Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Najnowsze: aktywiści klimatyczni w Stambule wzywają do dalszych działań |  Powiązana prasa

Najnowsze: aktywiści klimatyczni w Stambule wzywają do dalszych działań | Powiązana prasa

Najnowsze ONZ Klimat Szczyt COP26 w Glasgow:

STAMBUŁ – Mała grupa działaczy antyklimatycznych zorganizowała w sobotę protest w dzielnicy Kadikoi w Stambule, domagając się działań na rzecz ratowania Ziemi dla przyszłych pokoleń.

Około 80 osób zgromadziło się przed Operą Surya przy głównej ulicy handlowej dzielnicy

„Chcę, aby moje dzieci żyły w przyszłości na pięknej planecie” – powiedziała Kathryn Basut, 52-letnia emerytka.

Dodał: „Myślę, że musimy opuścić piękną planetę. Myślę, że jesteśmy to winni naszym dzieciom i ziemi. Widzimy, że światowi przywódcy nic z tym nie robią, wszystko, co mówią, to„ bla, bla, bla ”.

Wykładowca uniwersytecki Paris Jenser Begel, lat 43, na konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow wezwał do natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania węgla poza celami wyznaczonymi przez światowych przywódców.

„Tego nie można już odkładać” – powiedział. „Ponieważ każdego dnia doświadczamy coraz większej zmiany klimatu. Wpływa to na kraje rozwijające się i rozwinięte. Chcemy sprawiedliwości klimatycznej.

Turcję od wielu lat nęka susza, a tego lata kraj nawiedziły pożary, powodzie i ocieplająca się woda w Morzu Marmara oraz śluz związany z zanieczyszczeniem.

———

WARSZAWA, Polska – Związkowcy z polskiego ministerstwa energii protestowali wcześniej w biurze UE w Warszawie, twierdząc, że działania UE mające na celu zachęcenie do korzystania z węgla doprowadziły do ​​wzrostu cen energii.

Około 200 elektrowni i górników z całej Polski zadęło w trąby i skandowało związkowe flagi. Celem protestu było „tak dla suwerenności energetycznej Polski. Nie za wysokie ceny energii i ciepła.”

Liderzy związkowi twierdzą, że polityka energetyczna UE może zaszkodzić polskiej gospodarce. Przemysł węglowy w Polsce jest głównym pracodawcą, który ponad połowę energii elektrycznej otrzymuje z węgla kamiennego i brunatnego.

Plan polityki energetycznej rządu zakłada zwiększenie zaufania do energetyki jądrowej, gdy tylko zostanie zbudowana infrastruktura.

READ  EBI i P4 podpisują umowę na 470 mln zł na modernizację infrastruktury cyfrowej w Polsce

Podobnie jak inne państwa członkowskie UE, Polska zobowiązała się do stopniowego wycofywania węgla i ulepszania energii wiatrowej, słonecznej i innych odnawialnych źródeł energii. Na Szczycie Klimatycznym ONZ w Glasgow w tym tygodniu rząd powiedział, że nie zamknie wszystkich elektrowni węglowych do 2049 r., ku przerażeniu aktywistów.

———

Glasgow, Szkocja – Zgromadzenie Ogólne ONZ w Glasgow podkreśliło znaczenie pomocy drobnym rolnikom w radzeniu sobie z globalnym ociepleniem. W rozmowach klimatycznych brytyjski aktor Idris Elba wniósł swoją gwiazdorską moc.

Elba i jego żona, modelka Sabrina Dover Elba, wyszli w sobotę na scenę w ramach wsparcia Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa ONZ.

Elba powiedział, że chciałby zwrócić uwagę na zagrożenia stwarzane przez globalne łańcuchy żywnościowe, zwłaszcza że drobni rolnicy są dotknięci skutkami zmian klimatycznych. Powiedział, że 80% żywności spożywanej na całym świecie jest produkowane przez drobnych rolników.

„Ta rozmowa o jedzeniu jest naprawdę czymś, co należy wzmocnić, a to, co mam, to wielkie usta” – powiedział Elba.

Przemawiając w tej samej grupie, 24-letnia aktywistka klimatyczna z Ugandy Vanessa Ngate powiedziała, że ​​globalne ocieplenie już powoduje głód wśród milionów ludzi na całym świecie, w tym w jej ojczyźnie.

Powiedział, że przejście z mięsa na żywność pochodzenia roślinnego może zaoszczędzić miliony ton emisji gazów cieplarnianych każdego roku, jednocześnie uwalniając znaczną część gruntów obecnie wykorzystywanych na paszę dla zwierząt.

———

GLASGOW, Szkocja – Policyjne helikoptery dudniły w Glasgow wczesnym rankiem w sobotę, gdy władze przygotowują się do drugiego dnia protestów aktywistów klimatycznych domagających się natychmiastowych działań w celu powstrzymania globalnego ocieplenia.

Pomimo lekkiej mżawki i silnych wiatrów, dziesiątki tysięcy ludzi miało wziąć udział w rajdzie po Szkocji, gdzie w tym roku odbędą się rozmowy klimatyczne ONZ.

W sali konferencyjnej negocjatorzy mają zakończyć siódmy dzień rozmów i sfinalizować projekty porozumień, które zostaną przesłane ministrom do zatwierdzenia politycznego w przyszłym tygodniu.

READ  Van Oord został wybrany jako preferowany wykonawca projektu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Wśród kwestii negocjowanych przez prawie 200 krajów znajduje się nowe zobowiązanie do kontrolowania globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, częstsze ponowne rozważenie wysiłków krajów i finansowanie biednych krajów.

———

Śledź relacje klimatyczne AP https://apnews.com/hub/climate

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ta treść nie może być publikowana, transmitowana, przerabiana ani redystrybuowana bez pozwolenia.