Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Niemcy działają na rzecz zapobiegania zanieczyszczeniu rzek

Polska i Niemcy działają na rzecz zapobiegania zanieczyszczeniu rzek

Ministrowie środowiska Polski i Niemiec spotkali się w środę na granicy obu krajów, aby omówić ochronę rzeki przed śmiertelnym zanieczyszczeniem, które w zeszłym roku zabiło setki ton ryb.

Minister środowiska Anna Moskwa powiedziała, że ​​pomimo intensywnego monitoringu wzdłuż Odry i nielegalnego składowania chemikaliów i odpadów, aby zapobiec rozwojowi śmiercionośnej złotej algi, nie można wykluczyć kolejnej katastrofy.

„Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, i jesteśmy pewni, że to zrobimy” – powiedziała Moskwa. „Jednak biorąc pod uwagę… ograniczoną wiedzę o algach na świecie i… ich inwazyjny charakter, spodziewamy się każdego scenariusza.

„Przygotowujemy się na każdą sytuację„ pozytywną i negatywną ”- powiedział.

Moskwa spotkała się z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke w Śluzie na niemieckiej granicy, aby omówić sposoby ochrony Odry, która dzieli oba kraje.

Wydaje się, że ekosystem odbudowuje się po katastrofie z zeszłego lata, kiedy to z Odry wyciągnięto do 400 000 ton martwych ryb, ponieważ wysokie temperatury i wysokie zasolenie rzeki spowodowane zrzutami chemicznymi doprowadziły do ​​wzrostu złotych alg. Większość zrzutów pochodziła z polskiej strony rzeki.

Lemke powiedział, że polski przemysł, zwłaszcza górnictwo węgla kamiennego, powinien unikać zrzutów do rzeki podczas gorących letnich miesięcy, katastrofy ekologicznej w 2022 r. spowodowanej wzrostem glonów z powodu wysokiego zasolenia rzeki i niskiego poziomu wody. Była to największa klęska żywiołowa Odry od lat.

Niemiecki minister powiedział, że on i Moskwa nie zawsze zgadzają się ze sobą i że współpraca „nie zawsze jest łatwa”.

Aktywistka klimatyczna Dominika Lasota powiedziała w środę The Associated Press, że sytuacja w Odrze poprawiłaby się, gdyby Moskwa wykonała swoją pracę odpowiedzialnie i powiedziała, że ​​„zatrzyma” kopalnie, które nadal pompują słoną wodę do rzek.

Lazotta powiedział, że długoterminowym rozwiązaniem byłoby przejście na odnawialne źródła energii.

READ  Piosenka Rafaela „The Ride” w języku angielskim - Polska Eurowizja 2021

Powiedział, że Greenpeace i inne organizacje ekologiczne ostrzegają, że niektóre zrzuty trwają nadal i grozi to ponownym spowodowaniem śmiertelnego zanieczyszczenia.

Ale polski premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że członkowie jego rządu są opiekunami i obrońcami polskich kopalń węgla kamiennego i brunatnego i nie pozwolą na zamknięcie polskich kopalń.

Lemke powiedział we wtorek, że pomiary wskazują na wysoki poziom zanieczyszczenia „solą” w wodzie, co może doprowadzić do kolejnego rozkwitu toksycznych alg w nadchodzących miesiącach, jeśli temperatura wzrośnie.

Dlatego pilnie musimy zapobiegać dalszemu zanieczyszczeniu Odry i zrobić wszystko, aby przywrócić ten wrażliwy ekosystem” – powiedział Lemke w oświadczeniu.

Odra znajduje się około 840 kilometrów (520 mil) od swojego początku w Czechach, ale przepływa głównie przez południowo-zachodnią Polskę i wzdłuż granicy niemieckiej, by wpaść do Morza Bałtyckiego.

(Zastrzeżenie: ta historia została wygenerowana automatycznie z kanału konsorcjalnego; tylko obraz i tytuł mogły zostać przerobione przez www.republicworld.com)


Wysłane przez: