Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Viktor Orban kontroluje węgierskie uniwersytety

za Dobry uniwersytet Original Thought Awards. Premier Węgier Viktor Orban jest zdecydowanie oryginalnym myślicielem. Od 2010 roku, kiedy jego partia zdobyła dwie trzecie mandatów w parlamencie, marzył o innowacyjnych sposobach przywrócenia Węgier do autokratycznego państwa przy zachowaniu demokratycznej fasady. 27 kwietnia jego rząd przyjął ustawę przenoszącą kontrolę nad 11 głównymi uniwersytetami publicznymi w kraju na sieć instytucji, które prawdopodobnie będą kierowane przez jego sojuszników. Partia już dała się we znaki takim instytucjom, jak system wyborczy, media, sądy i znaczna część gospodarki. Teraz chcesz mieć pełną władzę nad wieżami z kości słoniowej.

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością plików audio i podcastów iOS lub Wygląd męski.

Podobnie jak większość nieliberalnych reform Orbana, plan jest złożony, genialny i prawdopodobnie zostanie naśladowany przez ambitnych siłaczy z innych krajów. Uczelnie znalazły się pod kontrolą instytucji publicznych, razem z miliardami euro w aktywach (m.in. pałac, port, udziały w państwowych spółkach), które mają pomóc je sfinansować. Rady fundacji są początkowo powoływane przez rząd pana Orbana, a te powołane do tej pory składają się głównie z członków lub sympatyków Fides. Kolejne wakaty będą obsadzane przez kandydatów wybranych przez same zarządy.

Można by pomyśleć, że gdyby Fides stracił władzę, nowy rząd mógłby zreorganizować fundacje. Ale mając większość dwóch trzecich w parlamencie, Fides zapisał już zasady rządzenia w węgierskiej konstytucji. Nawet jeśli opozycja wygra przyszłoroczne wybory, co można sobie wyobrazić, ponieważ podzielone partie w końcu zaczęły łączyć siły, prawie na pewno zabraknie jej mandatów do zmiany konstytucji. W istocie Fidesz mógł przyznać sobie kontrolę nad węgierskimi uniwersytetami w środowisku wirtualnym.

Rząd twierdzi, że nowy system umożliwi uniwersytetom prowadzenie własnych budynków i zapewni im stabilne, wieloletnie finansowanie w miejsce rocznych budżetów państwowych. To jest zwodnicze. Te reorganizacje administracyjne są dyskutowane od lat na wielu uniwersytetach. Nowe prawo przywłaszcza sobie te reformy i daje nowym radom nieograniczoną władzę nad szkołami, instytucjami i ich potężnym majątkiem.

Istnieje obawa, że ​​Fidesz użyje tej kontroli, ponieważ użył kontroli mediów: stłumić głosy sprzeciwu i pobudzić propagandę. Jej hobby to zło związane z imigracją, liberalizmem oraz prawami gejów i osób transpłciowych. Rozpowszechnia również nieoficjalne teorie spiskowe na temat Unii Europejskiej i rzekomego planu finansisty George’a Sorosa zalania Węgier muzułmańskimi imigrantami. Rząd już zmusił publiczne uniwersytety do rezygnacji z programów gender studies. Nękanie prawne zostało wykorzystane, aby zmusić Uniwersytet Środkowoeuropejski, byłą instytucję z siedzibą w Budapeszcie, którą założył pan Soros i która była źródłem krytyki Orbana, do emigracji (głównie) do Austrii. Freedom House, organizacja nadzorująca, określiła Węgry jako całkowicie wolną demokrację w 2010 r. W swoim najnowszym raporcie, opublikowanym w tym tygodniu, drugi rok z rzędu wymienia je jako „system hybrydowy” (jeden krok dalej od „autorytarnego”). Węgry wypadają teraz gorzej niż Serbia.

To, co dzieje się w Budapeszcie, nie zostaje w Budapeszcie. Idee Orbana, które odrzucają instytucje, mają tendencję do rozpowszechniania się. Polski rząd już naśladował przejęcie mediów i sądów przez Fidesz. Populiści w Chorwacji, Czechach i Słowenii próbowali podobnych sztuczek. Francuski Marine Le Pen też jest fanem Urbana. Jedną z przyczyn upadku demokracji na świecie jest to, że jej wrogowie nadal dzielą się radami, jak ją osłabić.

Gdyby polityczne przejęcie węgierskiej uczelni, która jest członkiem Klubu Bogatych Liberalnych Demokracji, mogłoby się zdarzyć wszędzie. Ale bycie w środku ja Zapewnia również środki oporu. Po latach debat ja Przyjął „mechanizm praworządności”. Zasadniczo kraje, które łamią zasady prawne, mogą ograniczyć swoją pomoc. W porównaniu z wielkością swojej gospodarki Węgry są największym odbiorcą netto ja Finansowanie w latach 2014-20, według Centrum Badawczego Bruegel. To prawda, że ​​obcięcie pomocy będzie trudne. Komisja Europejska powoli opracowuje wytyczne, jak to zrobić, a sojusznicy Węgier, a zwłaszcza Polska, będą próbować zawetować takie posunięcie.

Jednak w branży minęło dużo czasu. Tak było przez lata ja Ze znużeniem zaakceptowała najbardziej skorumpowaną tyranię Węgier, jakby była nieunikniona, i hojnie ją sfinansowała. Zamiast tego należy zwrócić uwagę na słowa węgierskiego naukowca Geza Telekiego, który ostrzegł, że nieliberalne reżimy chcą „znieść autonomię uniwersytetów”, ponieważ „każda niezależna grupa jest oczywiście czymś do odrzucenia”. Teleki zeznawał przed Kongresem Stanów Zjednoczonych w 1954 roku o tym, jak funkcjonowała stara Węgierska Partia Komunistyczna. Węgrzy zasługują na coś lepszego.

Ten artykuł pojawił się w sekcji Liderzy wydania drukowanego „The Victor Orban University Challenge”.

READ  Ukraina chce otworzyć drogi przed rozmowami w związku z protestami polskich kierowców ciężarówek