Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

U wybrzeży hrabstwa Clare sfotografowano sześciopokoleniowego rekina olbrzymiego

Biolodzy morscy sfotografowali gigantycznego sześciopokoleniowego rekina pływającego u wybrzeży Irlandii – po raz pierwszy został sfotografowany na płytkich wodach europejskich.

Rekin sześcioskrzelowy (Hexanchus griseus) miał 13 stóp długości Został odkryty w hrabstwie Clare na zachodnim wybrzeżu, na stosunkowo małej głębokości około 200 stóp.

górny drapieżnik, tRekin szóstego pokolenia zazwyczaj zamieszkuje ciemniejsze wody szelfu kontynentalnego, na głębokości do 8200 stóp (2500 metrów).

Spędza większość czasu wiele kilometrów od szelfu kontynentalnego, w wyniku czego nie wchodzi w interakcje z ludźmi, co sprawia, że ​​jest to rzadka obserwacja.

Rekin wziął swoją nazwę od tego, że ma sześć szczelin skrzelowych, w przeciwieństwie do większości innych rekinów, które mają tylko pięć.

Naukowcy nie ujawnili dokładnej lokalizacji, w której został sfilmowany – tylko, że widziano go poza hrabstwem Clare

SZEŚCIOSTRONNY REKIN

Rekin sześcioskrzelowy, czasami znany jako rekin krowi, jest powszechnym typem rekina głębinowego.

Mają ostre zęby i przypominają skamieniałe rekiny z okresu triasu.

Nazywany po łacinie Hexanchus griseus, jest również jednym z największych rekinów żywiących się zdobyczą inną niż plankton.

Zjadają inne ryby, w tym rekiny, łyżwy, płaszczki, ryby kostne, kalmary i kraby.

Znane są również z poszukiwania martwych zwierząt, takich jak foki.

Rekiny żyją w głębokich wodach mil od brzegu, w wyniku czego gatunek ten ma bardzo mało interakcji z ludźmi.

Tylko jeden atak na ludzi został zgłoszony 500 lat temu.

Zespół biologów z Trinity College w Dublinie, Queen’s University Belfast (QUB) i firmy Fjordstrong z siedzibą w Belfaście sfilmował próbkę za pomocą zmodyfikowanych „Automatic Release Bait Underwater Video Systems” (ABUV) – rejestratorów wideo do identyfikacji ryb.

Podwodny materiał filmowy pokazuje, jak rekin cicho przepływa obok obiektywu przed torbą z przynętą – drucianą siatką wypełnioną posiekaną i zgniłą makrelą.

„Według naszej wiedzy po raz pierwszy wykonano zdjęcia sześciu skrzeli w płytkim świetle dziennym na wodach europejskich” – powiedział MailOnline dr Patrick C. Collins, wykładowca biologii morskiej w QUB i członek projektu.

READ  Retail Technology Space podczas epidemii COVID - Retail Technology Innovation Center

Zazwyczaj uważa się je za gatunki głębinowe.

„To pokazuje, że Irlandia jest gorącym miejscem bioróżnorodności dla wszystkich rekinów, łyżew i płaszczek”.

Dr Collins powiedział, że eksperci użyli torby z przynętą, aby zwabić rekina, mimo że nie była to dla niej odpowiednia i mogła zostać przyciągnięta przez światło reflektorów.

„Zauważyliśmy wiele małych ryb (węgorz, węgorz, molwa i rekin koci) żywiących się przynętą, która mogła również przyciągnąć rekina” – powiedział. – Leciała przez chwilę, a potem zniknęła.

Dr Collins powiedział, że nie był w stanie ujawnić dokładnej lokalizacji, w której został nakręcony – tylko, że był widziany poza hrabstwem Clare.

Zespół dopiero zaczyna odpowiadać na zagadkę, dlaczego w hrabstwie Clare jest sześć nozdrzy. W ciągu następnych osiemnastu miesięcy rozszerzą swoją eksplorację oceanów w tym regionie.

Na zdjęciu rekin pływa przed obiektywem przed torbą z przynętą - drucianą siatką wypełnioną zjełczałą posiekaną makrelą

Na zdjęciu rekin pływa przed obiektywem przed torbą z przynętą – drucianą siatką wypełnioną zjełczałą posiekaną makrelą

„Rekiny sześcioskrzelowe to niesamowity gatunek, a to szczególne miejsce u wybrzeży Irlandii jest szczególnie interesujące, ponieważ samice są regularnie widywane w płytkich wodach” – powiedziała Hayley Doulton, biolog z Trinity College Dublin.

Dolton dodał, że sześć nozdrzy w tym miejscu to głównie kobiety, co wskazuje, że jest to ważny obszar do celów hodowlanych.

„Będziemy potrzebować większej łodzi, aby wrócić tutaj w przyszłym roku i zebrać więcej danych – właśnie zadrapaliśmy się pod powierzchnią” – powiedział dr Collins.

Rekiny Sixgill mogą urosnąć do 15 stóp i ważyć 1000 funtów.

Żywi się innymi rybami, w tym rekinami, łyżwami, płaszczkami, rybami kostnymi, kalmarami i krabami. Znane są również z poszukiwania martwych zwierząt, takich jak foki.

Mają ostre zęby i przypominają skamieniałe rekiny z okresu triasu.

Według ekspertów Irlandia ma najbogatszą różnorodność w Europie, jeśli chodzi o elasmobranchii – podklasę gigantycznych ryb.

Rekiny olbrzymie pływają regularnie, a także są jednym z ostatnich schronień na Ziemi dla zagrożonej fin skate – największej deskorolki na świecie.

„Tam wygląda jak Jurassic Water Park” – powiedział dr Nick Payne, adiunkt w Trinity College of Natural Sciences.

Irlandia jest bramą do Oceanu Atlantyckiego i coraz bardziej zdumiewa nas, jak ważne są irlandzkie wody dla tych ogromnych gatunków rekinów i płaszczek. Oznacza to, że w Irlandii mamy obowiązek opiekowania się nimi.

Haley Doulton, biolog i doktorant z Trinity College Dublin, na zdjęciu z gigantyczną siecią rybacką

Haley Doulton, biolog i doktorant z Trinity College Dublin, na zdjęciu z gigantyczną siecią rybacką

Rekiny Sixgill żywią się innymi rybami, w tym rekinami, łyżwami, płaszczkami, rybami kostnymi, kalmarami i krabami (album ze zdjęciami)

Rekiny Sixgill żywią się innymi rybami, w tym rekinami, łyżwami, płaszczkami, rybami kostnymi, kalmarami i krabami (album ze zdjęciami)

„Tylko współpracując z rybakami komercyjnymi i sportowymi, agencjami ochrony przyrody i rządowymi, przyrodnikami obywatelskimi i branżą technologii morskiej możemy zacząć rozpoznawać i rozumieć naszą ogromną różnorodność morską – dziedzictwo dla wszystkich mieszkańców Irlandii.

„Dzięki tej wiedzy jesteśmy w lepszej pozycji, aby zarządzać 90 procentami naszego stanu, który jest obecnie pod wodą, aby przyszłe pokolenia mogły nadrobić zachwytu gigantów wśród nas”.

Na początku tego roku grupa brytyjskich rybaków złowiła 14 sześciopokoleniowych rekinów w „tajnym miejscu” na Północnym Atlantyku, zwanym Parkiem Jurajskim.

Ze względu na swoją wagę przepłynięcie każdego rekina na łodzi rybackiej zarejestrowanej w Walii zajmowało średnio 40 minut.

Wszystkie rekiny zostały następnie bezpiecznie zawrócone do morza, ale dopiero wtedy, gdy rybacy zrobili im zdjęcia, gdy je niosą.

TRZY GATUNKI REKINA SIXGILL

Rekiny sześcioskrzelowe to grupa rekinów, które mają sześć skrzeli w przeciwieństwie do zwykłych pięciu gatunków rekinów.

READ  Astronomowie właśnie odkryli sygnał radiowy mający 8 miliardów lat

Istnieją trzy gatunki rekinów sześcioskrzelowych należących do rodzaju Hexanchus Posiada dolne, przypominające piłę zęby.

Początkowo uważano, że rodzaj składa się tylko z dwóch gatunków: sześciorekina z ostrymi skrzela (Hexanchus griseus) i opastuna sześcioskrzela (Hexanchos Nakamurai).

Jest rozprowadzany na całym świecie w wodach tropikalnych i umiarkowanych.

według nauka Kierowany przez Toby’ego Daly-Engle, badacza z Florida Institute of Technology, wiele zweryfikowanych zapisów tego gatunku nie jest dostępnych, a błędna identyfikacja jest powszechna.

Jeden z nowo zidentyfikowanych gatunków rekinów szóstego pokolenia, rekin atlantycki sześciopokoleniowy (cielęce Hexanchidae), debata na temat tego, czy sześciookie rekiny z Oceanu Atlantyckiego stanowią odrębny gatunek, została rozstrzygnięta w lutym 2018 r.

Te trzy typy można opisać w następujący sposób:

Shark Plantnos szóstej generacji (Hexanchus griseus)Ten ogromny rekin głębinowy ma żółte, przypominające grzebień dolne zęby i długi ogon, i jest największym z sześciu gatunków, ma średnią długość od 4,6 do 4,9 metra.

Ma zaokrąglony, tępy nos i jedną płetwę grzbietową. Jej kolor skóry jest ciemny, od szarobrązowego do czarnego na grzbiecie i jaśniejszy w okolicach brzucha.

Jego oczy są jasnozielone i żeruje w nocy, zaskakując swoją ofiarę. Ponieważ żyje w głębokich wodach, niewiele o nim wiadomo.

Sześciooki rekinHexanchos Nakamurai)Jest to bardzo duży i mało znany rekin, osiągający długość 5,9 stopy (1,8 metra). i

Jest szczupły, ma małą płetwę grzbietową wzdłuż grzbietu i odbijające światło zielone oczy. Na wierzchu jest zwykle od ciemnego do jasnoszarego, a na dole blaknie do białego.

Atlantycki rekin szóstej generacji (cielęce Hexanchidae): Osiąga 1,8 metra długości i żyje na ekstremalnych głębokościach oceanu.

Obecnie uważa się, że ogranicza się do Oceanu Atlantyckiego i wygląda bardzo podobnie do rekina opastuna sześciopokoleniowego.