Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Użycie oprogramowania szpiegującego Pegasus na hiszpańskich politykach powoduje „kryzys demokracji” |  Hiszpania

Użycie oprogramowania szpiegującego Pegasus na hiszpańskich politykach powoduje „kryzys demokracji” | Hiszpania

Korzystanie z programu szpiegującego Pegasus Celować w katalońskich przywódców niepodległościowych i hiszpańskich polityków Czołowy ekspert ds. cyberbezpieczeństwa – w tym premier – ostrzegał przed pogrążaniem Hiszpanii w „kryzysie demokracji” i bezpieczeństwa narodowego, który można rozwiązać jedynie poprzez niezależne śledztwo.

W zeszłym miesiącu naukowcy z Laboratorium Obywatelskiego Uniwersytetu w Toronto ujawnili, że Co najmniej 65 osób Powiązany z katalońskim ruchem niepodległościowym był atakowany za pomocą oprogramowania szpiegującego w latach 2017-2020.

Dwa tygodnie później rząd hiszpański ogłosił, że telefony premiera Pedro Sancheza i ministra obrony Margarity Robles Zhakowany za pomocą Pegaza W maju i czerwcu ubiegłego roku.

Chociaż rząd hiszpański próbował rozładować spór poprzez: Odwołanie szefa krajowego wywiadu Paza Estebanana początku tego tygodnia skandal bliźniaków nie wygasa.

Ron Diebert, dyrektor Citizen Lab, powiedział, że był zszokowany, gdy odkrył, że Pegasus jest wykorzystywany przeciwko celom politycznym i ich rodzinom, a także przeciwko prawnikom i dziennikarzom w tym, co miało być „pozornie demokratycznym” społeczeństwem. Według jego twórców, izraelskiej grupy NSO, oprogramowanie szpiegujące jest sprzedawane rządom tylko po to, aby pomóc im wyśledzić przestępców i terrorystów.

Diebert powiedział Guardianowi, że zwolnienie Estebana nie zbliżyło się do rozwiązania dokuczliwych pytań, jakie pojawiły się w ostatnim objawieniu.

„Usunięcie szefa wywiadu wydaje mi się jak przedstawianie kogoś jako ofiary” – powiedział.

Nie odpowiada też na żadne z pytań dotyczących tego, kto kupił oprogramowanie szpiegowskie, kto na nie zezwolił, oraz w jaki sposób uzasadniono ściganie osób, które w oczywisty sposób nie były uzasadnionymi celami, według jakichkolwiek rozsądnych standardów międzynarodowych, obejmujących poważne naruszenia praw do prywatności. Jeśli intencją jest wykonanie tego kroku i mam nadzieję, że problem zniknie, myślę, że to nie wystarczy.

Szef laboratorium obywatelskiego powiedział: Raport z zeszłego miesiąca Podkreślił pilną potrzebę powołania niezależnej komisji z uprawnieniami do zbadania tego, co się wydarzyło i zaproponowania reform, które zapobiegną powtórzeniu się tego.

READ  Omiatany wiatrem parasol zabija kobietę na plaży w Karolinie Południowej | Wiadomości z USA

„Myślę, że jest to teraz jeszcze bardziej potrzebne w świetle dramatycznych ustaleń, że telefony premiera i sekretarza obrony zostały zhakowane za pomocą Pegasusa” – powiedział Diebert.

„Co tu się dzieje? Gdybym był obywatelem Hiszpanii, zażądałbym takiego bezstronnego śledztwa. Ale wygląda na to, że prawdopodobnie tak się nie stanie.”

Dwa tygodnie temu hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza Sancheza (PSOE) dołączyła do trzech partii na hiszpańskiej prawicy w unieważnieniu parlamentarnego śledztwa w sprawie afery Pegaza.

Rzecznik PSOE powiedział, że panel Kongresu poddawany debacie jest niepotrzebny, ponieważ wewnętrzne śledztwo prowadzone przez hiszpańskie Narodowe Centrum Wywiadu jest już w toku, podobnie jak śledztwo Rzecznika Praw Obywatelskich.

Diebert, który był w tym tygodniu w Hiszpanii, powiedział, że był zaskoczony i rozczarowany samozadowoleniem, że wielu ludzi w tym kraju nie ma problemu z atakowaniem przywódców katalońskich.

Dla wielu w Hiszpanii regionalny ruch niepodległościowy, który w październiku 2017 r. podjął próbę nielegalnej jednostronnej secesji, pozostaje bezpośrednim wyzwaniem dla „nierozerwalnej jedności” zapisanej w konstytucji.

Ale dla Dieberta sprawa wykracza poza politykę narodową.

„Powiedział ludziom, że jeśli dojdą do wniosku, że to sprawa katalońska i prawdopodobnie mogą to odrzucić jako taką, lub włożyć do małego pudełka i tak otoczyć, to bardzo się mylą” – powiedział. .

„To, co mi to pokazuje, to fakt, że ta niezwykle potężna technologia nadzoru – i rynek, który ją zapewnia, jest prawie całkowicie nieuregulowany – jest wykorzystywana przez rządy, które, jak pokazuje ten przypadek, są nieodpowiedzialne i mają poważne problemy z odpowiedzialnością publiczną i nadzorem. A więc to jest kryzys Naprawdę demokratyczny – tak myślę – w Hiszpanii.”

Diebert odpowiedział również na sugestie, że śledztwo Citizen Lab było stronnicze i zagrożone przez fakt, że jeden z jego badaczy, Elies Campo, został zaatakowany przez oprogramowanie szpiegujące ze względu na jego widoczne powiązania z ruchem niepodległościowym.

READ  Japonia ogłasza stan wyjątkowy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Debert powiedział, że Campo padł ofiarą „ohydnej i szczerze bezpodstawnej kampanii oszczerstw”. Powiedział również, że był bardzo zdenerwowany, gdy dowiedział się, że ojciec Campo, wybitny lekarz, został namierzony na jego oficjalnym telefonie wydanym przez szpital, który zawierał poufne informacje medyczne.

Diebert powiedział, że odrzuca wszelkie sugestie, jakoby Citizen Lab było motywowane politycznie lub w jakiś sposób związane z katalońskim ruchem niepodległościowym.

„Nie jesteśmy firmą, nigdy nie wykonujemy badań zleconych, jesteśmy bezstronni, jesteśmy grupą badawczą, którą kieruję i którą kieruję jako kierownik projektu, która kieruje każdym aspektem tego projektu od początku do końca” – powiedział.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Podczas gdy hiszpański rząd odmówił spekulacji, kto może być odpowiedzialny za celowanie w telefony Sancheza i Roblesa, powołując się tylko na „bezprawne” i „zewnętrzne” ataki, palec był wskazywany na Maroko, które było zamieszane w Napięta konfrontacja dyplomatyczna z Hiszpanią Kiedy nastąpiły naruszenia.

Wyciek danych w sercu Śledztwo Pegaza Ujawnił, że ponad 200 hiszpańskich numerów telefonów komórkowych zostało wybranych jako potencjalne cele do inwigilacji w 2019 r. przez klienta NSO Group uważanego za Maroko, ale Maroko odmówiło szpiegowania jakichkolwiek zagranicznych przywódców za pomocą Pegasusa i powiedział, że reporterzy „nie byli w stanie udowodnić [the country had] Wszelkie relacje” z NSO.

Diebert powiedział, że chociaż nie ma informacji o tych atakach, możliwe są dwa scenariusze: obcy rząd, być może Maroko; Albo że była to „nieuczciwa agencja lokalna” działająca przeciwko państwu.

„Biorąc pod uwagę to, co widziałem w Hiszpanii, to całkiem rozsądny scenariusz” – powiedział. „Oba przypadki – obie hipotezy – wskazują na pilną potrzebę niezależnego i bezstronnego śledztwa”.