Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tematem filmu jest kontrowersyjny mieszkaniec Konyot | wiadomości lokalne

CONNEAUT — film rozgrywający się w okolicznych kinach, opowiadający historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych mieszkańców Connyut.

W „American Traitor: The Trial of Axis Sally” występuje Mildred Gellars, sfrustrowana aktorka, której audycje radiowe w imieniu nazistowskich Niemiec uczyniły z niej jedną z najbardziej znanych melodii II wojny światowej. W filmie, wyreżyserowanym przez Michaela Polisha, występują Meadow Williams jako Gillars i Al Pacino jako jej obrońca, James J. Laughlin.

Film koncentruje się na procesie Gellars o kilka zarzutów zdrady, ale według recenzentów jej historia jest opowiedziana w serii retrospekcji.

Gellars urodził się w 1900 roku w Portland w stanie Maine i mieszkał zaledwie kilka lat w Connyot. Według doniesień prasowych jej rodzina — ojczym dr R.B. Gellars i matka, Mary May, przeprowadzili się do miasta, gdy miała 16 lat — mieszkali w domu przy Grant Street.

Gilars ukończył Connaught High School w 1917 lub 1918 (narracje różnią się) i krótko uczęszczał na Ohio Wesleyan University.

Ugryziona przez aktorskiego bakcyla Gelars opuściła szkołę i wyjechała do Nowego Jorku, gdzie znalazła pracę na scenie i w wodewilu. W końcu przeniosła się do Niemiec, po profesorze college’u w Nowym Jorku, w którym była zakochana. Profesor ostatecznie został dyrektorem naczelnym niemieckiego radia i pomógł wylądować Gellar za mikrofonem w 1940 roku, jak donosi jej nekrolog w New York Times.

Kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do ​​wojny, Gellar był głosem za serią audycji radiowych i programów radiowych mających na celu zniszczenie morale żołnierzy. Gellar wielokrotnie powtarzał słuchaczom, że spotkali ich śmierć lub straszliwe obrażenia w bitwie i wskazywali, że żony i dziewczyny w domu nie są lojalne.

Gellar przeprowadził wywiady z jeńcami wojennymi i nagrał komentarze, które zostaną zmodyfikowane, aby dać fałszywy i przygnębiający opis wojny i daremności walk, zgodnie z doniesieniami prasowymi. Żołnierze alianccy zaczęli nazywać spikera „Axle Sally”.

READ  Recenzja: „Keep Breathing” Netflixa to historia przetrwania, której brakuje dramatu

Kiedy wojna się skończyła, amerykańscy urzędnicy zadbali o wyśledzenie Gellara i aresztowanie go. Po kilku miesiącach śledztwa znaleziono ją mieszkającą w piwnicach zbombardowanych budynków w Berlinie, zgodnie z jej nekrologiem w New York Times.

W 1948 r. Gilers został przewieziony do Waszyngtonu, aby stanąć przed sądem pod wieloma zarzutami zdrady stanu. Postępowanie w sądzie federalnym rozpoczęło się w 1949 roku i znalazło się na pierwszej stronie Conneaut News-Herald.

Prokuratura odegrała kilka audycji Gellar dla ławy przysięgłych składającej się z siedmiu kobiet i pięciu mężczyzn oraz wezwała kilku świadków, którzy zeznawali jej rolę w nazistowskiej machinie propagandowej.

Sama Gilars spędziła pięć dni na zeznaniach, wielokrotnie zaprzeczając, że dobrowolnie działała przeciwko aliantom. Gellars twierdził, że naziści oszukali ją i fizycznie grozili jej, jeśli nie będzie współpracowała, zgodnie z doniesieniami prasowymi.

Gellars zaprzeczyła, jakoby aktywnie działała na rzecz zdrady swojej ojczyzny, mówiąc zamiast tego, że przyjęła tę rolę tylko dlatego, że lubiła profesora, który pomagałby Niemcom w audycjach.

Gellar zeznała również, że wierzy, że słuchacze nie traktują jej komentarzy poważnie, zgodnie z doniesieniami prasowymi.

Korespondenci piszą, że rząd przedstawił Gellara jako „instrument woli nazistów”, podczas gdy obrońca Laughlin przedstawił swojego klienta jako jedynie „ubogą w biedę aktorkę, zepchniętą przez biedę do niemieckiego przemysłu radiowego”.

Prawie siedem tygodni później sprawa została przekazana ławie przysięgłych, zgodnie z banerem opublikowanym w numerze News-Herald z 9 marca. Po prawie 14 godzinach obrad ława przysięgłych uznała Gellar za winną tylko jednego z ośmiu aktów zdrady: jej udziału w audycji radiowej „Vision of America”, która miała „przestraszyć” amerykańskie siły czekające na inwazję D-Day. W serialu Gellar grał matkę żołnierza, który utonął podczas inwazji.

Jurorzy stwierdzili, że inne audycje, w których postawiono zarzuty, w tym audycje muzyczne i wywiady z jeńcami wojennymi, według doniesień prasowych nie stanowiły zdrady stanu.

READ  Martin Rose jest gościnnym projektantem Pitti Immagine Uomo 2023

Przyrodnią siostrą Gilara, Edną May Herrick (Nieminen), była Edna May Herrick (Nieminen), która uczestniczyła w wielu przesłuchaniach i była opisywana w niektórych doniesieniach prasowych jako mieszkanka Konyaot. Dziennikarze powiedzieli, że Herrick, który wierzył, że Gellar był niewinny, płakał, gdy odczytano werdykt.

„Nie sądzę, że są [the jurors] Będzie dziś dużo spać. – Tylko dlatego, że wydano na nią werdykt, nie udowodni jej winy.

Dziennikarze powiedzieli, że Gellar był „czujny, ale blady”, kiedy odczytywano werdykt, i „wyszedł energicznie z uniesionym podbródkiem” z sali sądowej.

— Nie sądzę, żeby Ethel Barrymore mogła lepiej oceniać — powiedział Herrick.

Gellar został skazany na 10-30 lat więzienia i ukarany grzywną w wysokości 10 000 dolarów. Mogła zostać skazana na śmierć, ale według doniesień prasowych żaden Amerykanin nie został stracony za zdradę stanu w czasie pokoju.

Została siódmą osobą skazaną za zdradę stanu w czasie II wojny światowej. Według doniesień prasowych czterech z siedmiu zostało skazanych za podobne przestępstwa związane z propagandą, a co najmniej dwóch zostało skazanych na dożywocie.

Gellars została przeniesiona do federalnego więzienia w Alderson w Zachodniej Wirginii, gdzie przyjęła wiarę katolicką. Została zwolniona warunkowo w 1961 roku w wieku 60 lat i – po krótkiej wizycie ze swoją przyrodnią siostrą w hrabstwie Ashtabula – przeniosła się do Columbus, gdzie według doniesień prasowych uczyła młodych uczniów w katolickiej szkole.

Zmarła na raka okrężnicy 25 czerwca 1988 roku i została pochowana w Columbus. Axis Sally, którego Gellar podobno nienawidził, miała 87 lat.