Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Talibowie oskarżony o zabicie 20 cywilów w Dolinie Pandższir |  Talibowie

Talibowie oskarżony o zabicie 20 cywilów w Dolinie Pandższir | Talibowie

Talibowie są oskarżani o zabicie 20 cywilów w afgańskiej dolinie Pandższir, co wydaje się być zabiciem mężczyzny w wojskowym mundurze nakręconym na wideo.

Dolina Panjshir była Ostatni obszar, który oparł się Talibom Kiedy doszedł do władzy w zeszłym miesiącu, było to miejsce, w którym siły antytalibańskiej opozycji krótko zbierały się, zanim je pokonały.

BBC opisało jeden incydent, który został nagrany na wideo który przedstawiał mężczyznę w wojskowym mundurze, otoczonego przez bojowników talibów, który świadkowie utrzymywali, że jest cywilem. Wśród odgłosów wystrzałów widziano mężczyznę wiszącego na ziemi.

Według raportu BBC poinformowała, że ​​słyszała o 20 podobnych incydentach z udziałem cywilów na tym obszarze po przejęciu władzy przez Talibów.

Jedną z ofiar był właściciel sklepu i ojciec dwójki dzieci o imieniu Abdul Sami, który według źródeł odmówił ucieczki w miarę postępów talibów. Został aresztowany i oskarżony o sprzedaż kart telefonicznych bojownikom antytalibańskim, a jego ciało zostało później porzucone w pobliżu jego domu.

Twierdzenie pojawiło się, gdy we wtorek wysoki rangą afgański dyplomata z poprzedniego rządu opisał pogarszającą się sytuację praw człowieka w jego kraju, mówiąc, że prawa kobiet znikają pod rządami talibów.

„Ludzie Afganistanu muszą działać bardziej niż kiedykolwiek” – powiedział ambasador Nasir Ahmed Andisha Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie, wzywając radę do utworzenia misji rozpoznawczej w celu monitorowania działań talibów w kraju.

Raporty pojawiają się tuż po innych dobrze udokumentowanych przypadkach zabójstw z odwetu dokonanych przez islamistyczne ugrupowanie bojowników podczas ich błyskawicznego marszu w całym kraju i po przejęciu przez nich władzy.

W sierpniu Amnesty International szczegółowo opisała masakrę dziewięciu etnicznych Hazarów po tym, jak bojownicy talibscy przejęli w lipcu kontrolę nad afgańską prowincją Ghazni.

Naoczni świadkowie przedstawili wstrząsające relacje o zabójstwach, które miały miejsce między 4 a 6 lipca w wiosce Mandracht w prowincji Malistan, w tym o tym, jak trzech z nich zostało zakatowanych na śmierć, w tym mężczyzna, który został uduszony przez nakrycie głowy.

READ  Fauci ostrzega, że ​​USA mogą mieć „naprawdę kłopoty” z gorszą alternatywą dla Delty

W poniedziałek Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet opisała „wiarygodne zarzuty o odwetowe zabójstwa wielu byłych pracowników afgańskich narodowych sił bezpieczeństwa oraz raporty o arbitralnych zatrzymaniach urzędników, którzy służyli w poprzednich administracjach i członków ich rodzin”.

W niektórych przypadkach osoby odpowiedzialne zostały zwolnione, w innych znaleziono ich martwych.

Przytoczył również „wiele” zarzutów, że talibowie prowadzili od domu do domu przeszukania byłych urzędników rządowych i „ludzi, którzy współpracowali z amerykańskimi siłami bezpieczeństwa i firmami”.

Obawy o łamanie przez Talibów obietnic dotyczących praw człowieka pojawiły się, gdy Katar ostrzegł we wtorek, że nie weźmie odpowiedzialności za lotnisko w Kabulu bez „jasnych” umów ze wszystkimi zainteresowanymi, w tym z Talibami, dotyczącymi jego operacji.

Doha stała się kluczowym mediatorem w Afganistanie po wycofaniu się sił USA w zeszłym miesiącu, pomagając w ewakuacji tysięcy cudzoziemców i Afgańczyków, angażując nowych talibów i wspierając operacje na lotnisku w Kabulu.

Minister spraw zagranicznych Kataru, szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, powiedział podczas briefingu prasowego.

„Teraz sytuacja jest nieruchoma [under] negocjować.”

Od czasu wycofania się USA samoloty Qatar Airways wykonały kilka lotów do Kabulu, dostarczając pomoc i przedstawicieli do Doha oraz przewożąc zagranicznych posiadaczy paszportów.

Dwuletnia amerykańska interwencja w Afganistanie zakończyła się szybkim przerzutem lotniczym ponad 120 000 osób z Kabulu, gdy talibowie powrócili do władzy.

Stany Zjednoczone wycofały swoje ostatnie wojska z Afganistanu 30 sierpnia, kończąc swoją najdłuższą wojnę przed rocznicą ataków z 11 września 2001 r., które doprowadziły do ​​inwazji.