Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce – Aktualizacja profilu, lipiec 2022 – Polska

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce – Aktualizacja profilu, lipiec 2022 – Polska

Znajomości

Wstęp

W Europie zarejestrowanych jest ponad 7,1 mln uchodźców z Ukrainy. Według stanu na 12 września 2022 r. do ochrony czasowej w Polsce zarejestrowało się 1,4 mln osób, najwięcej spośród krajów UE.

UNHCR, we współpracy z REACH, rozpoczął badanie profilowania regionalnego, aby zrozumieć ukraińską populację uchodźców, jej motywy, pilne potrzeby, dostęp do informacji i schematy ich wysiedleń. Wywiady przeprowadzono w wielu lokalizacjach, w tym na obszarach przygranicznych, ośrodkach tranzytowych i recepcyjnych, wspólnych placówkach oraz punktach informacji i pomocy. Chociaż wywiady przeprowadzono w wybranych lokalizacjach (tj. biura informacyjne organizacji pozarządowych, dworce kolejowe i autobusowe, ośrodki recepcyjne i transportowe), wyników nie można ekstrapolować na całą populację uchodźców z Ukrainy mieszkających w Polsce. Respondenci zostali wybrani losowo i poproszeni o zgodę na udział w ustrukturyzowanych wywiadach z wykorzystaniem ujednoliconego kwestionariusza regionalnego. Niniejsza aktualizacja przedstawia wyniki 3 854 wywiadów przeprowadzonych z uchodźcami mieszkającymi obecnie w Polsce i zawiera skumulowane odpowiedzi od 1 do 31 lipca 2022 r. Zastosowane podejście umożliwia porównania z miesiąca na miesiąc.

Kluczowe cechy

Jak w czerwcu (por Tutaj), większość respondentów w lipcu planuje zostać w Polsce. To – wraz z oczekiwanym napływem nowych uchodźców w nadchodzących miesiącach – stanowi szczególne wyzwanie dla polskich instytucji i podmiotów humanitarnych.

  • W efekcie większość uchodźców, z którymi przeprowadzono wywiady w lipcu (60%) chce pozostać w Polsce. Jest to najczęściej spotykane wśród respondentów z obwodów żytomierskiego (75%), chmielnickiego (75%) i wołyńskiego (69%), podczas gdy respondenci z obwodów zaporoskiego, kijowskiego i dniepropietrowskiego planują powrót na Ukrainę częściej niż inni (35%, 26%). ). i odpowiednio 25% w porównaniu ze średnią 20%). Wśród planujących powrót na Ukrainę najczęstszą motywacją jest czasowy pobyt u rodziny (22%) – z zamiarem powrotu do Polski w późniejszym terminie.

  • 22% uchodźców podróżuje z co najmniej jedną osobą o specjalnych potrzebach – często z niepełnosprawnością (11%) lub poważnym schorzeniem (7%). 15% podróżuje z co najmniej jedną starszą osobą – i często zgłasza potrzebę pomocy medycznej lub materialnej.

  • Najczęściej zgłaszanymi potrzebami doraźnymi były dostęp do pomocy finansowej, zatrudnienia i zakwaterowania, a następnie pomoc i leczenie. Wraz z nadejściem zimy dostęp do mieszkań staje się jeszcze trudniejszy, ponieważ dostępnych może być mniej opcji hostingowych, a także trudności spowodowane rosnącymi cenami energii.

READ  Polak, który zszedł na brzeg pontonem ze Sri Lanki, został aresztowany