Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef Yad Vashem potępia wydarzenia w Polsce – The Forward

Szef Yad Vashem potępia wydarzenia w Polsce – The Forward

Przewodniczący Yad Vashem Polska w tym tygodniu potępiła zakneblowanie badacza Holokaustu jako „nowe dno” w próbie stłumienia debaty na temat współudziału Polski w prześladowaniu i zabijaniu Żydów.

Dani Dayan w Nowym Jorku, 15 sierpnia 2016 r. Michael Locisano/Getty Images Zdjęcie autorstwa Michaela Locisano/Getty Images

W szeroko zakrojonym wywiadzie telefonicznym Do przodu W czwartek Dani Dayan skrytykował wideo opublikowane przez partię rządzącą w Polsce, twierdząc, że niewłaściwie wykorzystano obrazy Auschwitz. Mówił o nowym amerykańskim planie walki z antyusyzmem i wyzwaniu, jakim jest nauczanie o Holokauście, kiedy wszyscy, którzy przeżyli, nie żyją.

Ale obawy Dayana skupiły się w tym tygodniu na Polsce. Prawicowy poseł RP złapał we wtorek mikrofon polsko-kanadyjskiego historyka Jana Grabowskiego, który miał wygłosić przemówienie w Warszawie, przewracając głośniki i rozbijając je o scenę. Wykład się nie odbył.

„Ten wandalizm to coś więcej niż paskudny atak na naukowca o międzynarodowej renomie. „To atak na wolność akademicką, atak na historię i pamięć o Holokauście” – powiedział Dayan w oświadczeniu.

Poseł Grzegorz Braun ma na swoim koncie antysemickie wypowiedzi, a później powiedział, że chciał powstrzymać Grabowskiego od szerzenia „historycznej propagandy”. Grabowski rzucił wyzwanie polskim przywódcom, którzy czasami kryminalizowali przemówienia i badania szczegółowo opisujące polskie prześladowania Żydów. Rzeczniczka Ambasady RP w Waszyngtonie powiedziała w piątek, że „incydent ten został potępiony przez urzędników państwowych jako całkowicie niedopuszczalny”.

Dayan skrytykował także film opublikowany w mediach społecznościowych przez rządzącą w Polsce nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość, który wykorzystuje obrazy Auschwitz, nazistowskiego obozu śmierci, aby zniechęcić ludzi do udziału w niedzielnym wiecu opozycji w Warszawie.

„To jest naprawdę nie do pomyślenia” – powiedział Dayan i wezwał polskie władze do poszanowania wolności akademickiej.

Byli Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Polacy współpracowali w zbrodniach podczas Zagłady” – kontynuował. „Tego wszystkiego nie da się zniszczyć ustawą, budżetem ani atakiem fizycznym. Ideologia teraźniejszości nie może dyktować przeszłości.

READ  Prezydent Duda zaprasza do Polski swojego nowo wybranego przedstawiciela Czech

’Na całym świecie’

Yad Vashem w Jerozolimie, powszechnie uważany za najważniejsze na świecie centrum pamięci i edukacji o Holokauście, honoruje około 7500 Polaków, którzy pracowali na rzecz ratowania Żydów podczas Holokaustu, zauważył Dayan, ale dodał, że to, co Polacy robili podczas wojny i po niej, było „niepewne”. Okrucieństwa.

Odwiedzający odwiedzają Izbę Imion w Muzeum Pamięci o Holokauście Yad Vashem w Jerozolimie, 26 stycznia 2023 r., dzień przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Zdjęcie autorstwa Getty Images

Według Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Holokauście, W Holokauście zginęło 3 miliony polskich ŻydówA naziści zabili 1,8 miliona nieżydowskich obywateli polskich.

Anti-Defamation League opublikowała w tym tygodniu badanie, z którego wynika, że ​​znaczna liczba osób w 10 krajach europejskich, w tym 1 na 3 w Polsce i na Węgrzech, wierzy w szereg antysemickich stereotypów. 62% Polaków uważa, że ​​Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela niż wobec własnego kraju, a 15% zaprzecza, jakoby Holokaust miał miejsce.

Urodzony w Buenos Aires Dayan, który przewodniczył grupie reprezentującej osadników na Zachodnim Brzegu, zanim został mianowany konsulem generalnym Izraela w Nowym Jorku w 2016 r., przypomniał sobie, że myślał, że antysemityzm będzie rzadkością w Ameryce, ale powiedział, że 15 amerykańskich Żydów zostało zabitych podczas jego kadencja. Praca obejmująca 11 osób w 2018 roku w synagodze Tree of Life w Pittsburghu. Sprawca zamachowca jest teraz badany.

„Antysemityzm jest na całym świecie – w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej” – powiedział. „Nie sugeruję, że jesteśmy w Niemczech w latach 30., ale różnica między naszym pokoleniem a tamtym polega na tym, że mamy doświadczenie, aby wiedzieć, co się wydarzy. Jeśli powiesz „nigdy więcej”, musisz to przełożyć na język prawdziwa polityka.

Amerykański projekt

Zapytany w zeszłym tygodniu o plan administracji Bidena dotyczący walki z antysemityzmem, Dayan pochwalił go za rozpoznanie „niebezpiecznej sytuacji w Stanach Zjednoczonych” i powiedział, że Yad Vashem chętnie pomoże Stanom Zjednoczonym w jego realizacji. Edukacja o Holokauście jest ważnym, ale niewystarczającym narzędziem walki z antysemityzmem.

READ  Polskie bary mleczne to wspomnienia i tanie jedzenie

W zeszłym tygodniu rozważał kontrowersje, kiedy administracja Bidena ujawniła swój plan – przyjęcie definicji antysemityzmu opracowanej przez Międzynarodową Koalicję Pamięci o Holokauście, która zawierała ostrą krytykę Izraela.

„Kompleksowa strategia musi zwalczać wszelkie formy antysemityzmu, w tym te słabo zamaskowane jako antysyjonizm” – powiedział.

Plan Bidena dotyczy kilku definicji antysemityzmu, w tym IHRA.

Kiedy ich nie ma

Dayan mówił o „okresie po ocaleniu”, w którym umierają wszyscy ocaleni z Holokaustu. Yad Vashem i inne organizacje zaczęły spisywać swoje zeznania dziesiątki lat temu. Mimo to Dayan mówi, że nikt już nie może rozmawiać z ocalałym ani słuchać go na apelu szkolnym, a dla negacjonistów Holokaustu i ekstremistów będzie to „szczęśliwy czas”.

Yad Vashem otworzył instalację zatytułowaną „Księga imion” na początku 2023 roku. Dzięki uprzejmości Yad Vashem

„Musimy mieć bardziej konkretne dokumenty, aby przeciwdziałać rozpadowi dysydentów” – dodał.

Yad Vashem wciąż poszukuje nazwisk ofiar Holokaustu. Jego „Księga Imion” wymienia 4,8 miliona Żydów. Ma nadzieję, że jego personel będzie w stanie udokumentować 5 lub 5,1 miliona zgonów. Ale będzie się zmniejszać – powiedział. „Niestety, wiemy, że nigdy nie będziemy w stanie odzyskać wszystkich nazwisk, ponieważ tak wielu Żydów – aż milion lub więcej – przeżyło swoje życie bez śladu”.

Dodał jednak, że obowiązkiem Yad Vashem jest dalsze obserwowanie. „Naziści próbowali pozbawić Żydów ich człowieczeństwa. Najpierw imion – zamienili je w liczby. Naszym obowiązkiem jest przywrócić im ich imię, twarz, przywrócić im osobowość.

Pracownicy szukają brakujących nazwisk w archiwach na całym świecie i zauważyli, że mają teraz dostęp do archiwów watykańskich. Martwi się jednak o archiwa na Ukrainie, którą Rosja najechała w zeszłym roku. A Yad Vashem nie jest już mile widziany w archiwach Federacji Rosyjskiej.

Yad Vashem pokazał księgę nazwisk w ONZ w zeszłym roku, „aby przypomnieć ONZ, co mają reprezentować” – powiedział.

READ  Chirurg BC w Polsce pomoże ofiarom wojny rannym na Ukrainie

Zapytany o konferencję ONZ przeciwko antysemityzmowi w Hiszpanii w tym miesiącu i decyzję o przyjęciu definicji antysemityzmu, Dayan powiedział, że słyszał „niepokojące doniesienia”, że definicja IHRA nie zostanie przyjęta sama, ale z innymi. mniej precyzyjne i mniej wszechstronne”.

„Do czasu publikacji mam nadzieję, że ONZ ponownie to rozważy” – powiedział. „Nie jestem optymistą co do tego, ale musimy spróbować”.