Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Protestujący w Amsterdamie żądają działań klimatycznych w związku ze zbliżającymi się holenderskimi wyborami

Protestujący w Amsterdamie żądają działań klimatycznych w związku ze zbliżającymi się holenderskimi wyborami

AMSTERDAM (Reuters) – Dziesiątki tysięcy demonstrantów przemaszerowało w niedzielę przez Amsterdam, żądając natychmiastowych działań przeciwko zmianom klimatycznym, 10 dni przed wyborami powszechnymi w kraju.

Lokalna policja podała, że ​​w marszu wzięło udział około 70 000 osób, w tym aktywistka klimatyczna Greta Thunberg i były szef UE ds. klimatu Frans Timmermans, którzy w następnych wyborach będą wspólnie przewodzić Partii Pracy i Zielonych.

Organizatorzy twierdzą, że frekwencja podczas protestu klimatycznego w Holandii była największa w historii.

Demonstrantka Anouk Mol powiedziała Reuterowi: „Jestem tutaj, ponieważ nie chcę, aby planeta stała się gorętsza niż jest i chcę, aby Arktyka pozostała tak zimna, jak jest, i chcemy zwiększyć świadomość tego faktu”. .

Demonstranci mieli na sobie sprzęt do nurkowania w związku z podnoszącym się poziomem mórz, a wielu z nich miało transparenty z napisem: „Przestańcie to bzdury, zmniejszcie emisje!” Uczestnicy „Nie podoba Ci się nasz spacer klimatyczny? Spróbuj życia na Marsie” uczestnicy przeszli 3,5 km (2,2 mil) przez Amsterdam, śpiewając, skandując i dmuchając w gwizdki.

Holendrzy pójdą do urn 22 listopada, po kampanii wyborczej, w której do tej pory dominowały dyskusje na temat imigracji i wysokich kosztów życia. Ostatnie sondaże wykazały, że kwestie klimatyczne zajmują generalnie niższe miejsce na listach priorytetów większości ludzi.

Koalicja Timmermansa uznała walkę ze zmianami klimatycznymi za jedno ze swoich kluczowych zagadnień i obecnie w sondażach zajmuje trzecie miejsce, za dwiema partiami konserwatywnymi bardziej skupionymi na konieczności ograniczenia imigracji.

Demonstrant na krótko przerwał przemówienie Thunberg na placu Museumplein w Amsterdamie, wyrwał jej mikrofon i oskarżył ją o przekształcenie marszu w wydarzenie polityczne.

READ  Żołnierze ukraińscy zajmują pozycje w Kijowie, gdy do miasta wkraczają wojska rosyjskie

Thunberg podała mikrofon palestyńskiej aktywistce pokojowej, której przemówienie zostało wcześniej przerwane przez organizatorów, gdy użyła spornego wyrażenia: „Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”.

Po tym, jak Thunberg odebrała mikrofon, wielokrotnie skandowała: „Żadnej sprawiedliwości klimatycznej na terytoriach okupowanych”, co pokazały filmy opublikowane w mediach społecznościowych.

Reportaż: Toby Sterling i tekst: Bart Meagher; Pod redakcją Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę