Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina zestrzeliła rosyjski myśliwiec

Ukraina zestrzeliła rosyjski myśliwiec

Moskiewski sąd skazał zagorzałego krytyka Kremla Władimira Kara-Murzę na 25 lat więzienia po tym, jak uznał go za winnego zdrady i innych przestępstw, którym zaprzeczał.

Wybitny działacz opozycji, który dwukrotnie przeżył otrucie, przez lata wypowiadał się przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi i naciskał na zachodnie rządy, aby nałożyły sankcje na Rosję i rosyjskie osoby za domniemane łamanie praw człowieka.

Uważa się, że jest to najostrzejszy wyrok tego rodzaju od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Prokuratorzy, którzy wnioskowali do sądu o uwięzienie go na 25 lat, oskarżyli go o zdradę i zniesławienie armii rosyjskiej po tym, jak skrytykował to, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie.

W wywiadzie dla CNN, wyemitowanym na kilka godzin przed aresztowaniem, Kara-Murza stwierdził, że Rosją rządzi „reżim zabójców”.

W swoim ostatnim przemówieniu przed sądem w zeszłym tygodniu Kara-Murza porównał swój proces, który odbył się za zamkniętymi drzwiami, do pokazowych procesów Józefa Stalina w latach 30. wszystkiego, co powiedział.

Powiedział: „Przestępcy powinni żałować tego, co zrobili. Z drugiej strony ja jestem w więzieniu za moje poglądy polityczne. Wiem też, że nadejdzie dzień, kiedy ciemność nad naszym krajem rozproszy się”.

READ  Słynna bawełna w Sierra Leone spadła podczas burzy