Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce w związku z nowym rosyjskim prawem wpływów – Jurist

UE wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce w związku z nowym rosyjskim prawem wpływów – Jurist

Komisja Europejska zapoczątkowany Kraj niedawno uchwalił w czwartek środki w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce Prawo Celowanie w urzędników rzekomo znajdujących się pod wpływami rosyjskimi. Nowa ustawa, nazwana „Lex Tusk” na cześć byłego polskiego premiera i celu Donalda Tuska, powołuje komisję do zbadania, czy niektórzy urzędnicy działali pod „rosyjskimi wpływami” w latach 2007-2022. Ustawa upoważnia Komitet do przyznania 10-letniej kadencji. Zakazuje uzyskiwania poświadczeń bezpieczeństwa, ogranicza środki publiczne i posiada pozwolenia na broń.

Komisja Europejska twierdzi, że ustawa „ingeruje w proces demokratyczny”, poddając urzędników ubiegających się o reelekcję głośnym śledztwom. Krytykuje ustawę za szerokie zdefiniowanie „rosyjskich wpływów” i za to, że ustalenia nowej komisji nie podlegają weryfikacji przez sądy.

Komisja zarzuca naruszenie sekcji 2 i 10 ustawy Traktat z Maastricht; Artykuły 7, 8 i 47 Karta praw podstawowych UE; I to Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO).

Prezydent RP Andrzej Duda zaproponował 2 czerwca poprawki do ustawy w odpowiedzi na międzynarodową kontrolę. The poprawki Uczynienie panelu bezstronnym, usunięcie zdolności panelu do wydawania 10-letnich zakazów i poddawania jego ustaleń rewizji przez zwykłe polskie sądy.

Pomimo ustępstw sugerowanych przez Dudę, Donald Tusk i tysiące polskich demonstrantów wyszły w niedzielę na ulice Warszawy, by demonstrować przeciwko rosyjskiej ustawie o wpływach i innej polityce rządu.

UE zgodziła się na proponowane przez Dudę poprawki, ale zauważyła, że ​​”sytuacja prawna pozostaje niezmieniona” i nadal wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Czwartkowe działania to najnowszy przykład napięć między UE a polskim rządem. Dzieje się to kilka dni po tym, jak sąd UE orzekł, że ostatnie reformy sądownictwa w Polsce naruszyły unijne zasady niezależności sądownictwa. W lutym Komisja Europejska skierowała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z orzeczeniami polskich sądów.

Wraz ze wzrostem rosyjskich wpływów w Europie rosły też naruszenia. W marcu mołdawska policja aresztowała siedem osób oskarżonych o udział w rosyjskim spisku mającym na celu destabilizację kraju. Wcześniej w lutym prezydent Mołdawii Mia Sandu Oskarżony Rosja próbuje obalić rząd Mołdawii poprzez zamach stanu.

READ  Robert Lewandowski: Bayern Monachium składa szczególny hołd prezydentowi Polski Andrzejowi Duda