Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tusk przestrzega przed „innymi sposobami” ścigania szefa polskiego banku centralnego

Tusk przestrzega przed „innymi sposobami” ścigania szefa polskiego banku centralnego

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Polski premier Donald Tusk ostrzegł w piątek, że jego koalicja rządząca może znaleźć „inne sposoby ścigania” prezesa banku centralnego, dzień po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że ustawodawcy nie mogą go ścigać.

Tusk w dalszym ciągu wywiera presję na szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Głabińskiego i pogłębia spór, który rozpoczął się w zeszłym roku podczas kampanii wyborczej Tuska, kiedy Głabińskiego zarzucano, że uczynił z polityki pieniężnej narzędzie polityczne ówczesnego rządu. Na jego czele stoi prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość.

Głabiński jest osobistym przyjacielem lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, a wyznaczony przez PiS gubernator został wybrany w 2022 r. na drugą sześcioletnią kadencję. Trybunał Konstytucyjny, zdominowany przez sędziów nominowanych przez PiS, zablokował polskiemu parlamentowi, w którym koalicja Tuska ma większość, postawienie Głabińskiego przed sądem państwowym orzekającym o kwalifikowalności urzędników państwowych.

W odpowiedzi na pytanie o orzeczenie sądu Tusk we wspólnym wywiadzie dla trzech głównych polskich rozgłośni radiowych stwierdził, że „istnieją inne sposoby dochodzenia odpowiedzialności prawnej”. Dodał: „Nie chcę odnieść wrażenia, że ​​chodzi o pogoń za Adamem Głabińskim”.

W trakcie kampanii Tusk nazwał Głabińskiego „niekompetentnym i nieskromnym”. Napięcia nasiliły się po tym, jak bank centralny na miesiąc przed październikowymi wyborami obniżył stopy procentowe bardziej niż oczekiwano, co obóz Tuska potępił jako decyzję o podłożu politycznym.

Tusk spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w poniedziałek w atmosferze głębokiej kłótni, która może pokrzyżować plany reform premiera, ponieważ Tusk musi współpracować z Dudą aż do następnych wyborów prezydenckich w 2025 roku.

Duda, który także był kandydatem PiS, stanął po stronie partii, aby opóźnić objęcie urzędu przez Tuska, a następnie w zeszłym miesiącu skorzystał z prawa weta, aby zablokować ustawę budżetową. W tym tygodniu Duda ponownie skonfrontował się z koalicją rządzącą, żądając uwolnienia dwóch skazanych posłów PiS, argumentując, że ich przetrzymywanie jest niezgodne z konstytucją, ponieważ chroni ich ułaskawienie prezydenta z 2015 roku.

READ  Food hub: Macron tworzy centrum doskonałości dla francuskiej żywności | Francja

W odpowiedzi na piątkowe pytanie o plany Dudy dotyczące ponownego ułaskawienia obu stron, Tusk stwierdził, że nie może przeszkodzić Dudzie w skorzystaniu z jego uprawnień, ale spór o posłów był „trudnym przeżyciem dla nas wszystkich”.

Tusk przemawiał kilka godzin po tym, jak Minister Sprawiedliwości przedstawił organowi powołującemu sędziów reformę sądownictwa, która, aby weszła w życie, będzie wymagała zgody Dudy.

„Przez osiem lat PiS niszczył niezależność sądów i prokuratury, przy udziale prezydenta niszczył praworządność w Polsce” – powiedział Tusk. „Uważam, że to moment, w którym wszyscy musimy wycofać się z trudnych sytuacji, aby przywrócić praworządność”.