Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zamyka media publiczne przed wprowadzeniem poważnych zmian

Polska zamyka media publiczne przed wprowadzeniem poważnych zmian

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział rozwiązanie państwowej agencji telewizyjnej, radiowej i informacyjnej w związku ze znaczącą zmianą rządu, zaostrzającą konflikt o los mediów publicznych. W tym miesiącu władzę w Polsce przejęła prounijna koalicja pod przewodnictwem Donalda Tuska i rozpoczęła przebudowę mediów państwowych.

Krytycy twierdzą, że kanały te służyły jako kanały propagandowe podczas ośmioletnich rządów nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Podkreślenie obecnych napięć związanych ze zmieniającym się krajobrazem medialnym w Polsce pod nowym kierownictwem.

Zmiany spotkały się z ostrym sprzeciwem ze strony Prawa i Sprawiedliwości (PiS), która argumentowała, że ​​nowo powołany rząd przy ich wdrażaniu zignorował standardowe procedury parlamentarne. Decyzja ta nastąpiła po tym, jak prezydent Andrzej Duda, sojusznik PiS, wykorzystał swoje prawo weta, aby odrzucić plany nowego rządu dotyczące finansowania mediów publicznych.

Bartłomiej Sienkiewicz zamieścił w serwisie społecznościowym X następujący wpis: „W związku z decyzją Prezydenta RP o zawieszeniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o likwidacji Telewizji Polskiej SA, Polskiego Radia SA i Polskiej Agencji Prasowej SA”.

„W obecnej sytuacji podjęcie takiego kroku zagwarantuje ciągłość funkcjonowania tych spółek, ułatwi niezbędną restrukturyzację i zapobiegnie ewentualnym zwolnieniom pracowników w ww. spółkach” – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

Wyjaśnił, że stan likwidacyjny może zostać w każdej chwili odwrócony, w zależności od decyzji rządu, dotychczasowego właściciela tych spółek. Posłanka PiS Joanna Liczka zapewniła na portalu społecznościowym X, że „rząd Duska niszczy polskie media”. „To działanie na szkodę państwa” – stwierdził.

Niedawno powołany rząd wyłączył z nadawania państwowy kanał informacyjny TVP Info i zwolnił kadrę kierowniczą mediów państwowych, twierdząc, że podjęte działania mają na celu przywrócenie bezstronności. Krytycy, w tym analitycy mediów i działacze na rzecz wolności słowa, twierdzą, że TVP należąca do partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie przestrzega swojego statutu, który nakłada na nią obowiązek pełnienia roli neutralnego dostawcy informacji, a raczej rzecznika rządu.

READ  Ukraiński piosenkarz odnalazł swój głos na ulicach Warszawy: NPR

W odpowiedzi PiS argumentuje, że zmiany zainicjowane przez nowy rząd podważają pluralizm mediów, eliminując głos konserwatystów. Twierdzą także, że wprowadzenie tych zmian bez uchwalenia ustawy parlamentarnej jest niezgodne z prawem. Rząd Donalda Tuska zaprzecza tym twierdzeniom.

Prezydent Duda w związku z działaniami rządu wstrzymał finansowanie mediów państwowych w wysokości 3 miliardów złotych (771 milionów dolarów). Kancelaria Dudy oskarżyła Sienkiewicza o zachowanie się jak „pospolity agresor”. Zgłoszony przez Marcina Mastalerka w X To ujawnia Brak uprawnień władz do legalnej zmiany kierownictwa w tych instytucjach. Pomimo powołania obecnej administracji zdominowana przez PiS organizacja wybrała nowego szefa telewizji.

Źródło obrazu: Reuters