Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UE nakazuje Polsce znieść zakaz importu ukraińskiej żywności – pierwsze wiadomości

UE nakazuje Polsce znieść zakaz importu ukraińskiej żywności – pierwsze wiadomości

Polska planuje zniesienie tymczasowego zakazu importu ukraińskich produktów rolnych po uzgodnieniu z Brukselą unijnych ograniczeń – poinformowało ministerstwo rolnictwa.

W piątek Komisja Europejska i państwa członkowskie UE zgodziły się wdrożyć szereg środków mających na celu ochronę rynków wschodnioeuropejskich członków UE dzięki nowym przepisom, które weszły w życie we wtorek.

UE otworzyła swoje granice dla ukraińskich towarów po inwazji Rosji w lutym 2022 r., ale protesty rolników w połowie kwietnia tego roku zmusiły Polskę i Bułgarię, Węgry, Słowację i Rumunię do nałożenia lokalnych sankcji – poinformowała Bruksela. są arbitralne i niezgodne z polityką UE.

„Zdecydowaliśmy się na podjęcie tymczasowych działań w celu ograniczenia importu do Polski ze względu na brak innych instrumentów zapewniających bezpieczeństwo” – powiedział minister rolnictwa Robert Deles w oświadczeniu swojego resortu. „Po wdrożeniu tych środków Komisja Europejska, działając z naszej inicjatywy, ogłosiła, że ​​przyjmie ograniczenia w imporcie czterech kluczowych produktów, którymi się kierowaliśmy”.

UE ograniczy import ukraińskich zbóż, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, a inne produkty będą monitorowane. UE uruchomi również pakiet pomocowy w wysokości 100 mln euro dla lokalnych rolników w pięciu krajach. Ponadto będzie zachęcać do tworzenia „korytarzy humanitarnych” regulujących tranzyt ukraińskich towarów do innych krajów.

„Planujemy odstąpienie od krajowych przepisów dotyczących importu towarów w związku z planowanym wprowadzeniem kluczowych ograniczeń na produkty, które są bardzo ważne dla polskiego rynku” – napisano w komunikacie resortu. „Zamiast tego obowiązywać będą wynegocjowane przepisy UE”.

READ  Polska kupi czołgi Abrams wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych