Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tłumy „ukamienowały diabła” podczas ostatniej pielgrzymki

Tłumy „ukamienowały diabła” podczas ostatniej pielgrzymki

Ogromne tłumy w pełni ubranych muzułmanów zebrały się w środę na rytuale „ukamienowania diabła” w Arabii Saudyjskiej jako największej pielgrzymce od czasu zakończenia pandemii.

Od świtu setki tysięcy wiernych zaczęło rzucać kamykami w trzy betonowe bloki przedstawiające Szatana, ostatni ważny rytuał podczas imprezy odbywającej się w upalne lato.

Pielgrzymi przybyli do Miny, w pobliżu Mekki, pewnego dnia po przetrwaniu temperatury 48 stopni Celsjusza (118 stopni Fahrenheita), kiedy godzinami modlili się na Górze Arafat.

Farah, 26-letnia Tunezyjka, powiedziała o dorocznym rytuale, który odbywa się zgodnie z kalendarzem księżycowym i nie zawsze zbiega się z latem: „Nie myślę o ponownym odprawieniu pielgrzymki, chyba że zimą”.

Powiedziała: „Moje ciało się topi”.

Ponad 1,8 miliona pielgrzymów, głównie z zagranicy, przyłączyło się do pielgrzymki, pierwszej nieograniczonej liczby pielgrzymów od czasów przed Covidem w 2019 roku, kiedy wzięło w nich udział 2,5 miliona.

Frekwencja, ogłoszona we wtorek przez saudyjskich urzędników, jest znacznie niższa od ich rekordowych oczekiwań w 2019 roku.

Hadżdż jest źródłem prestiżu i głównym źródłem dochodów Arabii Saudyjskiej, która próbuje skierować swoją zależną od ropy gospodarkę w nowych kierunkach, w tym w turystyce.

Ukamienowanie szatana oznacza początek trzydniowego święta Eid al-Adha, które muzułmanie obchodzą kupnem i ubojem żywego inwentarza, aby upamiętnić gotowość Abrahama do poświęcenia syna.

Następnie pielgrzymi wracają do Mekki, aby wykonać pożegnalny „tawaf” — siedem razy obejść Kaaba, gigantyczny czarny sześcian w Wielkim Meczecie będącym epicentrum islamu.

– Śmiertelna panika –

Uliczki w Mina okazywały się śmiertelnie niebezpieczne w przeszłości: w 2015 r. panika zabiła do 2300 wiernych podczas najgorszej katastrofy hadżdż w historii. W podobnym wypadku w 2006 roku zginęły 364 osoby.

Inne paniki odnotowano w 2004, 1998 i 1994 r. W 1990 r. Awaria systemu wentylacji tunelu doprowadziła do masowej paniki, w której zginęło 1426 pielgrzymów, w większości z Azji.

READ  Północnokoreańscy żołnierze z nagimi piersiami walczą ze sobą i uderzają w beton na pokazie uśmiechając się do Kim Jong-un

Od 2015 roku nie było żadnych poważnych wypadków, a miejsce zostało gruntownie przeprojektowane z wielopiętrowym mostem, aby umożliwić pielgrzymom bezpieczne dotarcie do kamieni.

W środę nad głowami przelatywały helikoptery, a na drogach Miny rozmieszczono setki policjantów, aby regulować przepływ wiernych.

Oprócz tłumów, upały były ogromnym wyzwaniem dla wiernych ze 160 krajów, w tym dla wielu osób starszych po zniesieniu ograniczenia wiekowego.

W ostatnich latach pielgrzymka zbiegła się z saudyjskim latem i została zaostrzona przez globalne ocieplenie, które sprawiło, że klimat pustyni stał się gorętszy.

Szczyt 48°C sprawił, że wtorek był najgorętszym dniem pielgrzymki w tym roku. Eksperci ostrzegają, że 50-stopniowe upały mogą stać się corocznym wydarzeniem w Arabii Saudyjskiej do końca stulecia.

Aby chronić się przed upałem, wielu pielgrzymów chodzi z parasolami, aby osłonić się przed słońcem, podczas gdy inni niosą koce modlitewne złożone na głowach.

Władze poinformowały, że ponad 32 000 pracowników służby zdrowia jest pod ręką, aby leczyć każdego, kto miał udar cieplny lub inne choroby, podczas gdy dystrybuowane są bezpłatne butelki wody.

W drodze z Arafata we wtorek egipski pracownik Sobhi Saeed, lat 56, powiedział, że jest zadowolony, ale wyczerpany, gdy zbliża się sezon hadżdż.

„Jestem tak wyczerpany. Jestem tak odwodniony”.

Pielgrzymka rozpoczęła się w niedzielę w Wielkim Meczecie w Mekce, najświętszym miejscu islamu, przed noclegiem w namiotach, a następnie modlitwą na Górze Arafat, gdzie, jak się uważa, prorok Mahomet wygłosił swoje ostatnie kazanie.