Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef Yad Vashem potępia wydarzenia w Polsce – The Forward

Szef Yad Vashem potępia wydarzenia w Polsce – The Forward

Przewodniczący Yad Vashem Polska w tym tygodniu potępiła zakneblowanie badacza Holokaustu jako „nowe dno” w próbie stłumienia debaty na temat współudziału Polski w prześladowaniu i zabijaniu Żydów.

Dani Dayan w Nowym Jorku, 15 sierpnia 2016 r. Michael Locisano/Getty Images Zdjęcie autorstwa Michaela Locisano/Getty Images

W szeroko zakrojonym wywiadzie telefonicznym Do przodu W czwartek Dani Dayan skrytykował wideo opublikowane przez partię rządzącą w Polsce, twierdząc, że niewłaściwie wykorzystano obrazy Auschwitz. Mówił o nowym amerykańskim planie walki z antyusyzmem i wyzwaniu, jakim jest nauczanie o Holokauście, kiedy wszyscy, którzy przeżyli, nie żyją.

Ale obawy Dayana skupiły się w tym tygodniu na Polsce. Prawicowy poseł RP złapał we wtorek mikrofon polsko-kanadyjskiego historyka Jana Grabowskiego, który miał wygłosić przemówienie w Warszawie, przewracając głośniki i rozbijając je o scenę. Wykład się nie odbył.

„Ten wandalizm to coś więcej niż paskudny atak na naukowca o międzynarodowej renomie. „To atak na wolność akademicką, atak na historię i pamięć o Holokauście” – powiedział Dayan w oświadczeniu.

Poseł Grzegorz Braun ma na swoim koncie antysemickie wypowiedzi, a później powiedział, że chciał powstrzymać Grabowskiego od szerzenia „historycznej propagandy”. Grabowski rzucił wyzwanie polskim przywódcom, którzy czasami kryminalizowali przemówienia i badania szczegółowo opisujące polskie prześladowania Żydów. Rzeczniczka Ambasady RP w Waszyngtonie powiedziała w piątek, że „incydent ten został potępiony przez urzędników państwowych jako całkowicie niedopuszczalny”.

Dayan skrytykował także film opublikowany w mediach społecznościowych przez rządzącą w Polsce nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość, który wykorzystuje obrazy Auschwitz, nazistowskiego obozu śmierci, aby zniechęcić ludzi do udziału w niedzielnym wiecu opozycji w Warszawie.

„To jest naprawdę nie do pomyślenia” – powiedział Dayan i wezwał polskie władze do poszanowania wolności akademickiej.

Byli Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Polacy współpracowali w zbrodniach podczas Zagłady” – kontynuował. „Tego wszystkiego nie da się zniszczyć ustawą, budżetem ani atakiem fizycznym. Ideologia teraźniejszości nie może dyktować przeszłości.

READ  Pianista Carrick Olsen powraca do kwartetu Apollon Muzaket Quartet po trasie koncertowej w 2020 roku

’Na całym świecie’

Yad Vashem w Jerozolimie, powszechnie uważany za najważniejsze na świecie centrum pamięci i edukacji o Holokauście, honoruje około 7500 Polaków, którzy pracowali na rzecz ratowania Żydów podczas Holokaustu, zauważył Dayan, ale dodał, że to, co Polacy robili podczas wojny i po niej, było „niepewne”. Okrucieństwa.

Odwiedzający odwiedzają Izbę Imion w Muzeum Pamięci o Holokauście Yad Vashem w Jerozolimie, 26 stycznia 2023 r., dzień przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Zdjęcie autorstwa Getty Images

Według Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Holokauście, W Holokauście zginęło 3 miliony polskich ŻydówA naziści zabili 1,8 miliona nieżydowskich obywateli polskich.

Anti-Defamation League opublikowała w tym tygodniu badanie, z którego wynika, że ​​znaczna liczba osób w 10 krajach europejskich, w tym 1 na 3 w Polsce i na Węgrzech, wierzy w szereg antysemickich stereotypów. 62% Polaków uważa, że ​​Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela niż wobec własnego kraju, a 15% zaprzecza, jakoby Holokaust miał miejsce.

Urodzony w Buenos Aires Dayan, który przewodniczył grupie reprezentującej osadników na Zachodnim Brzegu, zanim został mianowany konsulem generalnym Izraela w Nowym Jorku w 2016 r., przypomniał sobie, że myślał, że antysemityzm będzie rzadkością w Ameryce, ale powiedział, że 15 amerykańskich Żydów zostało zabitych podczas jego kadencja. Praca obejmująca 11 osób w 2018 roku w synagodze Tree of Life w Pittsburghu. Sprawca zamachowca jest teraz badany.

„Antysemityzm jest na całym świecie – w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej” – powiedział. „Nie sugeruję, że jesteśmy w Niemczech w latach 30., ale różnica między naszym pokoleniem a tamtym polega na tym, że mamy doświadczenie, aby wiedzieć, co się wydarzy. Jeśli powiesz „nigdy więcej”, musisz to przełożyć na język prawdziwa polityka.

Amerykański projekt

Zapytany w zeszłym tygodniu o plan administracji Bidena dotyczący walki z antysemityzmem, Dayan pochwalił go za rozpoznanie „niebezpiecznej sytuacji w Stanach Zjednoczonych” i powiedział, że Yad Vashem chętnie pomoże Stanom Zjednoczonym w jego realizacji. Edukacja o Holokauście jest ważnym, ale niewystarczającym narzędziem walki z antysemityzmem.

READ  Komedia, która uczyniła z prezydenta Ukrainy Zełenskiego gwiazdę, jest przygotowywana w Polsce

W zeszłym tygodniu rozważał kontrowersje, kiedy administracja Bidena ujawniła swój plan – przyjęcie definicji antysemityzmu opracowanej przez Międzynarodową Koalicję Pamięci o Holokauście, która zawierała ostrą krytykę Izraela.

„Kompleksowa strategia musi zwalczać wszelkie formy antysemityzmu, w tym te słabo zamaskowane jako antysyjonizm” – powiedział.

Plan Bidena dotyczy kilku definicji antysemityzmu, w tym IHRA.

Kiedy ich nie ma

Dayan mówił o „okresie po ocaleniu”, w którym umierają wszyscy ocaleni z Holokaustu. Yad Vashem i inne organizacje zaczęły spisywać swoje zeznania dziesiątki lat temu. Mimo to Dayan mówi, że nikt już nie może rozmawiać z ocalałym ani słuchać go na apelu szkolnym, a dla negacjonistów Holokaustu i ekstremistów będzie to „szczęśliwy czas”.

Yad Vashem otworzył instalację zatytułowaną „Księga imion” na początku 2023 roku. Dzięki uprzejmości Yad Vashem

„Musimy mieć bardziej konkretne dokumenty, aby przeciwdziałać rozpadowi dysydentów” – dodał.

Yad Vashem wciąż poszukuje nazwisk ofiar Holokaustu. Jego „Księga Imion” wymienia 4,8 miliona Żydów. Ma nadzieję, że jego personel będzie w stanie udokumentować 5 lub 5,1 miliona zgonów. Ale będzie się zmniejszać – powiedział. „Niestety, wiemy, że nigdy nie będziemy w stanie odzyskać wszystkich nazwisk, ponieważ tak wielu Żydów – aż milion lub więcej – przeżyło swoje życie bez śladu”.

Dodał jednak, że obowiązkiem Yad Vashem jest dalsze obserwowanie. „Naziści próbowali pozbawić Żydów ich człowieczeństwa. Najpierw imion – zamienili je w liczby. Naszym obowiązkiem jest przywrócić im ich imię, twarz, przywrócić im osobowość.

Pracownicy szukają brakujących nazwisk w archiwach na całym świecie i zauważyli, że mają teraz dostęp do archiwów watykańskich. Martwi się jednak o archiwa na Ukrainie, którą Rosja najechała w zeszłym roku. A Yad Vashem nie jest już mile widziany w archiwach Federacji Rosyjskiej.

Yad Vashem pokazał księgę nazwisk w ONZ w zeszłym roku, „aby przypomnieć ONZ, co mają reprezentować” – powiedział.

READ  Żydzi w sporcie Seminarium jidysz w Polsce - The Forward

Zapytany o konferencję ONZ przeciwko antysemityzmowi w Hiszpanii w tym miesiącu i decyzję o przyjęciu definicji antysemityzmu, Dayan powiedział, że słyszał „niepokojące doniesienia”, że definicja IHRA nie zostanie przyjęta sama, ale z innymi. mniej precyzyjne i mniej wszechstronne”.

„Do czasu publikacji mam nadzieję, że ONZ ponownie to rozważy” – powiedział. „Nie jestem optymistą co do tego, ale musimy spróbować”.