Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unikatowy pierścionek ze złota biface znaleziony w Polsce

Unikatowy pierścionek ze złota biface znaleziony w Polsce

Pod Zamkiem Wawelskim w Krakowie, siedzibie dawnych królów Polski, odnaleziono złoty pierścionek z niezwykłym wzorem dwustronnym, prawdopodobnie pochodzący z XI lub XII wieku. Jest to jedyny gatunek występujący dotychczas na terenie Polski.

Obrazy na pierścieniu nie są zgodne z typową symboliką chrześcijańską powszechnie spotykaną na artefaktach z tamtej epoki. Dekoracja pierścienia, na którą składa się tarcza o dwóch przeciwstawnych twarzach, może nawiązywać do dwulicowego rzymskiego boga Janusa i wskazywać na wysoki poziom lokalnego rzemiosła.

Janus był wyjątkowo rzymskim bogiem, nie mającym greckiego odpowiednika. Janus jest przedstawiany z dwiema twarzami. Jest rzymskim bogiem początku i końca, wejścia i wyjścia, zmiany, przejścia, bram, drzwi i łuków.

Pierścionek ma grubość 1,5 mm, średnicę 4 mm i obwód 57 mm. Pierścionek jest zdobiony, co jest bardzo nietypowe. W Polsce odnaleziono jedynie kilka wczesnośredniowiecznych złotych pierścieni, które są pozbawione ozdób lub mają proste wzory geometryczne.

To sprawia, że ​​najnowsze odkrycie jest „wyjątkowe” – mówi badacz Jerzy Trespinski. „To jedyny przykład postaci ludzkich (lub postaci w ogóle) przedstawionych na wczesnośredniowiecznym pierścieniu pochodzącym z Polski”.

Średniowieczny złoty pierścień znaleziony pod Zamkiem Królewskim na Wawelu w Krakowie. Uważa się, że „niezwykle rzadki” artefakt pochodzi z XI lub XII wieku. Fot. ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

Trzebiński uważa, że ​​pierścień mógł być produktem lokalnym i należeć do elity Piastów, pierwszej dynastii panującej w Polsce, która rządziła od powstania państwa w X w. do XIV w. Kształt pierścienia jest typowy dla ówczesnej Polski.

Archeolodzy odkryli obiekt w podziemiach Wieży Duńskiej (Visa Duska), jednej z czterech wież mieszkalnych zamku. Król Władysław II Jagiełło nakazał jej budowę w ramach przebudowy istniejącej wieży na przełomie XIV i XV wieku. Fasada wieży została dobudowana później w XVI wieku.

Pierścień odnaleziono na szczycie pozostałości dawnej budowli kamiennej, najprawdopodobniej wału obronnego. Historia Fortu Wawalskiego sięga XI wieku, jednak wzgórze, na którym się on znajduje, od dawna jest kluczową siedzibą władzy.

READ  Rosjanka Wiera Zwonariewa dostała zakaz wjazdu do Polski

Okładka: WWEL Zamek Królewski