Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina: Obawy rosną, gdy czarni donoszą o rasizmie, uciekając ze strefy wojennej

Ukraina: Obawy rosną, gdy czarni donoszą o rasizmie, uciekając ze strefy wojennej

Dziesiątki afrykańskich migrantów na Ukrainie nie mogą uciec w bezpieczne miejsce, ponieważ rosyjskie ataki wciąż niszczą kraj, mówią ci, którzy próbują przekroczyć granicę. niezależny.

Czarni mieszkający w okolicy twierdzą, że zostali pozostawieni w stanie zagrożenia, a niektórzy zwrócili się w ostatnich dniach do Twittera, aby udostępnić konta porzucone.

Rozmawiając z niezależnyOsaruman, ojciec trójki dzieci, powiedział, że członków jego rodziny i innych migrantów poproszono w sobotę o wysiadanie z autobusu, który miał przekroczyć granicę, i powiedziano im „Nie dla Murzynów”. Mimo sprzeciwiania się kierowcy i rozkazom oficerów wojskowych zostali wyrzuceni z samochodu.

„Od tego czasu jak zwykle staram się zebrać w sobie i skoncentrować, ale było mi ciężko” – powiedział.

„Przez całe moje lata jako aktywistka nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem. Kiedy patrzę w oczy tym, którzy nas odwracają, widzę przesiąknięty krwią rasizm; proces.”

Nie wyobrażam sobie scenariusza, w którym białym Ukraińcom odmawia się azylu, więc sposób, w jaki nas traktują, jest nieuzasadniony. bezpodstawny. Wszyscy uciekamy, więc pchnijmy wspólny wątek”.

Osarumin, obywatel Nigerii, który mieszka na Ukrainie od 2009 roku, powiedział, że obecnie utknął na stacji kolejowej w stolicy Kijowa, wraz z tysiącami innych, i nie jest pewien, co zrobi.

„To nie zdarza się tylko czarnym – nawet Hindusom, Arabom i Syryjczykom, a tak nie powinno być” – dodał.

„Odwrócono mnie od granicy i powiedziano mi, że nie ma czarnych”, powiedział obywatel Nigerii The Independent.

(AFP/Getty)

Christian, lat 30, odebrał wideorozmowę od swojego przyjaciela Winstona na przejściu granicznym Medica, gdzie twierdził, że widział ukraiński personel wojskowy uniemożliwiający setkom obywateli Afryki i innych międzynarodowych wyjazd do Polski.

Czekał na Winstona, Nigeryjczyka, w Polsce, ale nie mógł się z nim skontaktować telefonicznie; Boi się, że jego bateria się wyczerpała lub gorzej.

Powiedzieli mojemu przyjacielowi: „Nie angielski, nie polski, nie czarny”. Christian powiedział: „Tu chodzi o rasizm”. niezależny.

„Kiedy do ciebie mówię, nie spałem od dwóch dni. Boję się słyszeć, że nie ma już mojego przyjaciela, brata, że ​​moi afrykańscy towarzysze nie żyją.

READ  W „Putinie” polski reżyser pokazuje rosyjskiego szefa jako szefa mafii – The Hollywood Reporter

„Równe prawa to coś, co każdy powinien mieć; Afrykanie nie mają równych praw z białymi Ukraińcami. Nie wolno nam dyskryminować – wszyscy jesteśmy ludźmi. To wojna”.

Nagrania wideo przedstawiające ludzi, którym uniemożliwiono wsiadanie do pociągów, stały się popularne, a inny Chińczyk w tym kraju najwyraźniej krzyczy, że afrykańskie uchodźcy ryzykują i nazywają ich „ponurymi ludźmi”.

Dwudziestu czterech jamajskich studentów przyjechało wczoraj pociągiem z Charkowa do Lwowa Teraz mają do pokonania 20 kilometrów, aby dotrzeć do Polski. Minister spraw zagranicznych kraju, Kamina Smith, powiedziała, że ​​uniemożliwiono jej wsiadanie do autobusu, który wiózł studentów do Polski.

26-letnia studentka medycyny Corinne Sky mieszka na Ukrainie od września i właśnie przyjechała do Lwowa, gdzie ma nadzieję się przenieść.

„Niektórzy miejscowi »dają pierwszeństwo« Ukraińcom i Murzynom, którzy walczą o wsiadanie do autobusów, spotykają się z wrogością lub odmawiają im na granicy” – powiedziała. niezależny.

Pani Sky kazała ludziom zorganizować taksówki i crowdfunding za przejazd; Wielu jej rówieśników pochodzi z ubogich środowisk i nie ma środków na zapewnienie sobie tego środka podróży, który może kosztować setki funtów.

Student porównał rozwijający się kryzys do „filmu o apokalipsie” i opisał strażników maszerujących w górę iw dół, niosących broń pod pozorem wspierania armii. Studentka powiedziała, że ​​osobiście grożono jej groźbą użycia broni przez miejscowych uzbrojonych mężczyzn.

Sky powiedział, że w obecnym kryzysie czarni – zwłaszcza imigranci – są szczególnie zagrożeni rasizmem. „Jako społeczeństwo generalnie obawiamy się obecności uzbrojonej policji, a często zatrzymywanie uzbrojonych ludzi jest przerażające. Myślę, że teraz biegam na adrenalinie. Pomagam ludziom, gdy jestem w drodze, więc muszę zachować spokój bym mógł wspierać innych.”

Polska też ma Podobno odmówiono azylu czarnym uchodźcom Wpuszczając białych Ukraińców, twierdzili niektórzy z tych, którzy próbowali przekroczyć granicę.

Podczas dyskusji, która odbyła się w sobotę na Twitter Spaces, w której wzięli udział niezależnySetki osieroconych obywateli Nigerii, członków ich rodzin i rówieśników wyraziło zaniepokojenie losem swoich rówieśników.

READ  Siły rosyjskie nasilają ataki na swoją twierdzę we wschodniej Ukrainie; Putin spotyka się z wyższymi dowódcami wojskowymi – NBC10 Filadelfia

Sytuacja wywołała panikę wśród widzów w globalnej Afryce i na Karaibach, że nawet w czasie wojny Czarni byli w gorszej sytuacji niż ich biali odpowiednicy.

„Czarni Afrykanie są traktowani z rasizmem i pogardą na Ukrainie iw Polsce. Zachód nie może prosić krajów afrykańskich o solidarność z nimi, jeśli nie mogą okazać nam podstawowego szacunku nawet w czasie wojny. Zignorowali go w pandemii i pozostawiono do umrzeć na wojnie?!! NIEDOPUSZCZALNE”, dr Ayoade Alakija Specjalny Wysłannik WHO, Powiedział na Twitterze.

W niektórych częściach Europy Wschodniej ucierpiała wyraźna obecność białych nacjonalistów. Jednak kraje takie jak Ukraina, gdzie opłaty za studia są dość przystępne, są popularnymi kierunkami dla studentów zagranicznych.

Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych, w tym z Kijowa, powołując się na zagrożenia bezpieczeństwa, które zmusiły wielu do chodzenia przez wiele dni, ponieważ dostęp do transportu kolejowego i samochodowego był ograniczony.

„Oczywiste jest, że my, Afrykanie, uważamy się za istoty gorsze” – powiedział Nizi, student, który został zmuszony do kilkugodzinnego marszu do granicy Polski.

Próbując wsiąść do pociągu w Kijowie przed odlotem, powiedział, że zauważył rasową hierarchię osób zorganizowanych na pokładzie: najpierw dzieci, potem białe kobiety, potem biali mężczyźni, a potem Afrykanie.

„Oznacza to, że czekaliśmy tu wiele godzin na pociągi i nie mogliśmy z tego powodu wsiąść. W piątek napisał na Twitterze z towarzyszącym zdjęciem tłumów: „Większość Afrykanów wciąż czeka na dojazd do Lwowa”.

„Musieliśmy zacząć krzyczeć i wpychać afrykańskie kobiety do pociągu, więc nie mieli innego wyjścia, jak tylko pozwolić im odejść, ponieważ najpierw powiedzieli kobiety i dzieci. Wcześniej tak nie było”.

Na Ukrainie studiuje obecnie około 4 tys. Nigeryjczyków, którzy stanowią drugą co do wielkości grupę zagranicznych studentów w kraju, po 8 tys. Marokańczyków.

Nigeryjski polityk Femi Van Kayode pisze na Twitterze Powiedział: „Polska i inne kraje europejskie sąsiadujące z Ukrainą pozwalają uciekającym Ukraińcom, Hindusom, Arabom i innym obywatelom przekraczać ich granice i szukać schronienia w swoim kraju.

„Jedynymi ludźmi, którzy ich powstrzymują, są czarni Afrykanie, a teraz setki afrykańskich studentów utknęło na polskiej granicy.

READ  Córka Arjuna Rampala, Mahika, która dzisiaj kończy 20 lat, otrzymała najlepsze życzenia urodzinowe

„Najgorsze jest to, że sami Ukraińcy nie pozwalają Afrykanom wsiadać do darmowych pociągów, które dali Ukraińcom i innym obywatelom, aby opuścić Ukrainę i uciec do Europy”.

Pan Fan-Kayode, były minister turystyki, dodał: „Istnieją doniesienia, że ​​ukraińska policja wsiadła do tych bezpłatnych pociągów i wysłała wszystkich Afrykanów, którzy powiedzieli, że muszą zostać, podczas gdy pozwalają obywatelom wszystkich innych krajów, w tym Indii i innych, iść naprzód. .Poziom Afrykanów jest teraz niski. To smutne”.

Inna nigeryjska studentka medycyny na przejściu Medica Shahini między Polską a Ukrainą powiedziała, że ​​czekała siedem godzin na przejście i powiedziała, że ​​straż graniczna też. Czarni zatrzymują się i odsyłają na tył kolejkimówiąc, że powinni najpierw przepuścić „Ukraińców”.

„Ta sytuacja wydobywa z niektórych to, co najlepsze i najgorsze. Zatrzymaliśmy niektórych funkcjonariuszy wojska i uzbrojonej policji. Niektórzy byli bardzo mili, inni agresywni. „staje się coraz gorzej” – powiedział Sky.

Niektórzy nie wyjeżdżali, bo bali się tego, co spotkają po drugiej stronie. Innym problemem jest to, że niektórzy ludzie tutaj nie mają wszystkich dokumentów, więc boją się, co się stanie, jeśli spróbują wyjechać. Ale niezwykle ważne jest, aby wszyscy kosmici odeszli tak szybko, jak to możliwe: jest to sytuacja na życie lub śmierć.

Wielu nigeryjskich studentów i członków ich rodzin zgłosiło się do mediów społecznościowych, aby podzielić się swoimi obawami dotyczącymi rzekomej dyskryminacji rasowej ze strony straży granicznej i punktów bezpieczeństwa oraz braku wsparcia ze strony rządu.

„Potrzebujemy wsparcia ambasady” – powiedziała Sky. Nie mieliśmy wsparcia w opuszczeniu Ukrainy. Wszystko to poprzez mobilizację nas jako społeczności diaspory. Niektóre ambasady kłamią w ogólnokrajowej telewizji, mówiąc, że nam pomagają, ale potrzebujemy jak największego wsparcia – nawet jeśli próbują, muszą próbować więcej. Obejmuje to ambasadę brytyjską – jestem obywatelem brytyjskim – która prawie milczała”.

niezależny Skontaktowałem się z ambasadami Wielkiej Brytanii i Nigerii na Ukrainie w celu uzyskania komentarza, a także z ambasadami Polski, Zimbabwe, Jamajki i Kenii.