Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin spotyka się z chińskim ministrem obrony w Moskwie |  Wiadomości polityczne

Putin spotyka się z chińskim ministrem obrony w Moskwie | Wiadomości polityczne

Putin spotkał się z generałem Li Changfu niecały miesiąc po tym, jak chiński przywódca Xi Jinping złożył trzydniową wizytę państwową w Moskwie.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z ministrem obrony Chin, podkreślając silne zaangażowanie Pekinu wobec Moskwy, z którą w dużej mierze sprzymierzył się w swojej polityce zagranicznej, starając się zmniejszyć wpływy Stanów Zjednoczonych i innych zachodnich demokracji.

Putin i rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu spotkali się w niedzielę z generałem Li Changfu, niecały miesiąc po tym, jak chiński przywódca Xi Jinping złożył trzydniową wizytę państwową w Moskwie.

Chiny odmówiły krytyki rosyjskich działań wojskowych na Ukrainie i obarczają odpowiedzialnością za prowokację Moskwy Stany Zjednoczone i NATO. Ale chiński minister spraw zagranicznych powiedział w zeszłym tygodniu, że Chiny nie pomogą Rosji bronią, czego obawiają się Stany Zjednoczone i inni zachodni sojusznicy.

Oficjalnie Chiny pozostają neutralne w konflikcie ukraińskim. Jednak podróż Xi podkreśliła, że ​​Chiny w coraz większym stopniu stają się pierwszym partnerem w stosunkach, ponieważ zapewniają Rosji polityczną osłonę i gospodarcze koło ratunkowe podczas konfliktu na Ukrainie.

W wystąpieniu otwierającym spotkanie Putin wysoko ocenił ogólny rozwój stosunków rosyjsko-chińskich.

„Aktywnie działamy też za pośrednictwem resortów wojskowych, regularnie wymieniając przydatne dla nas informacje, współpracując w zakresie współpracy wojskowo-technicznej, prowadząc wspólne ćwiczenia, ponadto na różnych teatrach działań: na Dalekim Wschodzie, w Europie i na morzu, na lądzie i w powietrzu” – powiedział według Kremla.

Li powiedział, że stosunki obu krajów „przewyższają związki wojskowe i polityczne z czasów zimnej wojny. Opierają się na zasadach niezaangażowania i są bardzo stabilne”.

„Mamy bardzo silne stosunki. Są one lepsze od militarnych i politycznych sojuszy z czasów zimnej wojny… Są bardzo stabilne” – powiedział w tłumaczonym przemówieniu transmitowanym przez rosyjską telewizję.

Dodał, że stosunki rosyjsko-chińskie „weszły już w nową erę”.

READ  Cop27: Sunak mówi, że „moralnie słuszne” jest, aby Wielka Brytania honorowała zobowiązania klimatyczne | policjant 27