Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trzęsienie ziemi w Afganistanie: Wyścig na ratunek ofiarom w prowincji Herat

Trzęsienie ziemi w Afganistanie: Wyścig na ratunek ofiarom w prowincji Herat

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Wieśniacy gołymi rękami wyciągają ludzi z pozostałości ich glinianych domów

Zespoły ratunkowe w Afganistanie ścigają się, aby ratować ludzi spod gruzów pozostawionych przez potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło zachód kraju.

Istnieje obawa, że ​​ponad tysiąc osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,3 w skali Richtera, które w sobotę nawiedziło wioski w prowincji Herat.

Po przerwaniu komunikacji i zamknięciu wielu dróg ratownicy mają trudności z dotarciem do odległych miejsc.

Setki osób zostało również rannych. Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne organizacje zaczęły spieszyć się z zapewnieniem dostaw awaryjnych.

Trzęsienie ziemi miało miejsce około 40 kilometrów (25 mil) na północny zachód od miasta Herat około godziny 11:00 czasu lokalnego (06:30 GMT) w sobotę.

Najbardziej dotknięte społeczności składają się ze struktur błotnych. „Podczas pierwszego wstrząsu zawaliły się wszystkie domy” – powiedział AFP Bashir Ahmed, mieszkaniec Heratu, którego rodzina mieszka w jednej z wiosek.

Dodał, że ci, którzy byli w domach, zostali pochowani. „Są rodziny, o których nie słyszeliśmy żadnych wiadomości”.

Skomentuj zdjęcie,

Utworzono fundusze na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w afgańskich miastach

Wieśniacy za pomocą łopat i rąk wyciągali ocalałych spod gruzów. Po zniszczeniu domów wielu mieszkańców przygotowuje się do spania na świeżym powietrzu przez drugą noc.

Dokładna liczba ofiar wciąż jest ustalana. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Humanitarnych w Afganistanie twierdzi, że zginęło ponad 1000 osób, a około 500 innych nadal uznaje się za zaginione.

W niedzielę rząd talibów podał, że zginęło lub zostało rannych 2000 osób.

W kraju borykającym się z poważnymi niedoborami placówek medycznych szpitale mają trudności z opieką nad rannymi.

Rzecznik Ministerstwa Zarządzania Katastrofami, mułła Janan Saiq, powiedział reporterom w Kabulu: „Robimy, co w naszej mocy, aby zapewnić pomoc ofiarom wypadku”.

Dodał: „Kontynuujemy poszukiwania na zagrożonym obszarze”.

Herat położony jest 120 kilometrów (75 mil) na wschód od granicy z Iranem i jest uważany za kulturalną stolicę Afganistanu. Szacuje się, że w prowincji mieszka 1,9 miliona ludzi.

Afganistan jest często narażony na trzęsienia ziemi, szczególnie w paśmie górskim Hindukuszu, ponieważ znajduje się w pobliżu skrzyżowania płyt tektonicznych eurazjatyckiej i indyjskiej.

W czerwcu ubiegłego roku w prowincji Paktika doszło do trzęsienia ziemi o sile 5,9 w skali Richtera, w wyniku którego zginęło ponad tysiąc osób, a dziesiątki tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się w następujący sposób:

Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.

READ  Podczas gdy setki traktorów jadą w stronę Paryża w ramach protestu, miasto jest na skraju „zadławienia”. wiadomości ze świata