Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uchodźcy obciążają polskie miasta – Wyjście z rosyjskiego Limassol – Rekultywacja roślin – POLITICO

Uchodźcy obciążają polskie miasta – Wyjście z rosyjskiego Limassol – Rekultywacja roślin – POLITICO

Kliknij Odtwórz, aby posłuchać tego artykułu

Oferowane przez Airbnb.

Autor: Aitor Hernandez Morales

Przedstawione przez

Airbnb

Wyślij wskazówki tutaj | ćwierkać Umieść tweeta | Zobacz w przeglądarce

wesołego czwartkuFani miast, witajcie w tym tygodniu w wydaniu biuletynu Politico Live Cities. Specjalne pozdrowienia dla naszych włoskich czytelników obchodzących swoje Święto Narodowe: Bona Vista Della Republica!

odprawa metra

Koszt gościnności: Rzeszów w południowo-wschodniej Polsce, oddalony o godzinę jazdy od granicy z Ukrainą, od początku wojny przyjął ponad 100 000 uchodźców, powiększając swoją populację o ponad połowę. Na początku mieszkańcy i władze miasta weszli w stan wyjątkowy, zamieniając sale gimnastyczne w magazyny pomocy humanitarnej i przyjmując uchodźców w swoich domach lub tymczasowych mieszkaniach. W miarę jak wojna się przeciąga, zaczyna pojawiać się presja ze strony tych tymczasowych rozwiązań, a lokalni przywódcy zmagają się teraz z opracowaniem długoterminowych planów – i funduszy – na wchłonięcie nowych przybyszów.

Kryzys zdolności: Według sondażu z kwietnia ponad połowa z 3,2 miliona ukraińskich uchodźców w Polsce twierdzi, że spodziewa się zostać tak długo, jak trwa wojna, a ponad jedna czwarta twierdzi, że zostanie na zawsze. Zapewnienie długoterminowego zakwaterowania wielu rodzinom przesiedlonym to duże wyzwanie dla polskich miast, w których rynki najmu są już nasycone. Dodatkową zagadką jest, co zrobić z usługami publicznymi, w tym edukacją. – Są miasta, w których nowych dzieci jest tak dużo, że trzeba wybudować kilka lub kilkadziesiąt nowych szkół i przedszkoli – powiedział mojej koleżance Zusi Wannat, rzeczoznawca organizacyjny Związku Miast Polskich, Marek Wójcic.

obrazek

Alina Smychanka z córką Lisą (po lewej) i Ira Tikonenka z synem Antonem (po prawej) | Dawid Zełenski/Politico

Potrzebna pomoc: Bruksela przeznaczyła Polsce 144,6 mln euro w ramach nowego funduszu mającego na celu pomoc krajom najbardziej dotkniętym kryzysem uchodźczym, ale Bwe Szirnaker, polski minister odpowiedzialny za pomoc wojenną, mówi, że kwota jest niewystarczająca. W środę Komisja Europejska zatwierdziła również polski krajowy plan naprawy o wartości 36 miliardów euro, chociaż niektórzy komisarze ostrzegali, że posunięcie to jest przedwczesne, biorąc pod uwagę trwający spór dotyczący rządów prawa w kraju. Tymczasem prezydent Warszawy Rafai Trzaskowski i inni lokalni przywódcy naciskają na Brukselę, aby dała polskim miastom bezpośredni dostęp do funduszy unijnych, aby mogły ominąć rząd centralny.

czas przemija: Polskie miasta będą musiały działać szybko. Zgodnie z warunkami unijnego mechanizmu kryzysowego, obywatele Ukrainy mają prawo nie tylko mieszkać i pracować w dowolnym miejscu w bloku, ale także mieć taki sam poziom usług publicznych. Brak zwiększenia tych zasobów i dostosowania infrastruktury może również prowadzić do napięć na poziomie lokalnym, ponieważ ludzie stają się niecierpliwi.

Przeczytaj pełny raport Zosi tutaj.

Oferowane przez AirBnB
    Partnerstwo na rzecz zaufania i bezpieczeństwa

Hosting, aby pokonać wysokie koszty utrzymania

Typowy gospodarz z UE na Airbnb zarobił w zeszłym roku nieco ponad 3000 euro — równowartość dwóch dodatkowych miesięcznych zarobków — a prawie połowa twierdzi, że goszczenie pomogło mu pokryć rosnące koszty żywności, energii i innych niezbędnych artykułów. Dowiedz się więcej o tym, jak europejskie rodziny mogą czerpać korzyści z turystyki tutaj.
READ  Sklep spożywczy serwujący polskie przysmaki, otwarty w Niles niedaleko Golf Mill

Najciekawsze miasta

Kryzys tożsamości w Limassol: Jedna na pięć osób w Limassol to rosyjscy emigranci, których przyciąga obietnica taniego życia na słonecznym wybrzeżu Cypru. Kombinacja unijnych sankcji wobec Rosji i restrykcji Kremla dotyczących zagranicznych transakcji bankowych utrudnia teraz nie tylko tę społeczność, ale także szerzej pojętą gospodarkę. Wielu jest teraz zaniepokojonych możliwym rosyjskim exodusem i zamknięciem firm, które pracują głównie z emigrantami, donosi moja koleżanka Nektaria Stamuli z Limassolgradu. Więcej tutaj.

Taksówki bez wodoru: Sąd Apelacyjny w Hadze w tym tygodniu utrzymany Decyzja miasta o wykluczeniu taksówek wodorowych z przetargu o zerowej emisji masowego transportu, który będzie trwał do 2028 r. Latem ubiegłego roku władze miasta zdecydowały o wykluczeniu taksówek wodorowych z przetargu, argumentując, że brak łatwego dostępu do zielonego wodoru oznacza, że ​​taksówki prawdopodobnie będzie zasilany materiałami uzyskanymi z gazu ziemnego lub paliw kopalnych. Decyzja sądu oznacza, że ​​flota będzie składać się z pojazdów na baterie elektryczne.

Akt i rozpacz: Aby pokazać światu prawdziwy koszt brutalnej inwazji Rosji, miasto Kijów wzniesiony zarząd wirtualne wycieczki Ze strefy wojennej, pozwalając użytkownikom wędrować po zniszczonych wojną ulicach i zbombardowanych budynkach. Celem tej inicjatywy jest „zachowanie dziedzictwa kulturowego i turystycznego [Kyiv]Zastępca burmistrza Petro Olinic, który jest również odpowiedzialny za cyfrową transformację miasta, powiedział. Do obejrzenia dostępnych jest dziewięć lokalizacji w różnych regionach Kijowa; Do tej pory centrum odwiedziło ponad 100 000 użytkowników z 30 różnych krajów.

Wszystkie stworzenia wielkie i małe: najnowszy most w Amsterdamie, AmstelströmbergNie tylko dla rowerzystów i pieszych. Struktura, która przecina kanał Duivendrechtsevaart, obejmuje dziury, w których królowie mogą budować gniazda, budki lęgowe dla jaskółek piaskowych i nietoperzy, płytkie studnie dla owadów, podwodne sekcje, w których mogą się chować ryby, oraz centrum wypełnione kwiatami, w którym żyją motyle , pszczoły i pszczoły. Naprawdę coś dla każdego.

Kamienie metra w Lizbonie: Znajduje się w Lizbonie odpowiedział Pracownicy metra strajkują, aby zaprotestować przeciwko chronicznemu niedoborowi personelu pociągów. Decyzja ma już wpływ na 474 000 osób, które codziennie korzystają z systemu, a wiele z nich korzysta z mediów społecznościowych gderać O długie oczekiwanie i zatłoczone pociągi – problem, który może zaostrzyć napływ turystów do miasta tego lata.

Nowy plan klimatyczny: Rada Miasta Paryża głosowała w tym tygodniu Przychylność Przegląd planu klimatycznego na 2018 r. po regionalnym sprawozdaniu z audytu znaleźli Obecne działania miasta są niewystarczające do osiągnięcia celów redukcji emisji. Nowy plan ma zostać przyjęty w 2024 roku.

trendy miejskie

Nie jest łatwo być wegetarianinem. Życie w betonowej dżungli jest trochę łatwiejsze z odrobiną zieleni – ale wiele roślin doniczkowych, które ludzie kupują, aby rozjaśnić swoje domy i biura, jest zaniedbanych. Aktywiści w Lublanie założyli projekt o nazwie Zavetišče za zavržene rastline (Abandoned Botanical Sanctuary), aby ratować nadużywane rodzime rośliny, wyposażać je w nowych opiekunów i przypominać ludziom o ich wartości.

READ  Disney zmienia nazwę „fantazyjnych ojców chrzestnych” w amerykańskich parkach rozrywki na neutralnych płciowo „uczniów”, aby byli bardziej inkluzywni, mówi firma

Ocal mnie: Anamari Hrup i Eva Jera Hanžek, które założyły rezerwat w 2015 roku, mówią mi, że rośliny w głównej szklarni są zbierane od osób i firm, które nie mogą już się nimi opiekować. „Niektórzy ludzie odchodzą, czasami umiera były opiekun… innym razem rośliny są porzucane z powodu braku miejsca lub wiedzy o tym, jak się nimi opiekować” – wyjaśnił Hroub. Po doprowadzeniu roślin do stanu zdrowia schronisko oferuje je do adopcji. Przyszli opiekunowie są uczeni, jak właściwie dbać o rośliny i są zobowiązani do podpisania umowy zobowiązującej do tego.

obrazek

Od 2015 roku w opuszczonym rezerwacie roślin w Lublanie przyjęto ponad 1000 roślin | wojny i twoje podniebienie

zielona ambicja Projekt rozpoczął się jako „eksperyment artystyczny i społeczny”, a teraz zostali uratowani i otrzymali nowy dom Hanshak powiedział, że ponad 1000 roślin. Główna szklarnia służy również jako centrum społeczności i organizuje warsztaty dla osób młodych i starszych, które chciałyby rozwijać zielone palce. Chociaż Lublana jest w dużej mierze prowadzona przez wolontariuszy, Lublana zapewnia aktywistom bezpłatne biuro, które może być również wykorzystywane jako schronienie dla wegetarian w okresie zimowym. Sanktuarium stworzyło również mniejsze oddziały, zwane „zielonymi miejscami”, w miejscach publicznych w Lublanie.

Nieznani bohaterowie: Hrup i Hanžek powiedzieli, że ich celem jest docelowa zmiana postrzegania roślin przez ludzi i podkreślenie ich potencjału w zakresie poprawy jakości życia w miastach. „Rośliny zapewniają nam powietrze, którym oddychamy, aby przetrwać, żywność, którą jemy, mają działanie oczyszczające i chłodzące, którego coraz bardziej potrzebujemy, oraz ich obecność korzystne psychologiczniepowiedział ucieczka.

Statystyki i miasto

infografika

forum publiczne

Wielu z was miało o tym myśli podżeganie O nowo wzniesiony pomnik brytyjskiej premier Margaret Thatcher w Grantham i jak daleko muszą się posunąć miasta, aby chronić publiczne zabytki.

Z Wiednia, Michael Titensor Napisał, że chociaż pochodził z górniczej rodziny i „całkowicie nienawidził” Thatcher, wierzył, że „w demokracji nie dostaje się darmowych lodów i szczeniąt oraz prawa do psucia cudzych zabaw, ponieważ nie dostaje się wraz z nimi.”

Adam Standring z Leicester. wskazany Statua Granthama Thatcher spadła z łatwością: inny wzniesiony w Guildhall w Londynie był… bezgłowy w 2002.

Kuratorka w Brukseli Phoebe Roberts (pełna informacja: partnerka pracownika Politico) zasugerowała, że ​​należy zdjąć wszystkie historyczne posągi – jak niedawno socjolog Gary Young kłócić się W artykule wstępnym dla gazety Guardian. Ona zrobić wyjątek Statua Misia Paddingtona na stacji Paddington w Londynie.

A teraz coś zupełnie innego: Niemcy wprowadzają miesięczny bilet tranzytowy o wartości 9 EUR, który obejmuje wszystkie lokalne i regionalne środki transportu publicznego w okresie letnim, w tym tygodniu z przyjemnością dowiemy się: Jak koszt biletu miesięcznego wpływa na korzystanie z transport publiczny? Podziel się swoimi przemyśleniami tutaj.

READ  Polska strategia wodorowa | Allen & Overy LLP
Oferowane przez AirBnB

Hosting, aby pokonać wysokie koszty utrzymania

Nowe badanie przeprowadzone wśród ponad 35 000 gospodarzy Airbnb z UE rzuca światło na to, jak kryzys związany z kosztami życia skłania ludzi do zostania gospodarzami Airbnb. Prawie połowa twierdzi, że hosting pomógł im pokryć zwiększone koszty, a ponad jedna trzecia twierdzi, że dodatkowy dochód pomaga im związać koniec z końcem. Typowy gospodarz z UE zarobił w zeszłym roku nieco ponad 3000 euro – równowartość dwóch dodatkowych miesięcznych zarobków – a zdecydowana większość to zwykli ludzie, których trzy czwarte dzieli tylko jeden grafik. Prawie co piąty gospodarz w Unii Europejskiej pracuje w edukacji, opiece zdrowotnej lub hotelarstwie. Ponad połowa to kobiety, ponad połowa pracuje w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, a ponad jedna czwarta jest na emeryturze. Zaproponowane przez Airbnb nowe zasady współdzielenia domów w Europie uwalniają korzyści płynące z przyjmowania zwykłych Europejczyków, jednocześnie ograniczając spekulantów i dając rządom narzędzia potrzebne do rozwiązania problemów związanych z nadmierną turystyką. Dowiedz się więcej tutaj.

lokalna biblioteka

– Bruksela jest gotowa na słabą przebudowę Rondo Schumanna Ale wielu nie jest zadowolonych z konkretny projekt Dla regionu goszczącego instytucje Unii Europejskiej. podobało mi się oglądanie Sześć kontrpropozycji Wprowadzony przez La Table Ronde de l’Architecture i był szczególnie zszokowany Ta cudowna uległość Edgar Linder Geiger, 15 lat, ze Sztokholmu.

– Strażnik ma fajny długie czytanie Nieżyjący już Justo Gallego Martinez, były mnich bez wykształcenia architektonicznego, postanowił zbudować własną katedrę na przedmieściach Madrytu Mijorada del Campo. urbaniści zwrocic uwage Jest to również niepokojący przykład ignorowania przepisów budowlanych i bezpieczeństwa we współczesnej Hiszpanii.

– Miałem przyjemność przeczytać, że przedłużenie Grand Raccordo Anolari delle Picci w Rzymie – długo wyczekiwanej obwodnicy dla rowerzystów – to już w drodze. Nowe drogi pozwolą na łatwy dostęp do jednych z najlepszych stanowisk archeologicznych w mieście i połączą starożytną Drogę Appijską z obszarem rzymskiej fortecy.

Dzięki: Giovanna CoyA Zosia Wannat, Nectaria Stamuli, Cory Bennett, Han Coqueler, Louise Jello, moi redaktorzy Estera Król A James Randersonprodukt Julia Boulogne.

Global Policy Lab firmy Politico to wspólny projekt dziennikarski, którego celem jest poszukiwanie rozwiązań wyzwań stojących przed współczesnymi społeczeństwami w erze szybkich zmian. W nadchodzących miesiącach będziemy gospodarzem rozmowy o tym, jak sprawić, by miasta były bardziej przyjazne i zrównoważone.

Więcej… Aitor Hernandez Morales