Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Trener Ukrainy chce sukcesu w Euro, by pomóc w walce z Putinem |  Sporty

Trener Ukrainy chce sukcesu w Euro, by pomóc w walce z Putinem | Sporty

FRANKFURT, Niemcy (Associated Press) – Trener Ukrainy Ołeksandr Petrakow powiedział, że jest za stary, by walczyć na linii frontu, ale wciąż stara się pomóc swojemu krajowi w inny sposób.

Uważa, że ​​piłka nożna może odegrać swoją rolę w próbie pokonania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Ukraiński Związek Piłki Nożnej czeka na zakończenie wojny i odparcie rosyjskiej inwazji. W tym tygodniu ogłosił, że dołączy do kandydatury Hiszpanii i Portugalii o organizację 2030 Mistrzostwa Świata.

Petrakov był w niedzielę we Frankfurcie na losowanie kwalifikacji do Euro 2024 – ale przyznaje, że nie może myśleć, jak będzie wyglądało życie przed rozpoczęciem turnieju w Niemczech.

Jego priorytetem jest zakończenie wojny, a nie kwalifikacje, ale nadal chce wykorzystać piłkę nożną do podniesienia morale walczących o Ukrainę.

„Mamy kontakt z graczami na linii frontu, ponieważ wysyłają oni wiadomości do graczy” – powiedział Petrakov. „Czujemy, że potrzebują naszego zwycięstwa… Ważne jest, aby wszyscy podnosili morale”.

Petrakow ma 65 lat, więc mógł swobodnie opuścić Ukrainę po rosyjskiej inwazji w lutym. Ale zdecydował się zostać w swoim rodzinnym kraju z rodziną.

„Nie mogę być w wojsku ze względu na mój wiek i nie mam żadnych specjalnych umiejętności, ale nadal jestem na Ukrainie” – powiedział. „Przeżywamy nasze życie dzień po dniu. Każdego dnia nigdy nie wiadomo, co może się stać, ponieważ ludzie, którzy są przeciwko nam, mogą zrobić wszystko. Każdego dnia tak wiele osób umiera w naszym kraju, trudno powiedzieć, co to będzie być jak w 2024 roku. Nie, mogę przewidzieć”.

Na froncie piłkarskim Ukraina stoi przed trudnym zadaniem w kwalifikacjach do Niemiec po tym, jak znalazła się w tej samej grupie z Włochami i Anglią, które dotarły do ​​finału Euro 2020. Macedonia Północna i Malta też są w grupie.

READ  Oglądaj Mistrzostwa Świata 2022 na FOX: godziny, kanały i pełny harmonogram meczów

Ukraina, która opuściła nadchodzące finały mistrzostw świata, kiedy przegrała z Walią w kwalifikacjach, prawdopodobnie będzie musiała rozgrywać swoje mecze u siebie na neutralnym miejscu z powodu wojny. Gra w Polsce od inwazji.

„To trudne, chłopaki”, powiedział Petrakov. „Nie widzą swoich rodzin, chcą jak najszybciej zakończyć wojnę i grać przed naszymi kibicami w Kijowie, Lwowie, może w Charkowie, nie wiemy.

„Najważniejsze to zakończyć wojnę i przestać zabijać ludzi. To jest dla nas najważniejsze.”

Rosja została zakazana w rozgrywkach przez FIFA i UEFA, a Petrakow nalega, aby sankcje były kontynuowane.

„Powiedzieliśmy wcześniej”, powiedział, „jak mogą konkurować, kiedy ich armia zabija nasze dzieci, zabija nasze kobiety i zabija naszych mężczyzn?” „Przepisy mówią, że nie mogą konkurować, gdy zachowują się w ten sposób.

Powiedzieliśmy już, że jesteśmy temu całkowicie przeciwni, więc mamy nadzieję, że nie będzie to dozwolone do końca wojny. Rosjanie poparli Putina i pokazali to wyraźnie, więc nie jest to możliwe”.


Relacja z Pucharu Świata AP: https://apnews.com/hub/world-cup A https://twitter.com/AP_Sports


James Robson jest w https://twitter.com/jamesalanrobson

Copyright 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.