Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szybko rozwijająca się gospodarka Europy Środkowej przyciąga globalnych inwestorów: Apres

Szybko rozwijająca się gospodarka Europy Środkowej przyciąga globalnych inwestorów: Apres

Obecnie coraz więcej inwestorów wybiera bezpieczniejsze aktywa w regionach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia, ponieważ stopy procentowe rosną, a płynność się kurczy. Ale Abris Capital Partners, polska firma zarządzająca funduszami private equity, ma inne zdanie, skupiając się bardziej na wielkim potencjale Europy Środkowej.

Europa Środkowa konsekwentnie przewyższa Europę Zachodnią pod względem wzrostu gospodarczego – oczekuje się, że Polska i Rumunia odnotują wzrost PKB odpowiednio o 2,7% i 3,5% w 2024 r., wobec 1,7% w Unii Europejskiej, mówi partner zarządzający Apres, Paweł Jeriński.

Region ma potencjał do zwiększenia penetracji inwestycyjnej. Powiedział, że inwestycje private equity w Europie Środkowej wynosiły średnio 0,2% PKB, w porównaniu z 0,8% w Europie Zachodniej.

Uważa, że ​​południowokoreańscy inwestorzy mogą skorzystać na wieloletnich relacjach między tym krajem a Polską. Gerinski mówi, że koreańskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 6 miliardów euro (6,6 miliarda dolarów) i stały się tam jednymi z największych inwestorów zagranicznych w 2021 roku, dodał. Korea buduje elektrownię jądrową w Polsce Zwiększy zaufanie między obydwoma krajami, a ponadto zwiększy możliwości inwestycyjne w Europie Środkowej.

Poniżej znajduje się jego artykuł na temat strategii inwestycyjnych i poglądów Apresa na temat koreańskich inwestorów.

Paul Gerinsky, partner zarządzający, Abris Capital Partners

▲ Proszę przedstawić Abris Capital Partners. Jaki jest obszar docelowy i strategie firmy oraz czym różni się ona od innych zarządzających aktywami?

Abris Capital Partners to wiodący zarządzający funduszami private equity oraz specjalista ds. transformacji środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG), skoncentrowany na możliwościach średniego rynku w głównych krajach UE – 11. Firma została założona w 2007 roku przez dwóch partnerów założycieli – George’a Swirsky’ego i Neil Milne – i Harvard Management Inc. Przez lata spółka akcyjna ewoluowała.Dziś firma jest własnością jej założycieli, Stephena Richmonda i mnie.

Staramy się identyfikować i współpracować z odnoszącymi największe sukcesy i dynamicznymi spółkami o średniej kapitalizacji w Europie Środkowej, które mogą skorzystać z wkładu kapitałowego i wiedzy w zakresie zarządzania zarówno strategicznie, jak i operacyjnie, jednocześnie promując wzrost poprzez transformację ESG.

READ  Rosja stoi w obliczu nowych sankcji po rzekomych zbrodniach w Buczaniu

Średnio w ciągu czterech lat naszego okresu inwestycyjnego firmy te przekształcają się z prostych lokalnych biznesów w regionalne klejnoty biznesowe. Firmy te są szczególnie atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów dzięki solidnemu profesjonalizmowi, który wnosi nasz zespół.

Zarządzając aktywami o wartości około 1,3 miliarda euro, Abris uzyskał wsparcie finansowe od wiodących światowych instytucji inwestycyjnych, w tym korporacyjnych i publicznych planów emerytalnych, instytucji finansowych, funduszy funduszy i fundacji amerykańskich uniwersytetów.

▲ Jak oceniasz dzisiejszy krajobraz inwestycyjny w Europie?

„W ciągu ostatnich sześciu miesięcy gospodarka UE radziła sobie lepiej niż oczekiwano. Zawirowania spowodowane wojną na Ukrainie i kryzysem energetycznym przesłaniają perspektywy dla gospodarki UE, a władze na całym świecie przystępują do zacieśniania warunków monetarnych, wydawało się, że zimowa recesja w UE Jednak w pierwszym kwartale 2023 r. odnotowaliśmy dodatni wzrost, co zamiast tego zwiększyło oczekiwania dotyczące gospodarki UE.

Pomimo skromnego apetytu inwestorów instytucjonalnych na całym świecie, obecnie w Europie istnieje wiele ekscytujących możliwości inwestycyjnych, zwłaszcza w zakresie zrównoważonych inwestycji, ponieważ Europa objęła światową pozycję lidera, a także w określonych regionach, takich jak Europa Środkowa ( CE), gdzie wzrost gospodarczy pozostaje silniejszy niż w innych krajach UE.

Centrum Warszawy, Polska. (Dzięki uprzejmości Getty Images)

▲ Dlaczego Europa Środkowa jest tak atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów?

Europa Środkowa jest strategicznie położona na skrzyżowaniu dróg między Zachodem a Azją, zapewniając dostęp do dużego rynku liczącego ponad 100 milionów konsumentów i służąc jako brama do innych rynków europejskich.

W regionie Europy Zachodniej utrzyma się dalsza przewaga wzrostu gospodarczego – oczekuje się, że Polska i Rumunia odnotują wzrost PKB o 2,7% i 3,5% w 2024 r. wobec 1,7% w UE. Jednocześnie PKB na mieszkańca w Europie Środkowej wynosi zaledwie 14 000 euro w porównaniu z 43 000 euro w Europie Zachodniej, co daje duże pole do konwergencji.

Region szczyci się również wysoko wykształconą i wykwalifikowaną siłą roboczą, z silną tradycją wiedzy technicznej i inżynieryjnej oraz naciskiem na innowacje, badania i rozwój. Dlatego w Europie Środkowej działają klastry branżowe z różnych sektorów, m.in. motoryzacyjnego, produkcyjnego, informatycznego, biotechnologicznego czy finansowego.

READ  Jak oglądać mecz Man City vs. Inter Mediolan za darmo

Kraje Europy Środkowej również poczyniły w ostatnich latach duże postępy w tworzeniu sprzyjających warunków dla biznesu, wdrażaniu reform gospodarczych, upraszczaniu przepisów i poprawie infrastruktury. Łatwość prowadzenia biznesu i efektywne systemy prawne składają się na ogólną atrakcyjność inwestycyjną.

Mimo to penetracja inwestycyjna nie osiągnęła jeszcze poziomu obserwowanego na Zachodzie, przy czym inwestycje private equity w Europie Środkowej wynoszą średnio zaledwie 0,2% PKB, w porównaniu do 0,8% w Europie Zachodniej. Ten krajobraz biznesowy stanowi ogromną szansę dla doświadczonych inwestorów, którzy dobrze znają region, są głęboko powiązani z lokalnymi sieciami i rynkami oraz mogą lokować kapitał i wspierać regionalne firmy poprzez międzynarodową ekspansję, fuzje i przejęcia.

Europa Środkowa łączy ten atrakcyjny obraz wzrostu ze stabilnością przypominającą zaawansowaną gospodarkę, co odróżnia ją od innych gospodarek wschodzących, i chociaż niedawne zawirowania geopolityczne i makroekonomiczne wpłynęły na edukację obywatelską, skala wpływu na gospodarki i firmy nie różni się znacząco od zachodnich Europie – ani też nie jest prawdopodobne w przyszłości. Wreszcie, region Europy Środkowej korzysta ze stałego strumienia funduszy UE na wspieranie dalszej infrastruktury, przy czym w latach 2021-2027 napływa 210 miliardów euro z funduszy spójności.

▲ Jak myślisz, dlaczego Europa Środkowa jest atrakcyjna dla koreańskich inwestorów?

„Zacznę od tego, że Koreę Południową i kraje regionu Europy Środkowej łączy podobna historia, której wyrazem jest walka o niepodległość i bliskość z historycznie agresywnymi sąsiadami, które rozwinęły już wiele podobieństw kulturowych.

Pod względem biznesowym Polska jest największym krajem regionu, zamieszkiwanym przez około 40% populacji. W 2021 roku Korea osiągnęła status największego inwestora zagranicznego w Polsce. Nic więc dziwnego, że w Polsce zarejestrowanych jest ponad 500 spółek z koreańską spółką akcyjną.

W ciągu ostatnich 20 lat koreańskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 6 miliardów euro. Na przykład w ramach strategicznej współpracy rządowej Korea Hydro and Nuclear Power Corporation (KHNP) zbuduje w Polsce elektrownię jądrową, a Incheon International Airport Corporation pomoże w budowie nowego polskiego lotniska centralnego. Inwestycje te przyczynią się do stabilnego wzrostu wymiany zagranicznej między Koreą a Polską, osiągając w 2021 roku blisko 6,5 mld USD koreańskiego eksportu.

READ  Studenci Babson prezentują wyniki GEM podczas hackathonu danych

Wierzę, że ta wieloletnia historia pełnej szacunku współpracy sprawia, że ​​nasze kraje są wiarygodnymi i wiarygodnymi partnerami biznesowymi, którzy powinni zachęcać do przepływów inwestycyjnych w przyszłości”.

Centrum Warszawy, Polska. (Dzięki uprzejmości Getty Images)

▲ W regionie działa wielu inwestorów typu private equity. Co wyróżnia Apres na tle innych inwestorów?

„To, co nas naprawdę wyróżnia, to koncentracja na budowaniu wartości inwestycji poprzez transformację ESG. Nasze spółki portfelowe są czołowymi integratorami ESG w regionie i mają jasną strategię dotyczącą zmian klimatu, pomagając przewodzić przejściu do zera netto.

Firmy te są przyszłościowe i są w stanie lepiej przystosować się do zmieniającego się świata, łatwo dostosowując się do wymogów regulacyjnych i społecznych. Jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie przyniosą one lepsze zwroty dla naszych inwestorów i dla nas. Będą zwycięzcami i zmienią zasady gry”.

Gieryński dołączył do Abris początkowo i jest partnerem zarządzającym firmy. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie private equity i odegrał kluczową rolę w rozwoju działalności Abris w Europie Środkowej. Koncentruje się na strukturyzacji i prowadzeniu skutecznych praktyk inwestycyjnych oraz budowaniu silnej sieci w regionalnych społecznościach biznesowych.

Przed dołączeniem do Apres Powell był partnerem zarządzającym w Copernicus Capital, gdzie był odpowiedzialny za zarządzanie narodowymi funduszami inwestycyjnymi składającymi się na program masowej prywatyzacji w Polsce. Gieryński zajmował stanowiska wyższego szczebla, w tym dyrektora operacyjnego Mostostalu Warszawa SA, warszawskiej giełdowej grupy budowlanej.

Jihyun Kim zredagował ten artykuł.