Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Papież Franciszek wymienia trzy kobiety z departamentu watykańskiego, który pomaga w wyborze biskupów w Kościele katolickim

Papież Franciszek wymienia trzy kobiety z departamentu watykańskiego, który pomaga w wyborze biskupów w Kościele katolickim

Papież został skrytykowany za „przebudzenie się” po mianowaniu trzech kobiet do Dykasterii Biskupów – komitetu, który spotyka się regularnie, aby rekomendować nowych biskupów nominowanych przez ambasadorów Watykanu.

Nominacja trzech kobiet – mniszek Raffaella Petrini i Yvonne Ryongwat oraz świeckiej Marii Lea Zervino (niewybitnej członkini Kościoła) – jest historycznym wydarzeniem i ma miejsce, gdy papież Franciszek dąży do większej równości płci w Kościele.

Ale pomimo tego przeprowadzki kobiety wciąż stoją przed poważnymi wyzwaniami, wstępując do Kościoła katolickiego i nie mogą zostać wyświęcone lub zostać biskupami, księżmi czy diakonami.

Najnowsza decyzja została przyjęta z zadowoleniem przez bardziej liberalnych członków Kościoła katolickiego, w tym przez Konferencję Wyświęcania Kobiet (WOC), która wzywa do wyświęcania kobiet na diakony, księży i ​​biskupów.

Papież Franciszek wyznaczył siostrę Raffaellę Petrini, siostrę Yvonne Ryongwat i świecką pracownicę Marię Leę Zervino na członków watykańskiego biura, które bada nominacje biskupów (Na zdjęciu: papież Franciszek stojący z zakonnicami na Placu św. Piotra w Watykanie)

Włoska zakonnica Siostra Raffaella Petrini, która była pierwszą kobietą mianowaną drugą rangą gubernatorem Watykanu, witając papieża Franciszka

Włoska zakonnica Siostra Raffaella Petrini, która była pierwszą kobietą mianowaną drugą rangą gubernatorem Watykanu, witając papieża Franciszka

Papież Franciszek podaje rękę s. Raffaelli Petrini, sekretarz generalnej władcy Watykanu w 2021 r. – jednej z trzech kobiet powołanych do Dykasterii Biskupów.

Papież Franciszek podaje rękę s. Raffaelli Petrini, sekretarz generalnej władcy Watykanu w 2021 r. – jednej z trzech kobiet powołanych do Dykasterii Biskupów.

Wraca to do przekonania członków Kościoła katolickiego, że ponieważ Jezus wybrał na apostołów tylko mężczyzn, tylko oni są w stanie przewodzić dzisiejszemu Kościołowi.

W oświadczeniu komisja stwierdziła, że ​​z zadowoleniem przyjęła posunięcie Franciszka, ostrzegając jednocześnie, że mianowanie większej liczby kobiet na stanowiska watykańskie „nie może samodzielnie zaradzić niesprawiedliwości, z jaką kobiety spotykają się w Kościele”, powołując się na „kulturę duchowieństwa i seksizm”.

„Zwracamy również uwagę na głęboką ironię, że kobiety mogą teraz pomagać w wyborze biskupów, a jest to rola, której nie wolno im brać pod uwagę ze względu na ich płeć” – dodała.

READ  Jedna osoba zginęła po wywróceniu się łodzi podczas wycieczki po jaskini wzdłuż kanału Erie w Nowym Jorku – ostatni raz

85-letni papież wielokrotnie powtarzał, że kobiety powinny odgrywać większe role w hierarchii watykańskiej, przełamując wielowiekowy precedens, by umieszczać kobiety na niektórych kluczowych stanowiskach zajmowanych wcześniej przez mężczyzn.

Ale inni potępili ten ruch jako zmianę w kierunku lęku – ze szczególnie podzieloną reakcją w mediach społecznościowych.

Jeden z użytkowników Twittera napisał: „Papież Franciszek wymienia trzy kobiety do ciała Watykanu, które nadzoruje wybór światowych biskupów. Ten Papież musi zrezygnować.

Drugi napisał po prostu: „Przebudzony papież znowu uderza!!”.

Ale inni oklaskiwali krok naprzód w sprawie praw kobiet w Kościele katolickim. Jeden z użytkowników mediów społecznościowych powiedział, że decyzja papieża była „dużym impulsem dla kobiet naszego świata”.

Inny dodał: „To jest rodzaj wiadomości religijnych, które mogę mieć za sobą”.

W zeszłym roku zadekretował, że pozwala kobietom służyć jako lektorki liturgiczne, posługacze przy ołtarzach i udzielające komunii – ale nie powiedział, że zmiana może pewnego dnia otworzyć drzwi dla kapłanek.

Nowa konstytucja Kurii Rzymskiej, która weszła w życie w zeszłym miesiącu – wieloletnie wysiłki Franciszka zmierzające do restrukturyzacji potężnego organu zarządzającego Watykanu – pozwala katolikom kierować departamentami watykańskimi.

Petrini, franciszkanka z Włoch, która od listopada pełni funkcję sekretarza generalnego Prowincji Watykańskiej, jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Rongwat, która jest Francuzką, jest Honorową Generalną Matką Córek Chrześcijańskiego Instytutu Mary Aid, zgromadzenia misyjnego.

W innym precedensie, w 2019 roku, Franciszek powołał Rongwat i sześć innych kobiet do Kongregacji ds. Instytucji Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, odpowiedzialnej za mnichów i zgromadzenia zakonne obojga płci.

Wcześniej członkami byli tylko mężczyźni – kardynałowie, biskupi i księża.

Laika Zervino z Argentyny jest przewodniczącą Światowej Federacji Katolickich Organizacji Kobiet.

Członkowie dykasterii biskupów chwalą potencjalnych kandydatów na biskupów i wydają rekomendacje papieżowi.

READ  Tucker Carlson publikuje wywiad z Władimirem Putinem: na żywo

Wydaje się, że papież Franciszek stara się zapewnić więcej możliwości kobietom w kościele przed możliwą emeryturą z powodu złego stanu zdrowia.

Wczoraj (12 lipca) ogłosił, że „drzwi są otwarte” na emeryturę „jeśli nadejdzie odpowiedni czas” i „jeśli żyję”.

Wcześniej musiał odwołać kilka wizyt, w tym jedną w Libanie w maju, a na początku tego roku po raz pierwszy został sfotografowany na wózku inwalidzkim.

W rozmowie z meksykańsko-amerykańskim nadawcą TelevisaUnivision w swoim ojczystym języku hiszpańskim, Franciszek powiedział: „Pierwsze doświadczenie poszło dobrze, ponieważ [Benedict] Był biednym świętym i dobrze wychowanym człowiekiem.

„Ale w przyszłości rzeczy muszą być bardziej zdefiniowane lub rzeczy muszą być bardziej wyjaśnione”.

Papież dodał: „Myślę, że zrobił pierwszy krok po kilku stuleciach, zdobył 10 punktów. To cud.

Podobno zamierzał przejść na emeryturę w 2013 roku przed konklawe, co doprowadziło do tego, że został papieżem.

Niektórzy kardynałowie i prawnicy kościelni od dawna kwestionują decyzje Benedykta o przejściu na emeryturę, w tym dalsze noszenie białego płaszcza papieskiego i zachowanie papieskiego imienia, zamiast powrotu do Josepha Ratzingera.

Argumentują, że te wybory i ciągła obecność papieża Benedykta w Watykanie spowodowały zamieszanie wśród wierzących i umożliwiły tradycyjnym krytykom Franciszka wykorzystanie Benedykta jako punktu zbiorczego, zagrażającego jedności Kościoła katolickiego.

Zapytany, czy nadal będzie mieszkał w Watykanie po przejściu na emeryturę, Franciszek odpowiedział: „Absolutnie nie”.