Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uwaga na Androida i iPhone’a! Twój telefon wkrótce będzie wydawał się irytująco wolny

Jeśli niedawno kupiłeś nowy smartfon, prawie na pewno słyszałeś o 5G. Ta nowsza technologia sieciowa, która jest teraz standardem w prawie wszystkich nowych telefonach, zapewnia znacznie większą prędkość niż starszy sygnał 4G z pełną możliwością przesyłania plików i filmów do telefonów z prędkością ponad 300 Mb/s. Przy tak szybkim tempie pobranie ogromnego hollywoodzkiego filmu HD zajmie tylko kilka minut.

To imponujące rzeczy, ale sprawy wkrótce się skomplikują i mogą sprawić, że właściciele nowych urządzeń, takich jak iPhone 14, poczują się bardzo nieswojo.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy brytyjski regulator telekomunikacyjny Ofcom otworzy licencję na kolejną technologię sieciową o nazwie 5G mmWave.

Ta platforma oferuje większe prędkości i większą przepustowość, co oznacza, że ​​więcej osób może jednocześnie uzyskać dostęp do niezwykle szybkich plików do pobrania.

Chociaż ten sygnał nie może podróżować znacznie dalej niż standardowa technologia mobilna, może obsługiwać znacznie większe amplitudy na krótszych dystansach.

To sprawia, że ​​5G mmWave idealnie nadaje się do zatłoczonych miast, stadionów sportowych i hałaśliwych stacji kolejowych i powinno oznaczać, że właściciele telefonów nigdy nie stracą dostępu do sieci, bez względu na to, jak zajęty jest obszar, w którym się znajdują.

Niedawne testy przeprowadzone podczas Superbowl w USA wykazały, że widzowie widzieli pobieranie z prędkością przekraczającą 2 Gb/s, mimo że tysiące łączyło się z siecią w tym samym czasie. Ta imponująca prędkość, która jest około 27 razy większa niż średnia szerokopasmowego łącza stacjonarnego w Wielkiej Brytanii, oznacza, że ​​film można pobrać w ciągu kilku sekund.

Możliwe, że usługi 5G mmWave zaczną pojawiać się w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych kilku lat, ale jest duży problem, ponieważ wiele obecnie sprzedawanych telefonów nie jest kompatybilnych z tą technologią.

READ  Wszystko to ogłoszono na Nintendo Indie World • Eurogamer.net

Na przykład iPhone’y sprzedawane w Stanach Zjednoczonych – gdzie technologia 5G mmWave jest szeroko dostępna – zawierają już tę aktualizację, ale kupują to samo urządzenie w Wielkiej Brytanii i po prostu nie mają dostępu do tych szybkich pobrań. To samo dotyczy wersji urządzeń Google Pixel, które również otrzymują tę technologię w zależności od tego, gdzie je kupujesz.

Zasadniczo oznacza to, że niektóre z kupowanych teraz urządzeń mogą wyglądać znacznie gorzej znacznie wcześniej, niż mają nadzieję ich właściciele.

Teraz możesz myśleć o celu szybszego pobierania, ale amerykańska firma Qualcomm, która produkuje niektóre z wiodących na rynku technologii 5G, twierdzi, że przyniesie to wiele korzyści.

Mamy nadzieję, że oprócz przyspieszenia telefonów w zatłoczonych obszarach, mmWave może również zapewnić lepsze łącza szerokopasmowe dla domów i firm w odległych obszarach, które obecnie nie mają dostępu do stałych prędkości światłowodowych.

Kolejną korzyścią jest to, że telefony korzystające z 5G pomagają uwolnić starzejący się sygnał 4G, co oznacza, że ​​klienci, którzy nie dokonali aktualizacji, również powinni zauważyć wzrost prędkości.

„Urządzenia 5G mmWave zasilane przez Snapdragon mogą zapewniać prędkości 16 razy szybsze niż zwykłe 5G (mniej niż 6G). Dzięki szybkim transferom danych do 10 Gb/s możesz przesyłać strumieniowo, udostępniać, tworzyć kopie zapasowe i cieszyć się treściami mobilnymi z szybkością i jakością, na jaką zasługujesz – wyjaśnia na swojej stronie amerykańska firma.

Biorąc pod uwagę, że globalny mobilny ruch danych wzrośnie o 260 procent od teraz do 2028 r., zapotrzebowanie na lepsze sieci będzie jeszcze większe, aby obsłużyć rosnący popyt.

5G mmWave z pewnością pomoże zmniejszyć presję, po prostu pamiętaj, że twój obecny smartfon prawdopodobnie nie będzie z nim kompatybilny, a to oznacza wycięcie kolejnej aktualizacji.

READ  Firma Logitech stworzyła kolorowe i bardziej wszechstronne akcesoria do gier komputerowych typu unisex