, zauważając, że „personel szpitala Al-Shifa poprosił o to jutro”.

Muhammad Qandil, lekarz w szpitalu Nasser w Khan Yunis w południowej Strefie Gazy, który pozostaje w kontakcie ze swoimi kolegami, powiedział, że szpital Al-Shifa, jeden z 16 pozostałych szpitali operacyjnych w Gazie, również znajdował się poza zasięgiem nowo ranny. .

„Szpital Al-Shifa obecnie nie działa, nikomu nie wolno do niego wchodzić, nikomu nie wolno go opuszczać, a jeśli odniesiesz rany lub obrażenia w rejonie Gazy, nasza karetka nie będzie mogła cię ewakuować do szpitala Al-Shifa , więc szpital Al-Shifa jest teraz… Nieczynny.

Urzędnicy Gazy twierdzą, że od 7 października Izrael rozpoczął niszczycielską kampanię bombową i wtargnięcie lądowe do oblężonej Strefy Gazy, zabijając co najmniej 11 000 Palestyńczyków, z czego ponad jedną trzecią to dzieci. Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) On mówi W czasie wojny zginęło co najmniej 100 pracowników firmy.

Kampania izraelska doprowadziła także do wysiedlenia ok. 1,6 mln Palestyńczyków, czyli ponad 70% ogółu ludności Strefy Gazy, oraz zniszczenia dużej części jej infrastruktury.

Palestyńczycy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, żyją obecnie w nędznych warunkach, często szukając schronienia w przepełnionych obozach na świeżym powietrzu i pilnie potrzebują żywności, wody i lekarstw. Pracownicy organizacji humanitarnych twierdzą, że niewielka ilość pomocy, jaką wpuszczono do enklawy, to „kropla w morzu potrzeb” w porównaniu z potrzebą.

Izraelscy urzędnicy twierdzą, że podczas niespodziewanego ataku 7 października Hamas zabił ponad 1200 Izraelczyków i wziął około 240 zakładników.